Aktualności
W NARODOWYM CENTRUM BADAŃ JĄDROWYCH
19.04.2012 | 12:00
Uczniowie ZS w Ludwinie odbyli niezwykłą wycieczkę do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku pod Warszawą. Jej celem było przede wszystkim propagowanie wiedzy związanej z promieniotwórczością jądrową, która wzbudza często wiele kontrowersji w społeczeństwie. Uczniowie podczas wykładu przeprowadzonego przez pracownika Instytutu zapoznali się z zastosowaniem promieniotwórczości w przemyśle, medycynie i innych dziedzinach nauki. Mieli możliwość obejrzenia modelu elektrowni jądrowej. Program wycieczki obejmował również wizytę wreaktorze badawczym "Maria".
Nie obyło sie również bez innych atrakcji. Seans w Kinie 5D Extreme dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń emocjonalnych i pobudził wszystkie zmysły we wszystkich wymiarach.
Jadwiga Pakaluk
Wyróżnienie w konkursie plastycznym
03.04.2012 | 08:00
Z uśmiechem na ustach donoszę, że w piątek, 30 marca 2012 roku o godz. 13.00, wraz z panią Renatą Gozdołek byłyśmy w Centum Kultury w Łęcznej, gdzie z rąk Burmistrza Łęcznej Teodora Kosiarskiego i Wicestarosty Kazimierza Budki odebrałam wyróżnienie zdobyte w konkursie plastycznym "Symbole Świąt Wielkanocnych".
Bardzo ucieszyła mnie nagroda: znakomity album "Polska według Mistrzów", w którym umieszczono nie tylko dzieła malarzy, grafików i rzeźbiarzy, ale i przedstawicieli innych dziedzin sztuki: poetów, pisarzy oraz fotografów. Wymienię choćby Andriolliego, Chełmońskiego, Gierymskiego, Kossaka, Malczewskiego, Matejki, Podkowińskiego, Tetmajera, Vogela czy Stanisław Wyspiańskiego. Bez wątpienia album będzie znakomitą pomocą na lekcjach WOK-u i polskiego.
Wystawa pokonkursowa "Wielkanocne Inspiracje", na której obejrzeć można również moją pracę, wprowadziła mnie w świąteczny nastrój magicznej Wielkiej Nocy.
Milena Kaliszyk, III a
Z wizytą w „Pol-Maku”
29.03.2012 | 12:00
Wraz ze swoją klasą, III a o profilu logistycznym, oraz panią wicedyrektor Elżbietą Falentą, wzięliśmy udział w niezwykle ciekawej wycieczce do „Pol-Maku”, firmy, która jest jednym z największych producentów makaronów w Polsce Środkowo-Wschodniej.
Prezes spółki, pan Grzegorz Polak, zapoznał nas osobiście zarówno ze strukturą, jak i systemem działania wytwórni. Zwiedziliśmy w jego towarzystwie halę produkcyjną, magazyn i miejsce, w którym pracownicy przygotowują się do pracy. Dowiedzieliśmy się, że „Pol-Mak” oprócz tradycyjnych makaronów produkuje również makarony w stylu włoskim. Makaron ten wyrabiany jest za pomocą specjalnej prasy, dzięki czemu można uzyskać nawet najbardziej wymyślne kształty. Szczególnie zaciekawiły nas włoskie maszyny zakupione przez firmę za ponad 4 mln złotych.
Nareszcie mieliśmy okazję zobaczyć magazyn przepływowy, który dotąd znaliśmy wyłącznie z książek do logistyki. Mimo że wytwórnia z zewnątrz wygląda na niewielki zakład, dziennie produkuje średnio 15-16 ton makaronu.
Pomysł z żywą lekcją logistyki był świetny. Oby więcej takich wyjazdów, bo było to niezwykle cenne przed majowymi praktykami doświadczenie.
Paulina Wołos, kl. IIIa
III Targi Edukacyjne "Zainwestuj w przyszłość"
25.03.2012 | 08:00
20 marca 2012 r. w budynku szkoły przy ul. Bogdanowicza 9 w Łęcznej odbywały się III Łęczyńskie Targi Edukacyjne, których organizatorem jest Punkt Pośrednictwa Pracy OHP w Łęcznej oraz Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka.
Dla tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych były one okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną uczelni wyższych oraz szkół policealnych z terenu województwa lubelskiego. W Tagach uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu i miasta: m.in. Wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego Kazimierz Budka i Burmistrz Łęcznej Teodor Kosiarski oraz dyrektorzy szkół.
Na targach zaprezentowały się uczelnie wyższe tj.: Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Politechnika Lubelska, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie – Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego Wydział Zamiejscowy w Chełmie, Zespół Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, Medyczne Studium Zawodowe, Centrum Nauki i Biznesu „ŻAK”, Kolegium Pracowników Służb Społecznych, Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony „O'Chikara”, a także Zespół Szkół w Ludwinie, Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej, Powiatowy Urząd Pracy i Ochotniczy Hufiec Pracy w Łęcznej oraz Wydawnictwo „Nowa Era”.
Odwiedzający targi goście, zapoznając się z różnorodną ofertą edukacyjną, szkół mieli również okazję do zapoznania się z ich dorobkiem oraz obejrzenia pokazów karate, samoobrony oraz ratownictwa medycznego w wykonaniu słuchaczy i studentów szkół.
Nas reprezentowali ratownicy medyczni ze Szkoły Policealnej wraz z panią Agnieszką Obuchowską, którzy, jak co roku, zaprezentowali uczestnikom targów nabyte w naszej szkole umiejętności.
Elżbieta Falenta
Jesteśmy w etapie wojewódzkim 57. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego !
22.03.2012 | 11:00
Razem z naszą polonistką, panią Małgorzata Rodziewicz, postanowiłyśmy wziąć udział w 57. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, którego etap powiatowy odbył się 22 marca 2012 r. w Centrum Kultury w Łęcznej.
Karolina Kowal była bezbłędna w kategorii „Wypowiedziane ze słowa” i zaprezentowała utwory ,,U wrót doliny” i ,,Sen cesarza” Zbigniewa Herberta. Ja zaprezentowałam jury oraz zaproszonym gościom z Wydziału Kultury i Edukacji w Łęcznej wiersz ,,Pierwsza fotografia Hitlera” Wisławy Szymborskiej oraz fragment prozy dotyczącej jarmarków łęczyńskich.
Choć rywalizacja była zacięta, a poziom wystąpień uczestników naprawdę bardzo wysoki, dałyśmy z siebie wszystko. Praca włożona w przygotowania do konkursu opłaciła się – zostałam zaproszona do etapu wojewódzkiego Konkursu, który odbędzie się już w kwietniu. Pan Eugeniusz Misiewicz, Dyrektor CK, będący pod wrażeniem naszego występu, zaproponował nam osobiście przygotowanie specjalnego repertuaru i przedstawienie go podczas jesiennych spotkań organizowanych przez Centrum Kultury w Łęcznej, poświęconych tradycji i historii miasta. Trzymajcie kciuki!
Paulina Bytys
II POWIATOWY KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II
08.03.2012 | 07:00
Zespół Szkół w Ludwinie pragnie zachęcać uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu do refleksji nad nauczaniem bł. Jana Pawła II. Chcemy rozbudzać w młodzieży wrażliwość na wartość rodziny, która zajmowała szczególne miejsce w Jego nauczaniu. Przekonajmy naszych uczniów, że przystępując i przygotowując się do konkursu składają hołd osobie Wielkiego Polaka, głoszonej przez Niego nauce oraz świadectwu Jego życia i śmierci.
Ewo, jesteśmy z Ciebie dumni!
02.03.2012 | 08:00
"2 marca 2012 r. o godz.10.00 wzięłam udział w etapie wojewódzkim II edycji Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym organizowanym przez Zakład Samorządów i Polityki Lokalnej Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Uczestniczyły w nim łącznie 102 osoby.
Konkurs składał się z dwóch części. Wszyscy, którzy uzyskali przynajmniej 21 punktów na 25 w części pisemnej, odpowiadali w części ustnej na 2 losowo wybrane pytania związane z działalnością organów samorządu terytorialnego. Dla trzynastu finalistów przewidziano cenne nagrody.
Przyznam szczerze, że rywalizacja była naprawdę zacięta, a pytania w części pisemnej były zdecydowanie łatwiejsze od pytań w części ustnej. Ostatecznie zajęłam XIII miejsce. Zabrakło mi odrobinę szczęścia, bo osoby, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, otrzymały indeksy Wydziału Politologii. Mimo to ogromnie się cieszę, że mogłam reprezentować naszą szkołę i wykazać się zdobytą w naszych szkolnych murach wiedzą."
Ewa Marcinek
Dni otwarte.
21.02.2012 | 07:00
21 lutego przyszli ratownicy ze Szkoły Policealnej przy ZS w Ludwinie prezentowali pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Tego dnia w ramach „Edukacji dla bezpieczeństwa” gościliśmy przybyłą z Gimnazjum Publicznego w Ludwinie młodzież, która pod okiem młodych medyków uczyła się właściwych i bezpiecznych zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Głównym punktem programu była akcja ratowania poszkodowanego w wypadku samochodowym przy udziale Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej.
Gimnazjaliści zobaczyli m.in. resuscytację krążeniowo-oddechową, samodzielnie wykonywali masaż serca na fantomie, obserwowali zabieg intubacji dotchawicznej, mierzyli ciśnienie krwi i osłuchiwali bicie serca. Najciekawszym doświadczeniem był, jak co roku, pokaz sprzętu medycznego znajdującego się w naszych pracowniach, który każdy mógł wziąć do ręki i dowiedzieć się od fachowców – lekarza i pielęgniarki, do czego służy i w jaki sposób działa.