środa, 22 stycznia 2025 imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Nasza Szkoła


Strona główna
Oferta edukacyjna
Historia szkoły
Ciekawe linki

Życie Szkoły


Aktualności
Kadra Szkoły
Galeria »
Szkolne dokumenty

Dla uczniów


Plan zajęć
Podręczniki
Matura
Egzamin Zawodowy
Biblioteka

Dla nauczyciela


Dokumenty

Region

Statystyki
  Odsłon 1241379
  Dzisiaj 50


Polecamy









Styczeń 2025
PnWtŚrCzPiSoNd
1234
5
67891011
12
131415161718
19
202122232425
26
2728293031

Kalendarium:

1 XI Wszystkich Świętych

2 XI Dzień Zaduszny

3 XI Święto Myśliwych

10 XI Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju

11 XI Narodowe święto Niepodległości

14 XI Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę

16 XI Międzynarodowy Dzień Tolerancji

17 XI Światowy Dzień Rzucania Palenia

21 XI Dzień Pracownika Socjalnego

30 XI Andrzejki



Region


Ludwin leży w północnej części powiatu łęczyńskiego stanowiąc bramę na malownicze Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Od najdawniejszych czasów był siedzibą gminy. W 1827 r. w Ludwinie było 20 domów i 145 mieszkańców, obecnie ludność wzrosła do ok 1 tys., a w całej gminie do 5 tys. osób.W miesiącach wakacyjnych, ze względu na wzmożony ruch turystyczny, liczba ta ulega potrojeniu.


Wyświetl większą mapę

Gmina Ludwin zajmuje obszar ponad 12 tysięcy hektarów tworząc w ogólnym zarysie figurę geometryczną o szerokości 7 km i długości 25 km. Na jej terenie znajduje się kilka obiektów zabytkowych. W miejscowości Dratów jest usytuowana zabytkowa cerkiew i cmentarz prawosławny. W Kaniwoli znajduje się zespół dworsko-parkowy ze starym drzewostanem. Natomiast w Ludwinie do zabytków należy budynek Urzędu Gminy oraz dwór i spichlerz. O turystycznym charakterze terenu świadczy duża ilość ośrodków wypoczynkowych oraz domków letniskowych rozlokowanych wokół wielu malowniczych jezior.
Do najpiękniejszych akwenów możemy zaliczyć Piaseczno, Łukcze, Rogóźno i Zagłębocze, a wędkarze upodobali sobie szczególnie jeziora - Bikcze, Krzczeń i Uściwierz. Należy wspomnieć, że sąsiadką gminy Ludwin jest Kopalnia Węgla Kamiennego"Bogdanka".
Jezioro Piaseczno - 84,7 ha powierzchni i osiąga głębokość do 39 metrów. Woda jest czysta, dno twarde, piaszczyste, dostępne praktycznie ze wszystkich stron. Od zachodu i północnego zachodu rozciąga się las. W pobliżu jeziora znajdują się ośrodki wypoczynkowe.
Jezioro Łukcze - 56,5 ha powierzchni i prawie 9 m. głębokości. Dostępne od wschodu i południa. Woda czysta, dno piaszczyste. Liczne ośrodki wypoczynkowe, kolonie prywatnych domków letniskowych. Na zachód od jeziora leży małe, zarośnięte jeziorko Łukietek, bardzo ciekawe pod względem przyrodniczym.
Jezioro Rogóźno - 57,1 ha powierzchni i 24,5 m. głębokości. Od brzegu zarastające, woda czysta. Położone blisko szosy, od strony dostępnego brzegu znajdują się prywatne domki letniskowe.
Jezioro Zagłębocze - 59 ha powierzchni i 23,3 m. głębokie. Dostępne niemal ze wszystkich stron, dno twarde, piaszczyste, woda czysta, plaża. Liczne ośrodki rekreacyjne.
Część terenu gminy wchodzi w skład Poleskiego Parku Narodowegoa jej północna krawędź leży w granicach Parku Krajobrazowego "Pojezierze Łęczyńskie" oraz jego otuliny. W lasach występuje dużo różnorodnej zwierzyny, a zwłaszcza dzikiego ptactwa. Na terenie parku podworskiego w Kaniwoli znajduje się kilka pomników przyrody m.in. metasekwoja chińska, lipa drobnolistna, jałowiec wirginijski czy też orzech czarny. Usytuowane są tu również unikatowe rezerwaty przyrody: Brzeziczno i Łukietek. Poleski Park Narodowy chroni cenne torfowiska oraz rosnące na bagnach lasy. Na tych rzadko spotykanych w Polsce siedliskach rosną gatunki roślin typowe dla lasotundry i tundry, a także przedstawiciele flory atlantyckiej. Wyznaczone w podmokłym terenie szlaki turystyczne poprowadzone są drewnianymi kładkami.
Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie jest krainą charakteryzującą się łagodnym rytmem ukształtowania powierzchni. Dominują tu płaskie, rozległe równiny, pośród których z rzadka rozsiane są łagodne wzgórza. Niektóre okolice urozmaicają niewielkie, płytkie zagłębienia suche lub podmokłe.
Ten pozornie monotonny i jednolity krajobraz zawiera jednak dosyć różnorodne formy rzeźby powstałe w różnych okresach geologicznych na skutek działania różnorakich procesów rzeźbotwórczych. Wody są tym elementem środowiska geograficznego, który czyni Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie krainą o szczególnych cechach krajobrazu, co jest przyczyną wyjątkowej atrakcyjności tych terenów zarówno dla turystów, jak i przyrodników. Pojezierze należy do regionów, gdzie bliskość i obfitość wody jest odczuwalna niemal wszędzie. Turyści wszystkie te walory odnajdą w okolicach Ludwina.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO LUDWINA !!!