środa, 1 maja 2024 imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony

Nasza Szkoła


Strona główna
Oferta edukacyjna
Historia szkoły
Ciekawe linki

Życie Szkoły


Aktualności
Kadra Szkoły
Galeria »
Szkolne dokumenty

Dla uczniów


Plan zajęć
Podręczniki
Matura
Egzamin Zawodowy
Biblioteka

Dla nauczyciela


Dokumenty

Stowarzyszenie

na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ludwinie "Kreator"
Działalność stowarzyszenia
Numer konta
Ważne daty
Galeria

Region

Statystyki
  Odsłon 1174003
  Dzisiaj 219


Polecamy










Maj 2024
PnWtŚrCzPiSoNd
1234
5
67891011
12
131415161718
19
202122232425
26
2728293031

Kalendarium:

2 II Matki Bożej Gromnicznej

4 II Światowy Dzień Walki z Rakiem

8 II Tłusty czwartek

13 II Światowy Dzień Radia

14 II „Walentynki”

20 II Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

22 II Dzień Bezpiecznego Internetu



Aktualności

Zajęcia praktyczne w Gospodarstwach rolnych hodowli krów wysokomlecznych

29.04.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
Słuchacze semestru pierwszego, drugiego oraz trzeciego klasyfikacji R.03 Prowadzenie Produkcji Rolniczej w zawodzie rolnik pod opieką dr inż. Małgorzaty Sałyga uczestniczyli 08 kwietnia 2016r. oraz 29 kwietnia 2016r. w zajęciach praktycznych, które odbyły się w Gospodarstwie wysokomlecznym – Olszowiec oraz w Gospodarstwie rolnym hodowli krów mlecznych – Agromarina – Kulczyn Kolonia.
W czasie wizyty studyjnej słuchacze zapoznali się z całokształtem prac dotyczących doskonalenia użytkowości mlecznej bydła. Zdobyli umiejętności wyboru i zastosowania metod doskonalenia bydła służące uzyskiwaniu zwierząt o wysokim potencjale produkcyjnym i pożądanych parametrach jakościowych mleka. Zapoznali się z genetycznym doskonaleniem cech użytkowości mlecznej krów ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania krzyżowania z rasą Holsztyńsko-Fryzyjską. Hodowca Adrian Kałkus zainstalował dwa roboty udojowe Lely Astronaut A4.
To znakomite urządzenie, niemal w pełni zastępuje człowieka. Krowy same się doją, pobierają paszę, poją się, a komputer wszystko zlicza: jakość tłuszczu, białka, ile krowa zjadła, notuje parametry które mają wpływ na zdrowie zwierzęcia.
Czy wydatek się opłacił? – Mam 136 krów. Musiałem do udoju zatrudniać ludzi, wstawać przed świtem. Dzisiaj wszystko robi robot: myje krowę, podłącza do dojarki, karmi – mówi hodowca. I podkreśla, że najważniejsze jest to, że krowy są zdrowsze. O każdej z nich wiem wszystko. Taka bieżąca ocena wartości jest w hodowli bardzo ważna –dodaje.

Podczas zajęć słuchacze zapoznali się z technologią żywienia bydła w zależności od specyfiki wymagań pokarmowych, wieku, kierunku produkcji. Poznali nowe koncepcje wartościowania pasz i ich praktyczne zastosowanie.
Każdy ze słuchaczy miał możliwość zaznajomić się ze specjalistycznym programem kompleksowego żywienia bydła.

W dniu 29.04.2016 odbyły się zajęcia praktyczne z produkcji zwierzęcej w firmie Agromarina w województwie lubelskim. W gospodarstwie uprawianych jest łącznie 1200ha, a stado bydła liczy 700 krów. Właściciele zdecydowali się na zainwestowanie w dojarnię karuzelową, w której w tej chwili dojonych jest 400 sztuk. Nowa dojarnia karuzelowa typu HBR ma 32 stanowiska. Jest to karuzela wewnętrzna (dojarz doi będąc w środku hali), krowy stoją jak w hali Rybia Ość czyli aparaty są zakładane z boku krowy.
Wyposażenie obejmuje stanowiska udojowe MP580.
Posiadają one wiele funkcji m.in.:
- automatyczne zdjęcie aparatu udojowego typu Hormony,
- elektroniczną pulsację,
- pomiar mleka miernikiem MM27 (pomiar podczerwienią, wykrywanie śladów krwi, pomiar przewodności). Miernik nie posiada części ruchomych (niskie koszty eksploatacji),
- kody przypomnień dla krowy na stanowisku.
Dodatkową zaletą nowej hali jest inna rutyna doju. Dostosowuje ona parametry doju indywidualnie dla każdej krowy, dzieląc dój na trzy fazy: masaż, dój właściwy, dodajanie.
Dzięki nowemu systemowi doju obniżył się ogólny poziom komórek somatycznych w stadzie – mówi Grzegorz Stanisław Warych –Prokurent. Krowy poza transponderami, służącymi do identyfikacji krowy, mają na obrożach mierniki pomiaru aktywności, które wykorzystywane są do wykrywania zwiększonej aktywności krowy i dokładnego ustalania godziny rui. Activity meter wykrywa również niską aktywność np. przy stanach chorobowych krów. Mleko przechowywane jest w zbiorniku typu DX o pojemności 10 tyś. litrów. Dój na karuzeli odbywa się 3 razy na dobę, a wydajność stada osiąga wartość ponad 11 tys litrów.
Ponadto Właściciele postanowili zainwestować w wiele rozwiązań DeLaval poprawiających komfort krów, takich jak oświetlenie lampami halonowymi FL250 dającymi widmo zbliżone do światła dziennego, mieszacze powietrza DF 1300, nowoczesne poidła o dużej wydajności z podgrzewaniem wody w okresie zimowym typu WT14.

Chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować Panu Grzegorzowi Warych - Prokurent oraz Adrianowi Kałkus za miłe ugoszczenie nas i oprowadzenie po swoich gospodarstwach.

Opracowała dr inż. Małgorzata Sałyga