wtorek, 19 marca 2024 imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Nasza Szkoła


Strona główna
Oferta edukacyjna
Historia szkoły
Ciekawe linki

Życie Szkoły


Aktualności
Kadra Szkoły
Galeria »
Szkolne dokumenty

Dla uczniów


Plan zajęć
Podręczniki
Matura
Egzamin Zawodowy
Biblioteka

Dla nauczyciela


Dokumenty

Stowarzyszenie

na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ludwinie "Kreator"
Działalność stowarzyszenia
Numer konta
Ważne daty
Galeria

Region

Statystyki
  Odsłon 1160230
  Dzisiaj 183


Polecamy










Marzec 2024
PnWtŚrCzPiSoNd
12
3
456789
10
111213141516
17
181920212223
24
252627282930
31

Kalendarium:

2 II Matki Bożej Gromnicznej

4 II Światowy Dzień Walki z Rakiem

8 II Tłusty czwartek

13 II Światowy Dzień Radia

14 II „Walentynki”

20 II Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

22 II Dzień Bezpiecznego Internetu



Aktualności

Włodawski Dzień Fotografii

24.05.2023 | 12:00 Drukuj artykuł
    Kolejna, trzecia już odsłona Włodawskiego Dnia Fotografii miała miejsce w weekend 20-21 maja - nie mogło nas tam zabraknąć! Słuchacze KKZ Technik Fotografii i multimediów mieli okazję zapoznać się z twórczością zaproszonych gości i podyskutować w kuluarach nad niuansami współczesnej fotografii. Wśród znamienitych gości znaleźli się: Radosław Kuczyński prezentujący Bieszczady zatrzymane w swoich kadrach; Tomasz Kawiak i jego fotograficzno-ornitologiczne ujęcie dzikiej przyrody; Janusz Gałuszka ze swoim refleksyjnym spojrzeniem zdjęciowym (i filmowym) na czasy minione, obowiązkowo w czerni i bieli; Witold Krassowski przybliżający widzom filozoficzne rozważania nad specyfiką obrazu fotograficznego i prezentujący ujmujące kadry z PRL-u; a także Tomasz Tomaszewski, niekwestionowany mistrz współczesnego fotoreportażu.

Odwiedź nas na facebooku

Dni Otwarte w naszej szkole

27.04.2023 | 12:00 Drukuj artykuł
W dniu 27 kwietnia 2023r. zorganizowane zostały Dni Otwarte w naszej szkole. Od godz. 10:00 do 17:00 placówka była otwarta dla tegorocznych absolwentów klas ósmych. Gościliśmy zarówno uczniów, nauczycieli, wychowawców jak i rodziców, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2023/2024. Przygotowano wiele atrakcji, które dostarczyły informacji o szkole i kierunkach kształcenia. Zaprezentowano pracownie zawodowe i sale lekcyjne:
• W pracowni multimedialnej pani Dyrektor Dorota Zając przybliżyła ofertę szkoły i zaprezentowała kadrę pedagogiczną.
• W pracowni fotograficznej młodzież miała możliwość wykonania portretów w profesjonalnie wyposażonym studiu i zapoznania się z obsługą i działaniem sprzętu fotograficznego i oświetleniowego. • Zaprezentowano pokaz fotografii trójwymiarowej (3D) oraz wyświetlono galerię fotografii autorstwa absolwentów kierunku Technik fotografii i multimediów.
• Całość dopełniła ekspozycja zabytkowych aparatów fotograficznych oraz wystawa prac graficznych – kreatywnych fotomontaży łączących fotografię portretową z edycją cyfrową.
• Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się ciemnia fotograficzna gdzie w świetle czerwonych lamp młodzież mogła prześledzić etapy wykonywania odbitek tradycyjną metodą chemiczną.
• W pracowni fryzjerskiej wykonywano drobne usługi fryzjerskie dla uczniów. Odbył się też pokaz wykonanych fryzur.
• Absolwenci kierunku cukiernik przygotowali dla naszych gości słodki poczęstunek w postaci muffinek i babeczek.

Dzień Otwarty Szkoły był okazją do spotkania się z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów, do pokazania gościom panującego w szkole klimatu życzliwości, otwartości i akceptacji na indywidualność drugiego człowieka. Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym. A zatem do zobaczenia we wrześniu.

Walentynki w naszej szkole w języku migowym!

14.02.2023 | 12:00 Drukuj artykuł
    14 lutego słuchaczki drugiego semestru opiekun medyczny pod opieką p. Andżeliki Szkutnik - nauczyciela języka migowego przygotowały wyjątkową kartkę walentynkową.

104 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

11.11.2022 | 8:00 Drukuj artykuł
    W dniu 9 listopada 2022r. w naszej szkole świętowaliśmy 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Słuchacze Szkoły Policealnej wraz z nauczycielami odśpiewali hymn Polski. Pan Andrzej Dyczewski – nauczyciel historii przygotował prelekcję i zorganizował konkurs wiedzy historycznej z okresu drogi Polski do odzyskania Niepodległości.

Zajęcia praktyczne w Centralnej Sterylizatornii SPZOZ w Łęcznej

4.4.2022 | 8:00 Drukuj artykuł
    Słuchacze kierunku technik sterylizacji medycznej zajęcia praktyczne odbywają w Centralnej Sterylizatornii SPZOZ w Łęcznej. Swoje umiejętności zawodowe zdobywają przeprowadzając proces dekontaminacji narzędzi chirurgicznych i sprzętu medycznego używanego do różnych operacji i zabiegów. Rozpoczynając od dezynfekcji i mycia, poprzez kontrolę jakościową i ilościową, konserwację i kompletowanie zestawów opeacyjnych a kończąc na sterylizacji przygotowują narzędzia chirurgiczne i sprzęt medyczny do ponownego bezpiecznego ich użycia do ratowania zdrowia i życia kolejnego pacjenta.

Polsko nie jesteś ty już niewolnicą!....

10.11.2021 | 8:00 Drukuj artykuł
    11 listopada to jakże ważna data w dziejach naszego narodu. Upamiętnia ona trudne, bo okupione krwią drogi Polaków do niepodległości. Zatem, jak co roku, świętujmy (świętowaliśmy) ten radosny dzień, podkreślając dumę i szczególne znaczenie naszych symboli narodowych. Niech słowa utworu Leopolda Staffa, "Polsko nie jesteś ty już niewolnicą!" jeszcze dobitniej zilustrują niezwykłą dla nas- Polaków rangę tego święta.

Polsko nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.
Ty, broniąc siebie wbrew wszelkiej nadziei
Broniłaś jeno od czarnej rozpaczy
Wiary, że wolność, prawo, moc idei
Nie jest czczym wiatrem ust, ale coś znaczy.
Żadne cię miana nad to nie zaszczycą,
Co być nie mogło przez wiek twą ozdobą!
Polsko nie jesteś ty już niewolnicą!
Lecz czymś największym, czym być można:
Sobą!

NARODOWE CZYTANIE

4.09.2021 | 12:00 Drukuj artykuł
4 września odbyła się kolejna, dziesiąta już, edycja organizowanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej akcja „Narodowe czytanie”. W roku 2021 wspólnie zgłębialiśmy treść tragifarsy Gabrieli Zapolskiej pod tytułem „Moralność Pani Dulskiej”.
Ta wyjątkowa lektura piętnująca obłudę i zakłamanie, w której komizm przeplata się z gorzką ironią skłoniła współczesnego czytelnika do refleksji i utwierdziła w przekonaniu o ponadczasowym charakterze dzieła.
Zespół Szkół w Ludwinie również nie pozostał obojętny wobec ogólnopolskiego wydarzenia. Marta Lipińska- nauczyciel bibliotekarz zachęciła wobec tego słuchaczy V semestru Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych do aktywnego uczestnictwa i wysłuchania fragmentów dzieła.


Kwiatowe dekoracje na świąteczny stół

1.04.2021 | 12:00 Drukuj artykuł
    Tydzień przed świętami szkołą zawładnęły florystki. Bazie, bukszpan, trzmielina, gałązki wierzbowe, mech, tulipany, żonkile, storczyki i hiacynty stały się bohaterami zajęć praktycznych, podczas których słuchaczki wykazały się kreatywnością i stworzyły zachwycające kompozycje świąteczne. Niezależnie od tego, czy były to kompozycje dekoracyjne czy wegetatywne, wszystkie przyciągały wzrok.

    Można podziwiać i brać przykład.


Znamię! Znam je?

27.03.2021 | 12:00 Drukuj artykuł
Co roku lekarze notują w Polsce ok. 2500-3000 nowych zachorowań na czerniaka. Pod względem rosnącej liczby zachorowań to pierwszy z kolei nowotwór u mężczyzn, a drugi u kobiet. Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska. Aby w większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym nowotworze, co roku w naszej szkole organizowana jest akcja informacyjna nawiązująca do kampanii Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów Znamię! Znam je?

    W tym roku ze względu na pandemię słuchacze uczestniczyli w wydarzeniu online, łącząc się 27 marca z prowadzącą, panią Joanną Piątek. Przybliżyła ona informacje na temat czynników podnoszących ryzyko zachorowania na czerniaka i zasad ochrony przed nim oraz zachęciła do regularnego samobadania skóry oraz szybkiego reagowania na niepokojące zmiany.
    Tych, którzy chcą śledzić aktualne informacje na temat czerniaka, odsyłamy na stronę:
O Akademii Czerniaka - Akademia Czerniaka https://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/o-akademii-czerniaka

W trosce o zdrowie i urodę

22.03.2021 | 12:00 Drukuj artykuł
    Zespół Szkół w Ludwinie oferuje różne kierunki kształcenia. Wśród nich stałym zainteresowaniem cieszą się zawody masażysty i kosmetyczki. W warunkach pandemii kształcenie teoretyczne odbywa się online, natomiast zajęcia praktyczne mają miejsce w szkole. Słuchacze, przestrzegając zasad reżimu sanitarnego, ćwiczą umiejętności, dzięki którym już wkrótce zdobędą atrakcyjny zawód. I tak masażyści pod czujnym okiem pana Łukasza Gduli uczyli się wykonywać zabiegi manualne, które przynoszą ulgę obolałemu ciału i pobudzają mięśnie do pracy, natomiast kosmetyczki, instruowane przez panią Ksenię Soszkę, wykonywały zabiegi pielęgnacyjne dłoni i twarzy.



Zajęcia praktyczne w Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnym w Jaszczowie

20.03.2021 | 12:00 Drukuj artykuł
    Pandemia to trudny czas dla wszystkich, ale szczególnej troski wymagają osoby niepełnosprawne. Taką troską otoczeni są bez wątpienia mieszkańcy Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego w Jaszczowie. Ośrodek w ramach praktyk zawodowych odwiedzają słuchaczki naszej szkoły zdobywające zawód opiekuna. Pod fachowym okiem pani wicedyrektor Urszuli Rybak wspierają one działania pracowników. Słuchaczki towarzyszą mieszkańcom podczas wykonywania codziennych czynności, ale również zachęcają do aktywności intelektualnej i artystycznej.
Częstym zajęciem są więc wspólne gry, zabawy oraz zajęcia plastyczne. Bezcenna jest również indywidualna rozmowa, a wszystko otulone uśmiechem i życzliwością.


Przygotowania do Niedzieli Palmowej

15.03.2021 | 12:00 Drukuj artykuł
Zrobioną z wierzbowych gałązek
Z suszonych kwiatów i wstążek
Daję Wam palmę w darze.
Bo tak stary zwyczaj każe.

    15 marca słuchaczki Szkoły Policealnej w zawodzie florysta uczyły się wykonywać palmy wielkanocne. Tradycyjne palmy przygotowuje się z gałązek wierzby. Obok wierzby używano także gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę i cis.
    Palmy wykonane przez nasze słuchaczki łączą w sobie tradycję i nowoczesność, a nad ich wykonaniem czuwała pani Magdalena Dyndur.


Święta tuż, tuż...

14.03.2021 | 12:00 Drukuj artykuł
    Święta Wielkiej Nocy za pasem. Uświadomiły nam to słuchaczki KKZ w zawodzie kucharz, które 14 marca, od rana w ramach zajęć praktycznych skwapliwie krzątały się w pracowni gastronomicznej, aby tuż przed południem zaprezentować efekt starań. Na stole pojawiły się więc wielkanocne potrawy tradycyjne, bez których świąteczny stół byłby niekompletny, między innymi jaja faszerowane i klopsy oraz słodkie wypieki - doskonały dodatek do świątecznej kawy i herbaty. W ocenie pani dyrektor Doroty Zając, która prowadziła zajęcia, potrawy i kusząco wyglądające babeczki były wyjątkowo smaczne..



Narodowe Czytanie 2020 w naszej szkole

24.09.2020 | 08:00 Drukuj artykuł
Już po raz dziewiąty w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie wybitnych utworów należących do kanonu polskiej literatury. W tym roku wybór padł na „Balladynę” Juliusza Słowackiego. W liście zachęcającym do współtworzenia akcji Prezydent RP napisał: „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”.
W naszej szkole we wspólnym czytaniu uczestniczyli słuchacze III sem. LO dla Dorosłych. Na początku przypomnieliśmy sobie biografię Juliusza Słowackiego, po czym udaliśmy się do altany szkolnej, gdzie słuchacze wcielili się w role bohaterów dramatu.

Matury 2020

19.06.2022 | 12:00 Drukuj artykuł
    19 czerwca zakończyły się w naszej szkole matury, które rozpoczęły się 8 czerwca. Miesiąc opóźnienia spowodował, że maturom nie towarzyszyły kwitnące kasztany, których kwiat już opadł, jednak zapamiętane zostaną przede wszystkim jako matury w czasie pandemii koronawirusa. Egzamin zatem przebiegał w szczególnych warunkach, ponieważ podczas jego trwania obowiązywały rygorystycznie przestrzegane zasady sanitarne. Nieodłącznymi elementami wyposażenia zarówno słuchaczy, jak i nauczycieli były więc maseczki, rękawice i płyn do dezynfekcji. Wszystkich obowiązywał też odpowiedni dystans.

    Miejmy nadzieję, że wyjątkowe warunki nie miały negatywnego wpływu na zdających, a wyniki zadowolą słuchaczy i nauczycieli.

Akcja szycia maseczek

24.05.2022 | 12:00 Drukuj artykuł
    Od 16 kwietnia tego roku w przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy i nosa. Można to zrobić, używając maski ochronnej, chusty lub szalika. W naszej szkole charytatywnym szyciem maseczek zajęły się panie Wiesława Drabik oraz Iwona Grabowska. Zachowując wszelkie wymogi reżimu sanitarnego, urządziły tymczasową pracownię krawiecką i do tej pory uszyły prawie sto wielobarwnych maseczek przeznaczonych m.in. dla pracowników szkoły, a to jeszcze nie koniec.

    Bardzo dziękujemy za cenną inicjatywę.

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020

8.05.2022 | 08:00 Drukuj artykuł
    Dla tegorocznych maturzystów, nauczycieli i dyrekcji to nie było wymarzone zakończenie roku szkolnego. Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych odebrali swoje świadectwa przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Słuchacze przychodzili w odstępach piętnastominutowych, na twarzy mieli maseczki, a na dłoniach rękawiczki. Mimo niecodziennej sytuacji nie zabrakło ciepłych słów i podziękowań, oczywiście z zachowaniem należytego dystansu.

    Wszystkim Absolwentom gratulujemy ukończenia szkoły oraz życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

 „Depresja - przełamać tabu”

24.11.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    24 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty na temat „Depresja - przełamać tabu”. Poprowadziła je psycholog, Pani Marzena Szypulska.
    W trakcie zajęć, w których wzięli udział słuchacze i nauczyciele, rozmawiano o tym, czym jest depresja, jakie są jej symptomy oraz jak można pomóc osobom dotkniętym chorobą.

Wyróżnienie dla Kamila Sowińskiego w 23. Jesiennym Konkursie Recytatorskim

14.11.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    14 listopada bieżącego roku odbyła się 23. edycja Jesiennego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem. „Pamiętajcie o ogrodach”, którego organizatorem była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łęcznej. W szranki stanęło 25 uczestników ze szkół podstawowych, szkół średnich i dorośli z terenu powiatu łęczyńskiego, w tym słuchacz Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego z naszej szkoły, Kamil Sowiński, który otrzymał wyróżnienie.

    Kamilowi gratulujemy i liczymy na dalsze sukcesy.


Powiatowe obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości

11.11.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    Powiatowe obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się 11 listopada w Łęcznej na Placu Powstań Narodowych. Poprzedziła je uroczysta msza święta w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej. Po mszy nastąpił przemarsz niepodległościowy ulicami miasta poprowadzony przez Stowarzyszenie Motocyklowe Patria.

    W uroczystości udział wzięli: księża, radni i przedstawiciele władz samorządowych oraz jednostek organizacyjnych z terenu powiatu, reprezentanci służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, żołnierze z 244 kompanii 24 batalionu 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, związków zawodowych, zakładów pracy, a także grupy rekonstrukcji historycznej - Chorągiew Zamku w Zawieprzycach i załoga Słowiańskiego Grodu w Wólce Bieleckiej oraz mieszkańcy Łęcznej i powiatu łęczyńskiego.

    W imieniu naszej szkoły hołd poległym w obronie ojczyzny złożyli: Pani dyrektor Magdalena Dyndur, Pani wicedyrektor Dorota Zając oraz słuchacze - Barbara Mitruś, Dorota Stanisławska, Jolanta Wieczorek i Marek Szpitun.


Gminne obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości

10.11.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    10 listopada 2019 r. delegacja naszej szkoły brała udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

    Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Ludwinie, następnie biało - czerwony orszak przeszedł pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie przemówienie wygłosił Wójt Gminy Ludwin, Pan Andrzej Chabros, po czym delegacje instytucji i szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka. W imieniu naszej szkoły kwiaty złożyli: Pani dyrektor Magdalena Dyndur oraz słuchacze V semestru LO dla Dorosłych - Barbara Mitruś, Jolanta Wieczorek, Cezary Krukowski, Marek Szpitun i Krystian Świeca.

    Pod pomnikiem umieszczono również znicz rozpalony od ognia, który konno z Wołynia został przywieziony do Polski przez środowisko Żołnierzy 27. Dywizji Wołyńskiej.

    Po złożeniu kwiatów wszyscy zostali zaproszeni do Gminnego Centrum Kultury i Sportu na część artystyczną, która składała się z występu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dratowie, występu Zespołu BeFolk, Klubu Seniora z Zezulina oraz Marka Wieczorka z Zespołem.


Ortograficzne potyczki w Milejowie

8.11.2019 | 9:00 Drukuj artykuł
    8 listopada tego roku o godzinie 9.00 w budynku Zespołu Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie odbyło się I Powiatowe Dyktando im. prof. Walerego Pisarka. Autorem tekstu był ks. prof. Wiesław Przyczyna - członek Rady Języka Polskiego. Dyktando pisało 80 osób. Naszą szkołę reprezentowała słuchaczka V semestru LO dla Dorosłych, Klaudia Mutwicka.
    Pani Klaudii dziękujemy za to, że zechciała zmierzyć się z niełatwym zadaniem wymagającym dużej wiedzy i umiejętności.



Nowe wyposażenie studia fotograficznego

03.10.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
Od 1 lutego 2016 roku w Zespole Szkół w Ludwinie w ramach Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego można zdobyć zawód fototechnika. Od początku istnienia kursu cieszy się on niesłabnącym powodzeniem, zapewne dlatego, że zajęcia prowadzone są przez specjalistów posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie fotografii. Niewątpliwym atutem jest również profesjonalne studio, w którym słuchacze mają okazję zgłębiać tajniki fotografii i doskonalić warsztat pracy.

Zarówno pani Dyrektor Magdalena Dyndur, jak i prowadzący zajęcia starają się, aby studio było stale doposażane. W tym roku pracownia wzbogaciła się o system oświetlenia sufitowego, który daje większe możliwości w technikach oświetlenia planu, m.in. w zakresie pozyskiwanie nowych efektów świetlnych. Ważne jest również to, że system poprawia komfort pracy i bezpieczeństwo podczas zajęć.


ZESPÓŁ SZKÓŁ W LUDWINIE NA UROCZYSTOŚCI ŁĘCZYŃSKICH OBCHODÓW WRZEŚNIA 39 W 80 ROCZNICĘ.

14.09.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    W dniu 14 września mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystości bardzo szczególnej, upamiętniającej rocznicę września 1939. Przygotowaliśmy stoisko promocyjne szkoły i medyczne.
Były pokazy RKO na fantomie, bandażowanie, pomiary ciśnienia, rozmowy. Odbiorcami naszych działań były głównie dzieci, które wykazywały duże zainteresowanie, a niektóre wiedzę i umiejętności w zakresie pierwszej pomocy.
Współpracowała z nami przy stoisku pani kosmetyczka z salonu NatArt Make-up z Łęcznej, która wykonywała pozorację ran. Reakcje dzieci na rany były bardzo różne od strachu po zainteresowanie. Współpracowaliśmy również z żołnierzami z ZESPOŁU ZABEZPIECZENIA MEDYCZNEGO BATALIONU DOWODZENIA WIELONARODOWEJ BRYGADY W LUBLINIE. Mogliśmy zobaczyć wyposażenie wojskowej karetki, Pozdrawiamy sympatycznych żołnierzy!

Dziękujemy pani Renacie Trąbce i Stowarzyszeniu Schody Życia za zaproszenie. A Paulinie, naszej absolwentce za pomoc, zaangażowanie i świetną robotę.

Zapraszam do oglądania zdjęć.
Irena Studniarek

„Apetyczne” zajęcia praktyczne

7.06.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    7 czerwca 2019 r. słuchacze KKZ w zawodzie kucharz odbyli zajęcia praktyczne w zakładzie garmażeryjnym w Jakubowicach Konińskich, który prowadzi absolwentka naszej szkoły, pani Bogumiła Tokarz - Droździel. Słuchacze podczas zajęć przygotowali różne potrawy, m.in. pierogi, krokiety, kotlety schabowe oraz rybę. Efekt ich pracy był niezwykle smaczny, o czym zapewniła pani Dorota Zając - opiekunka grupy.

Otwarcie nowej siedziby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej

31.05.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    31 maja br. z okazji Dnia Dziecka i przeniesienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej do nowej siedziby na parterze budynku przy Al. Jana Pawła II 95 odbył się I Plenerowy Piknik Rekreacyjny pod hasłem „Radość dzieciom”.
    W programie pikniku znalazły się m.in. prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży z placówek oświatowych z terenu powiatu łęczyńskiego, pokazy Stowarzyszenia „Chorągiew” Zamku z Zawieprzyc oraz Słowiańskiego Grodu z Wólki Bieleckiej, prezentacje z udziałem służb ratowniczych i mundurowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, kodeksu zachowania się na drodze i w sytuacjach niebezpiecznych oraz historii polskiej wojskowości połączone z pokazem sprzętu służb mundurowych. Dla dzieci niewątpliwą atrakcją był dmuchany plac zabaw oraz zabawy ruchowe pod okiem animatorów. Piknik zorganizowało Stowarzyszenie „Schody Życia”. Wśród zaproszonych gości była również delegacja z naszej szkoły na czele z panią wicedyrektor Dorotą Zając, nauczycielkami - panią Ksenią Soszką i panią Ireną Studniarek oraz słuchaczami - Kingą Bałaban, Aleksandrą Josicz, Anną Świć, Grzegorzem Żyłą i Pauliną Lepianką.

Plener fotograficzny w Suścu

26.05.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
W dniach 24-26 maja 2019 słuchacze Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie Fototechnik uczestniczyli w plenerze fotograficznym w Suścu. Podczas pleneru słuchacze realizowali ćwiczenia fotograficzne w tematach takich jak krajobraz, fotografowanie postaci ludzkiej, makrofotografia i wiele innych. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, dobra atmosfera nie opuszczała uczestników i każdy starał się zrealizować ćwiczenia jak najlepiej.

Wizyta w piekarni GS „Samopomoc Chłopska” w Ludwinie

24.05.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    24 maja br. słuchacze kursu agrobiznes wraz z opiekunem panią Dorotą Zając zwiedzili piekarnię Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Ludwinie. W trakcie wizyty zapoznali się z procesem wypieku pieczywa, mogli też samodzielnie uformować bochenki chleba. Tradycja pieczenia chleba ludwińskiego sięga lat 60. XX w. i jest kontynuowana do dzisiaj. Początkowo chleb ludwiński wypiekany był z mąki żytniej, jednak z czasem rosło zapotrzebowanie na chleb i do ciasta zaczęto dodawać również mąkę pszenną. Obecnie chleb ludwiński to tradycyjny chleb pszenno-żytni przygotowany na naturalnym zakwasie o charakterystycznym smaku i zapachu. Chleb ludwiński stał się wizytówką Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”w Ludwinie, która w swojej piekarni wypieka go od ponad 45 lat. Od 18 sierpnia 2009 r. chleb został zarejestrowany na Liście Produktów Tradycyjnych w kategorii wyroby piekarnicze i cukiernicze.Do jego produkcji wykorzystywane są następujące produkty: mąka pszenna, mąka żytnia, sól, drożdże oraz woda. Chleb ludwiński jest produkowany w pięciu etapach. Zaczątek powstaje z mąki i wody w stosunku 1:1. Składniki te poddaje się samoczynnej fermentacji pod wpływem drożdżyi bakterii pochodzących z surowców. W kolejnym etapie powstaje przedkwas, fermentujący w temp. 24-26ºC przez 5-9 godzin. W tym okresie następuje rozmnażanie mikroflory, szczególnie drożdży. W III etapie powstaje półkwas, który otrzymuje się z przedkwasu poprzez dodanie do niego mąki i podwyższenie temp. do 26-28ºC. Czas fermentacji wynosi ok. 6 godzin. Rozmnażają się wówczas głównie bakterie kwasu mlekowego. W kolejnej fazie powstaje kwas w wyniku dodania do półkwasu mąki i wody. W ostatnim etapie powstaje ciasto właściwe, które otrzymuje się poprzez dodanie do kwasu pozostałej mąki, wodyi wszystkich dodatków oraz soli w postaci roztworu wodnego. Ciasto mięsi się w mięsiarcei pozostawia w temp. 29-31ºC na ok. 20-30 min. w celu przefermentowania. Wypieczony chleb ma podłużny koszykowy kształt,w dotyku jest miękki i sprężysty o wilgotnymi elastycznym miękiszu. Wyróżnia się wyrazistym smakiem z wyczuwalną nutą zakwasu chlebowego i przyjemnym zapachem charakterystycznym dla świeżego pieczywa.
Chleb ludwiński cieszy się uznaniem nie tylko mieszkańców gminy Ludwin, ale również turystów zmierzających nad jeziora Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego.

Obchody rocznicy śmierci „Uskoka”

21.05.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    21 maja br. w Nowogrodzie odbyły się uroczystości związane z siedemdziesiątą rocznicą śmierci kpt. Zdzisława Brońskiego. Przy symbolicznym pomniku „Uskoka” zgromadzili się kombatanci i żołnierze podziemia niepodległościowego - por. Jan Jabłoniec, ps. „Fiat” - żołnierz oddziału Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok” i kpt. Longin Rozwadowski , żołnierz AK okręg Łuków oraz Marek Franczak - syn ostatniego żołnierza Józefa Franczaka ps. „Laluś”. Na uroczystość przybyli także parlamentarzyści: Krzysztof Głuchowski i Sylwester Tułajew - posłowie na sejm RP, Waldemar Podsiadły - zastępca Dyrektora Biura Wojewody Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Krzysztof Niewiadomski - Starosta Łęczyński, Dawid Kostecki - Wicestarosta Łęczyński, Leszek Włodarski - Burmistrz Miasta Łęczna, prof. Tomasz Panfil - pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej Biura Edukacji Narodowej w Warszawie, Marcin Krzysztofik, Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, Grupa Narodowa Łęczna, delegacja Towarzystwa Przyjaciół Milejowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 1 pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej, Zrzeszenie Wolnośći Niezawisłość Stowarzyszenie Społeczno - Kombatanckie, Związek Oficerów Rezerwy AK. W uroczystości uczestniczyły również delegacje młodzieży ze szkół powiatowych wrazz nauczycielami oraz poczty sztandarowe Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach, Zespołu Szkół nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie oraz Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej.

Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji sylwetki kpt. Zdzisława Brońskiego, następnie zaproszeni goście wygłosili przemówienia okolicznościowe, po czym wszyscy zgromadzeni odmówili modlitwę pod przewodnictwem ks. Piotra Melki - proboszcza parafii pw. św. Anny w Kijanach Po modlitwie Andrzej Dyczewski - Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Milejowa odczytał Apel Pamięci, po którym złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym miejsce śmierci „Uskoka”. W uroczystościach wzięła również udział delegacja naszej szkoły z W jej skład weszły: panie Dorota Zając - wicedyrektor i Martyna Kawalec - nauczycielka historii oraz słuchaczki semestru czwartego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych - Magdalena Brodzik, Dorota Stanisławska i Jolanta Wieczorek.

Druga cześć obchodów, zorganizowana przez Urząd Miasta Łęczna, odbyła się w Centrum Kultury w Łęcznej, gdzie Krzysztof Matczuk - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej odczytał uchwałę o nadaniu jednemu z rond imienia Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”. Odbyła się też projekcja filmu z Archiwum IPN poświęconego Zdzisławowi Brońskiemu, a na zakończenie wykład okolicznościowy wygłosił dr Sławomir Poleszak.

TARGI EDUKACYJNE W ŁĘCZNEJ

13.05.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    W dniu 13.05.2019 r. w uczestniczyliśmy w Targach Edukacyjnych zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Papieża Jana Pawła II Łęcznej.
Spotkanie skierowane było do uczniów klas trzecich gimnazjów i uczniów klas ósmych. Młodzież miała okazję zapoznać się z naszą bogatą ofertą edukacyjną i zasadami rekrutacji w roku szkolnym 2019|2020. Na naszym stoisku m. in. można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie wykonane przez panie Dorotę Wydrę i Katarzynę Baczewską słuchaczki naszej szkoły kształcące się w zawodzie Technik fotografii i multimediów.

    Jesteśmy zadowoleni z Targów. Liczymy, że oferta, która przygotowaliśmy na nowy rok szkolny będzie cieszyć się wielkim powodzeniem, wychodzi bowiem naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy i nie brakuje w niej zawodów przyszłości.

Zakończenie roku szkolnego słuchaczy VI semestru LO dla Dorosłych

26.04.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    26 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla słuchaczy VI semestru Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Pani Dyrektor Magdalena Dyndur, zwracając się do uczniów i nauczycieli, powiedziała: „Pociąg o nazwie „Liceum Ogólnokształcące”, do którego wsiedliśmy trzy lata temu, dotarł do stacji końcowej, efektem wspólnej podróży nauczycieli i słuchaczy są świadectwa, z których możecie być Państwo dumni.” Pani Dyrektor podziękowała także za zaangażowanie i ogromny wysiłek, pogratulowała wytrwałości oraz życzyła wszystkim absolwentom nieustannego zapału w dążeniu do rozwoju intelektualnego i zawodowego, a tym samym zachęciła do podejmowania nowych wyzwań.

    Pośród wielu ciepłych słów nie zabrakło także tych dla grona pedagogicznego, któremu Pani Dyrektor dziękowała za wkład w rozwój wiedzy, umiejętności i kompetencji. Również uczniowie dziękowali swoim pedagogom, a ich przedstawiciele wręczyli im kwiaty.

18 kwietnia 2019 - finał charytatywnej akcji „Za jeden uśmiech”

29.04.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    To już kolejna edycja i kolejny imponujący finał charytatywnej akcji „Za jeden uśmiech” skierowanej do pacjentów Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Chodźki w Lublinie. Akcję zapoczątkowała Martyna Łabędzka, nasza absolwentka i pacjentka szpitala, która przez wiele lat zmagała się z białaczką. Minął rok od chwili, kiedy odeszła od nas, przegrywając kolejną walkę z chorobą, a my czujemy się spadkobiercami jej idei niesienia pomocy chorym dzieciom. W tym roku ponownie przekonaliśmy się, że możemy liczyć na otwarte i hojne serca wielu osób, do akcji włączyli się bowiem słuchacze i nauczyciele naszej szkoły, uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Charlężu, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie oraz Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej - Curie w Zawieprzycach. Zebrane dary to wysokiej jakości farby, mazaki, kolorowe długopisy, kredki ołówkowe i świecowe, nożyczki, kleje, bibuła karbowana, wycinanki, bloki techniczne i rysunkowe, papier ksero, markery, zszywacze, spinacze, zeszyty, włóczka, kordonek, koraliki i cekiny. Materiały pochodzące ze zbiorki wykorzystane zostaną podczas zajęć warsztatowych odbywających się na terenie oddziału. 18 kwietnia koordynatorka akcji, pani Joanna Piątek, przekazała dary pacjentom wraz z zapewnieniem, że w przyszłym roku odwiedzimy ich ponownie.

Wszystkim Darczyńcom dziękujemy za każdy najdrobniejszy gest życzliwości, bo głęboko wierzymy, że każdy taki gest ma ogromną wartość, a Tobie, Martynko, dziękujemy za wielką lekcję człowieczeństwa.

 „Łączy nas krew, która ratuje życie”

13.04.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    13 kwietnia b.r. kolejny raz odbył się w naszej szkole dzień oddawania krwi. Jedna z sal lekcyjnych na kilka godzin zamieniła się w stację krwiodawstwa. Biorący udział w akcji musieli najpierw wypełnić ankietę dotycząca ogólnego stanu zdrowia, następnie byli badani przez lekarza. Spośród 22 osób, które zgłosiły się do rejestracji ostatecznie krew oddało 17 osób. Od każdego z dawców jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, zatem uczestnicy akcji dostarczyli do banku krwi 7,65 l cennego leku. Za ten piękny dar należą się dawcom serdeczne podziękowania. Może właśnie ich krew przywróci komuś zdrowie lub uratuje życie. Dziękujemy również koordynatorce akcji - pani Joannie Piątek oraz personelowi medycznemu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie Oddział w Chełmie za sprawne i profesjonalne przeprowadzenie całego przedsięwzięcia.
    Następna akcja honorowego krwiodawstwa odbędzie się w naszej szkole najprawdopodobniej jesienią tego roku. Już dziś zachęcamy do wzięcia udziału.

Zespół Szkół w Ludwinie na Targach Edukacyjnych w Lublinie

15.03.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    14 i 15 marca odbyły się Targi Edukacyjne w Lublinie, na których swoją ofertę zaprezentowały również szkoły powiatu łęczyńskiego.

    Na stoisku Zespołu Szkół w Ludwinie można było zmierzyć ciśnienie i BMI, zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy oraz obejrzeć przykładowe stylizacje paznokci, którymi zachwycały się nie tylko dziewczęta. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa prac fotograficznych słuchaczy kursu w zawodzie technik fotografii i multimediów. Uwagę przykuwały również piękne wiosenne kompozycje florystyczne wykonane przez panią Karolinę Małek.

    Z zadowoleniem należy stwierdzić, że wielu zwiedzających zatrzymywało się przy naszym stoisku, gdzie nauczyciele i słuchacze na bieżąco służyli informacjami na temat oferty edukacyjnej szkół dla dorosłych i szkół dla tegorocznych ósmoklasistów oraz uczniów trzeciej klasy gimnazjum.

    A zatem, do zobaczenia w nowym roku szkolnym w murach naszej szkoły!

Targi Edukacyjne w Cycowie

12.02.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    12 marca br. uczestniczyliśmy w Targach Edukacyjnych w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie.
Spotkanie skierowane było do uczniów klas trzecich gimnazjów i uczniów klas ósmych szkół podstawowych podlegających pod Gminę Cyców. Targi rozpoczęły się lekcją obywatelską, którą poprowadził wicestarosta łęczyński Dawid Kostecki.
    Na naszym stoisku młodzież miała możliwość obejrzeć wystawę fotograficzką naszych słuchaczy, a w mini studio fotograficznym przygotowanym przez słuchaczki kursu Technik fotografii i multimediów Katarzynę Baczewską i Dorotę Wydrę zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Uwagę, głównie dziewcząt przykuło stoisko kosmetyczne, gdzie Natalia Gajos słuchaczka Szkoły Policealnej zawodzie Technik usług kosmetycznych wykonywała masaż dłoni, jak również udzielała porad kosmetologicznych.
    Jesteśmy bardzo zadowoleni z Targów. Liczymy, że oferta, która przygotowaliśmy na nowy rok szkolny 2019/2020 będzie cieszyć się wielkim powodzeniem, wychodzi bowiem naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy i nie brakuje w niej zawodów przyszłości.

Tłusty czwartek w nowej odsłonie

28.02.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    28 lutego 2019 roku w Zespole Szkół w Ludwinie odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich Gimnazjum Publicznego w Ludwinie i uczniów klas ósmych szkół podstawowych z Dratowa, Ludwina, Nadrybia, Ostrówka, Piaseczna i Zezulina oraz dyrektorów, nauczycieli, wychowawców i rodziców z wicestarostą łęczyńskim Dawidem Kosteckim, który poprowadził lekcję wychowania obywatelskiego.
    W trakcie zajęć poruszane były zagadnienia dotyczące roli samorządu terytorialnego w społeczeństwie obywatelskim, w szczególności podział terytorialny (gmina, powiat, województwo), kompetencje samorządu oraz obowiązki powiatu. Pan Wicestarosta zapoznał uczniów ze strukturą i specyfiką szkolnictwa zawodowego, uświadomił również, jak ważny jest wybór ścieżki zawodowej i zaprezentował ofertę edukacyjną Zespołu Szkół w Ludwinie.
    W czasie spotkania jego uczestnicy poznali bazę lokalową szkoły. Otworem dla uczniów stały pracownie: m.in. medyczna, kosmetyczna, gastronomiczna, językowa i informatyczna. Goście zwiedzili również studio fotograficzne, gdzie słuchaczki kursu technik fotografii i multimediów prezentowały sprzęt fotograficzny i wykonywały zdjęcia grupowe, które będą zapewne miłą pamiątką spotkania. Zainteresowanie wszystkich wzbudziła wystawa pokonkursowa: „Zauroczeni pięknem ziemi łęczyńskiej” wyeksponowana na korytarzu szkolnym. Niewątpliwą atrakcją był także pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzony przez lek. med. Sławomira Gałaszkiewicza - nauczyciela Zespołu Szkół w Ludwinie. Na zakończenie spotkania na wszystkich czekały pyszne pączki, nieomylny znak, że to tłusty czwartek.

Bardzo dziękujemy Panu Wicestaroście za inicjatywę wspólnego spotkania uczniów, nauczycieli i rodziców. Zainteresowanie lekcją obywatelską pozwala nam stwierdzić, że spotkanie to było niezbędne młodym ludziom stojącym przed ważnymi wyborami edukacyjnymi.

Znamię! Znam je?

24.02.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    W tym roku Akademia Czerniaka , sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów rozpoczęła kampanię edukacyjną „Znamię! Znam je?”, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat czerniaków oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
    W związku z tą inicjatywą w dniu 24.02.2019r. pani Joanna Piątek nauczyciel medycznych przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół w Ludwinie prowadziła lekcję na temat: „Znamię! Znam je?- Kampania edukacyjno- informacyjna”.
    Mamy nadzieję, że dzięki przekazanej wiedzy słuchacze nabędą umiejętności rozpoznawania czerniaka oraz nauczą się regularnego samobadania skóry, a przede wszystkim, poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed tym groźnym nowotworem.



FOTOGRAFIA NOCNA -Plener miejski w Lublinie

24.01.2019 | 12:00 Drukuj artykuł
    W dniach 22 i 24 stycznia br. słuchacze Zespołu Szkół w Ludwinie kształcący się na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w kwalifikacji rejestracja i obróbka obrazu uczestniczyli w plenerze miejskim w Lublinie, którego celem było praktyczne zastosowanie wiedzy na temat fotografii nocnej. Podczas pleneru, który miał miejsce w przestrzeni Starego Miasta oraz traktu Krakowskiego Przedmieścia, uczestnicy zajęć realizowali ćwiczenia w tematach: miasto nocą z iluminacją nieba, fotografia ruchu ulicznego przy długim czasie ekspozycji, technika open flash oraz fotografia detalu architektonicznego przy wykorzystaniu światła sztucznego. Wybrane zdjęcia zostały zaprezentowane w zamieszczonej galerii.


Podsumowanie Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Niepodległa 2018”

9.11.2018 | 12:00 Drukuj artykuł
    Organizowany przez Zespół Szkół w Ludwinie Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Niepodległa 2018” miał na celu uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, kształtowanie poczucia własnej tożsamości narodowej oraz postawy patriotycznej, wzbudzenie zainteresowania historią powiatu łęczyńskiego, wzbudzenie szacunku do lokalnych bohaterów i miejsc pamięci narodowej, przywracanie pamięci o ludziach, miejscach i zdarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości, kształtowanie szacunku do symboli narodowych, rozwijanie kreatywności i wrażliwości oraz uzdolnień fotograficznych.
    W dniu 9 listopada 2018 r. komisji w składzie: Andrzej Misztal - przewodniczący, Marta Piwońska, Szymon Czech oceniła 53 zdjęcia nadesłane przez 24 autorów. 2 prace nie spełniły warunków konkursu.
Prace oceniano w trzech kategoriach wiekowych:
- uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów,
- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych,
- dorośli.
    Poziom nadesłanych prac komisja oceniła jako zróżnicowany, bo różny też był wiek uczestników.
Oprócz warsztatu fotograficznego oceniane były walory historyczno-poznawcze prac. Nadesłane fotografie ukazują bowiem miejsca na terenie powiatu łęczyńskiego otaczane pamięcią, ale i te zapomniane, ukryte w leśnej gęstwinie, którym przywrócono należną pamięć.
    Po wnikliwej i wszechstronnej analizie przyznano następujące nagrody i wyróżnienia
w poszczególnych kategoriach:



Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów


I miejsce
Michał Rak - SP im. Marii Curie Skłodowskiej w Zawieprzycach - opiekun Martyna Kawalec
Weronika Sawicka - SP im. Marii Konopnickiej w Piasecznie - opiekun Małgorzata Pobereżko

II miejsce
Gabriela Romańczuk - SP w Podgłębokiem - opiekun Malwina Socha

III miejsce
Katarzyna Martyn - Gimnazjum w Podgłębokiem - opiekun Malwina Socha

Wyróżnienie
Patrycja Domin - SP w Podgłębokiem - opiekun Wojciech Ganczaruk
Natalia Fichna - Gimnazjum w Podgłębokiem - opiekun Malwina Socha
Laura Kniazew - Gimnazjum w Podgłębokiem - opiekun Malwina Socha
Julia Łuczyńska - SP im. Marii Curie Skłodowskiej w Zawieprzycach - opiekun Martyna Kawalec



Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych


I miejsce
Łukasz Siegieda - ZSR w Kijanach - opiekun Ola Jarosz

II miejsce
Patrycja Bromirska - ZS im. K K Jagiellończyka w Łęcznej - opiekun Jolanta Jarawka
Amelia Surma - MOW w Podgłębokiem - opiekun Bożena Wójcik

III miejsce
Joanna Tchórzewska - ZSR w Kijanach - opiekun Ola Jarosz



Dorośli


I miejsce
Radosław Śladowski - Łęczna

II miejsce
Mariusz Zakostowicz - Kaniwola

III miejsce
Marcin Kawalec - Ludwin Kolonia
Leszek Pobereżko - Ludwin Kolonia
Anna Sagan - Łęczna


Konkurs odbył się dzięki naszym darczyńcom:
Patronat honorowy: Starosta Łęczyński,
IPN
Patronat medialny: Polskie Radio Lublin
Wspólnota Łęczyńska
Tuba Łęcznej
Sponsorzy: Róża i Grzegorz Polakowie - Wytwórnia Makaronu Domowego POL-MAK S.A.
Katarzyna i Czesław Walęciuk - Gospodarstwo rolne rodziny Walęciuk
Wojciech Szymański - GS „SCh”
Janina i Jan Bagnosz - Masarnia Wędliny u Jana
Centrum Helen Doron
Firma Ball Packing Europe - Lublin



# Komórkomania

4.11.2018 | 12:00 Drukuj artykuł
    4 listopada w naszej szkole odbyła się kolejna edycja # Komórkomanii. Jest to akcja o charakterze edukacyjno - rejestracyjnym. Ma ona na celu upowszechnienie wiedzy na temat dawstwa szpiku kostnego oraz zachęcenie do rejestracji osoby, które chcą dołączyć do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.
    Na dzień 30 VII 2018r. w bazie Fundacji DKMS, która organizuje # Komórkomanię, zarejestrowanych jest 1340000 potencjalnych Dawców, spośród których 5000 już oddało swoje komórki potrzebującym pacjentom na całym świecie.
    W naszej szkole akcja trwała od godziny 8.00 do 16.00. Przeprowadzili ją pani Joanna Piątek i pan Sławomir Gałaszkiewicz. Materiał genetyczny pobrany został od szesnastu osób. Ich decyzja świadczy o ogromnej wrażliwości, za którą dziękujemy.

Akcja Narodowe Czytanie

8.09.2018 | 12:00 Drukuj artykuł
    Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowana została wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W 2014 roku zagłębialiśmy się w tekst Trylogii Henryka Sienkiewicza, a w kolejnym roku przypomnieliśmy sobie Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku powróciliśmy do Henryka Sienkiewicza, tym razem wybór padł na Quo vadis. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, natomiast w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę czytamy „Przedwiośnie”.

    Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, ale także na błędy i zaniechania.

    Kulminacja Narodowego Czytania przypadła 8 września 2018 roku, kiedy to w całej Polsce i różnych zakątkach świata wybrzmiewała epicka opowieść o losach Cezarego Baryki i pokolenia, które było świadkiem odrodzenia Rzeczypospolitej.

    W naszej szkole Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” odbyło się 9 września i uczestniczyli w nim słuchacze kształcący się na kierunkach kucharz oraz rolnik. Braliśmy też udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęcznej. Uroczystość odbyła się 12 września w Starostwie Powiatowym w Łęcznej. We wspólnym czytaniu „Przedwiośnia” udział wzięli zaproszeni goście: dr Konrad Sawicki - Doradca Wojewody Lubelskiego, przedstawiciele władz powiatu łęczyńskiego, m.in.: Jan Baczyński vel Mróz - Przewodniczący Rady Powiatu w Łęcznej, Roman Cholewa - Starosta Powiatu Łęczyńskiego, Dariusz Kowalski - Wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego, dyrektorzy i pracownicy jednostek powiatowych i gminnych, dyrektorzy stowarzyszeń, nauczyciele i uczniowie.


UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

22.06.2018 | 12:00 Drukuj artykuł
    22 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół w Ludwinie na uroczystości zakończenia roku szkolnego zgromadzili się słuchacze semestrów kończących naukę w Policealnych Szkołach dla Dorosłych, nauczyciele oraz pracownicy szkoły.

    Spotkanie przygotowały, pod kierunkiem Pani Joanny Piątek, Panie: Patrycja Gargol, Agnieszka Gawron, Justyna Kostruba, Angelika Siczek - Wetoszka oraz Anita Jarosz, absolwentki Szkoły Policealnej dla Dorosłych w zwodzie technik sterylizacji medycznej i opiekun medyczny.

    Pani Dyrektor Magdalena Dyndur, podsumowując rok szkolny, podziękowała słuchaczom i nauczycielom za owocną współpracę oraz wręczyła listy gratulacyjne tym spośród słuchaczy, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce, nie opuścili ani jednej godziny zajęć, a także tym, którzy angażowali się w pracę na rzecz naszej placówki. Szczególne słowa podziękowania skierowała Pani Dyrektor do Pani Ewy Chomy, która żegnała się ze szkołą, odchodząc na emeryturę po wielu latach pracy na stanowisku sekretarza szkoły. Uroczysty, ale również i serdeczny nastrój uroczystości podkreśliły uśmiechnięte słoneczniki wręczone nauczycielom i pracownikom szkoły.

    Dziękujemy za cały rok i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności staną się początkiem sukcesów, ponieważ, jak powiedział Thomas Alva Edison, sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają, podczas gdy pozostali oczekują jego nadejścia.


Zespół Szkół w Ludwinie na Międzynarodowych Targach Gastronomicznych Warsaw FOOD EXPO

26.05.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
    26.05.2018 r. słuchacze kwalifikacyjnego kursu w zawodzie kucharz wraz z opiekunem semestru Dorotą Zając uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Gastronomicznych Warsaw FOOD EXPO zorganizowanych w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.
    Hala targów podzielona była na sektory: urządzeń i wyposażenia gastronomii, żywności, napojów, wina, kawy z możliwością degustacji nowości produktów krajowych i zagranicznych.
    W sali konferencyjnej uczestnicy wysłuchali wykładu: „Żywienie w chorobie Hashimoto- wszechnica żywieniowa” zorganizowanym przez SGGW- Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji.
    Przy głównej scenie targów, atrakcją dnia było spotkanie z Paskalem Brodnickim i Agnieszką Mielczarek, podczas rodzinnego gotowania. Paskal przygotował kotleciki mielone z krewetkami, natomiast Pani Agnieszka przygotowała sałatkę z soczewicy czarnej. Dla łasuchów przygotowali deser z sera twarogowego, z dodatkiem musu truskawkowego z białym pieprzem oraz kiwi z bazylią. Nasi słuchacze mieli okazję spróbować tych wszystkich pyszności.

Ponadto zainteresowani mogli porozmawiać z importerami zagranicznymi i przedstawicielami krajowych sieci handlowych i HoReCa.

Dorota Zając

Nowy zawód w Zespole Szkół w Ludwinie - „Florysta”

9.05.2018 | 12:00 Drukuj artykuł
W naszej szkole od lutego kształcimy w zawodzie florysta w ramach Szkoły Policealnej dla Dorosłych w systemie zaocznym. Słuchacze poznają sposoby i zasady tworzenia kompozycji z kwiatów żywych, suszonych i sztucznych. Wykonują wiązanki okolicznościowe, wianki, palmy oraz stroiki.

Wiedzę teoretyczną i praktyczną słuchacze zdobywają na zajęciach z użyciem materiałów roślinnych i materiałów ozdobnych. W programie realizowane są m.in. przedmioty: materiałoznawstwo roślinne i nieroślinne, kulturowe podstawy florystyki, środki wyrazu twórczego, kompozycje florystyczne, przedsiębiorstwo florystyczne, wykonywanie kompozycji florystycznych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z zajęć praktycznych w pracowni florystycznej oraz efektów tych zajęć w postaci gotowych kompozycji.

Zespół Szkół w Ludwinie na Targach Edukacji

25.04.2018 | 12:00 Drukuj artykuł
Zespół Szkół w Ludwinie na Targach Edukacji zorganizowanych przy Szkole Podstawowej w Łęcznej, ul Piłsuckiego w dniu 25.04.18r.
Przygotowano stoisko promocyjne. Uczniowie ostatnich klas gimnazjum mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną ZS Ludwin.







POKAZY PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ W ZESPOLE SZKÓŁ W LUDWINIE

20.11.2017 | 12:00 Drukuj artykuł
    W dniu 20 listopada 2017r. w Zespole Szkół w Ludwinie odbyły się pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów Szkoły Podstawowej w Ludwinie. Pokazy prowadzili nauczyciele przedmiotów medycznych, pomagała słuchaczka szkoły policealnej w zawodzie opiekun medyczny, wykazując się dużym zaangażowaniem i kreatywnością.

Pokazy miały formę warsztatów a dzieci mogły zobaczyć i ćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową. Pokazano również sposoby oraz podstawowe zasady opatrywania ran i postępowania w krwotokach. Zajęcia przebiegały w miłej, gorącej atmosferze. Nasi goście byli bardzo aktywni i zainteresowani tematem pierwszej pomocy.

Irena Studniarek

Konkurs fotograficzny „ZAUROCZENI PIĘKNEM ZIEMI ŁĘCZYŃSKIEJ” - wystawa pokonkursowa

23.10.2017 | 7:00 Drukuj artykuł
    W dniu 17 października 2017 roku w Zespole Szkół w Ludwinie odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego „ZAUROCZENI PIĘKNEM ZIEMI ŁĘCZYŃSKIEJ”. Wystawa powstała w wyniku przystąpienia Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ludwinie „Kreator” do projektu finansowanego ze środków budżetowych Powiatu Łęczyńskiego.
    Projekt realizowany był w terminie marzec – październik 2017 r. Celem projektu była promocja walorów turystycznych, rozbudzanie zainteresowań fotografią, pomoc twórcom fotografom w pozyskiwaniu niezbędnego doświadczenia podczas plenerów fotograficznych i w organizacji wystawy.
    Pierwszym etapem realizacji projektu była organizacja dwudniowego pleneru fotograficznego na terenie Powiatu Łęczyńskiego w miejscach atrakcyjnych turystycznie, podczas którego powstało większość prac zgłoszonych do konkursu. Drugi etap to przeprowadzenie konkursu fotograficznego i organizacja wystawy pokonkursowej, którą można oglądać w Zespole Szkół w Ludwinie, wystawa będzie również prezentowana
w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Ludwinie oraz Powiatowej Bibliotece Publicznej
w Łęcznej.

Wyniki konkursu

Jury konkursu fotograficznego w składzie:

Przewodniczący - Andrzej Misztal - artysta fotografik Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej,
Członek - Tomasz Joński - nauczyciel cyfrowej obróbki obrazu w Zespole Szkół w Ludwinie,
Członek Szymon Czech - Radny Powiatu Łęczyńskiego,
Wyłoniło na posiedzeniu w dniu 17 września br. laureatów:

I miejsce – Wojciech Grabowski „Nadwieprzański Park Krajobrazowy 3”
II miejsce – Dorota Dyndur „Łódki”
III miejsce – Elżbieta Wronowska „Mogiła”
– Anna Sagan „Kaplica”

Laureatom gratulujemy, a wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy za nadesłane prace i zachęcamy do próbowania swoich sił w przyszłości.
Zapraszamy do obejrzenia prac w galerii zdjęć!

Konkurs Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 2

17.10.2017 | 12:00 Drukuj artykuł
    W dniach 16 - 20 sierpnia 2017 roku Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ludwinie „Kreator” zorganizowało szkolenie „Podstawy obsługi komputera i korzystania z Internetu dla seniora”, był to I etap projektu „Razem w przyszłość” realizowanego w ramach konkursu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 2”. II etap tego projektu realizowany był w dniach 5 - 6 września 2017 roku były to zajęcia dotyczące właściwej pielęgnacji i upiększania dla osób w każdym wieku oraz warsztaty dotyczące właściwego doboru stroju, butów, torebki i dodatków do sylwetki i okazji.
Natomiast 17 września 2017 roku zorganizowano „Święto pieczonego ziemniaka”, był to III etap projektu „Razem w przyszłość” realizowanego w ramach konkursu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 2”.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!


Ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego „ZAUROCZENI PIEKNEM ZIEMI ŁĘCZYNSKIEJ” organizowanego w ramach realizacji zadania publicznego ze środków budżetowych Powiatu Łęczyńskiego

22.09.2017 | 12:00 Drukuj artykuł
Jury konkursu „ZAUROCZENI PIEKNEM ZIEMI ŁĘCZYNSKIEJ” fotograficznego w składzie:

Przewodniczący - Andrzej Misztal - artysta fotografik Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej,
Członek - Tomasz Joński - nauczyciel cyfrowej obróbki obrazu w Zespole Szkół w Ludwinie,
Członek Szymon Czech - Radny Powiatu Łęczyńskiego,

w ramach konkursu przyznało:

I miejsce - praca Pana Wojciecha Grabowskiego „Nadwieprzański Park Krajobrazowy 3”
II miejsce - praca Pani Doroty Dyndur „Łódki”
III miejsce - praca Pani Elżbiety Wronowskiej „Mogiła”
i praca Pani Anny Sagan „Kaplica”

Wręczenie nagród laureatom, otwarcie wystawy pokonkursowej oraz podsumowanie projektu odbędzie się w dniu 14 października 2017 r. o godzinie 15.00 w Zespole Szkół w Ludwinie.
Serdecznie zapraszamy!
Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy za nadesłane prace i zachęcamy do próbowania swoich sił w przyszłości.


23 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół w Ludwinie odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2016/2017.

24.08.2017 | 12:00 Drukuj artykuł
Wzięli w niej udział słuchacze semestrów kończących naukę w Policealnych Szkołach dla Dorosłych, zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Galę zaszczycili swoją obecnością: Pan Kazimierz Radko Sekretarz Powiatu Łęczyńskiego, który podziękował słuchaczom, dyrekcji i nauczycielom za pracę i naukę, jednocześnie życzył wszystkim zebranym wspaniałych wakacji.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego poprowadził Pan Cezary Gąska. Całą uroczystość uświetniły występy Pani Jolanty Piwnickiej oraz Pani Dominiki Słomki, absolwentek Szkoły Policealnej dla Dorosłych w zwodzie technik usług kosmetycznych i opiekun medyczny.

Pani Dyrektor Magdalena Dyndur podziękowała słuchaczom, nauczycielom i pracownikom za całoroczną współpracę, a słuchaczom z najlepszymi wynikami wręczyła listy gratulacyjne.

Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2016/2017 słuchacze udali się do sal na ostatnie spotkania z opiekunami semestrów, gdzie otrzymali świadectwa ukończenia szkoły.


II rodzinny rajd rowerowy

29.07.2017 | 12:00 Drukuj artykuł
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ludwinie „KREATOR” oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu serdecznie zapraszają do udziału w II rodzinnym rajdzie rowerowym pod hasłem „Z wizytą u Jana III Sobieskiego i Królowej Marysieńki” na trasie: Ludwin – wzgórze zamkowe w Zawieprzycach. Rajd odbędzie się w 05 sierpnia br.

Atrakcje to m.in.: warsztaty historyczne: „Bliskie spotkania z duchami przeszłości – czyli znane i zapomniane, na nowo odkryte - XVII wieczne harce i zwyczaje szlacheckie”
o Legenda Zawieprzycka;
o Spotkanie z katem Arturem i duchami przeszłości;
o Warsztaty kulinarne – Zupa wezyra;
o Warsztaty fechtunku i strzelania z łuku;
o Nauka tańca dawnego;
o Gry i zabawy plebejskie.

Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 03 sierpnia w sekretariacie Zespołu Szkół w Ludwinie w godz. 8.00 - 15.00 tel. 81/757 00 43 lub osobiście.

Szczegóły na plakacie.
Serdecznie zapraszamy.


Logistyka, to także transport…

22.04.2017 | 12:00 Drukuj artykuł
22 kwietnia 2017 roku na parkingu przy stacji paliw w miejscowości Dąbrowa, odbyły się zajęcia praktyczne słuchaczy Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie technik logistyk.
W czasie zajęć grupa 8 słuchaczy, pod opieką p. Elżbiety Falenty, miała okazję zapoznać się
z zestawem transportowym typu ciągnik siodłowy + naczepa firanka. Poznaliśmy zastosowanie tej jednostki transportowej, rodzaje ładunków jakie mogą być nią przewożone a także budowę
i podstawową obsługę zestawu. Ciekawą i odpowiedzialną czynnością okazało się odczepianie
i podczepianie naczepy do ciągnika, z zachowaniem warunków bezpieczeństwa.
    Kolejny punktem spotkania było wyjaśnienie sposobu pobierania opłat drogowych
w różnych krajach Europy i prezentacja wykorzystywanych w tym celu urządzań zamontowanych
w pojeździe. Zapoznaliśmy się z obowiązkowymi elementami zabezpieczającymi ciągnika siodłowego jak i naczepy, niezbędną odzieżą ochronną, będącą na wyposażeniu kierowcy i skrzynką ADR. Przydatnymi okazały się informacje dotyczące oznaczeń jednostki transportowej oraz odpowiednie ich umiejscowienie. Naszą uwagę zwróciło niezbędne (certyfikowane) dodatkowe wyposażenie do przewozu określonych typów towarów jakimi są m.in. odpady i towary niebezpieczne (ADR).
    Następnym punktem zajęć praktycznych była prezentacja naczepy typu firanka - budowa naczepy, sposób ładowania towarów i ich rozmieszczenie na naczepie, z zachowaniem przepisów dotyczących nacisku ładunku na osie, związanego z bezpieczeństwem jazdy. Dowiedzieliśmy się
o rodzajach i sposobach zabezpieczeń ładunków oraz o zagrożeniach jakie mogą wystąpić w trakcje załadunku i rozładunku. Zabezpieczania dotyczą samego ładunku jak i sposobu transportu. Obejrzeliśmy też niezbędne certyfikaty zabezpieczeń, certyfikat XL, zabezpieczenie multilock oraz dokumenty potrzebne do wykonywania międzynarodowego transportu samochodowego.
    W czasie zajęć mogliśmy obejrzeć wyposażenie kabiny samochodu, dowiedzieć się jak wygląda dzień pracy i warunki odpoczynku kierowcy.
Na zakończenie, uczestnicy zajęć mieli możliwość samodzielne poprowadzić ciężarówkę wraz naczepą, ale znalazła się tylko jedna chętna osoba - p. Elżbieta Falenta, która jak na pierwszy raz jazdy ciężarówką, wykazała się dużym profesjonalizmem i odwagą - gratulujemy.

Dziękujemy Firmie Trans-Speed Artur Wawryszczuk z Lublina za udostępnienie auta. Składamy również serdeczne podziękowania, dla naszego Kolegi Pawła Marca, za zaangażowanie oraz interesującą i profesjonalnie przeprowadzoną prezentację.

Słuchacze Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie technik logistyk: Ilona Brzegowa, Milena Medyńska, Dorota Oniszczuk, Agnieszka Stefaniak, Joanna Tomaszewska, Michał Bącławek, Paweł Marzec, Marcin Pawelec.


Konkurs fotograficzny „ZAUROCZENI PIĘKNEM ZIEMI ŁĘCZYŃSKIEJ”

18.04.2017 | 12:00 Drukuj artykuł
    Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ludwinie „Kreator” w ramach realizacji zadania publicznego realizowanego ze środków budżetowych Powiatu Łęczyńskiego, ogłasza: Konkurs fotograficzny „ZAUROCZENI PIĘKNEM ZIEMI ŁĘCZYŃSKIEJ”.
     Głównym celem konkursu jest promocja walorów przyrodniczych, historycznych i turystycznych Powiatu Łęczyńskiego, pomoc twórcom - fotografom w pozyskiwaniu niezbędnego doświadczenia oraz promocja ich twórczości.
     Konkurs ma charakter otwarty i jest dostępny dla wszystkich fotografujących. Każdy autor może przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście maksymalnie trzy prace zapisane na płycie DVD na adres Stowarzyszenia do dnia 15 września 2017 r. Zdjęcia muszą spełniać następujące wymogi: zapisane jako JPEG, 300dpi, dłuższy bok 45 cm.
    Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 20 września 2017 r. Wernisaż wystawy pokonkursowej oraz rozdanie nagród odbędzie się 1 października 2017 r. w Zespole Szkół w Ludwinie.

Szczegóły w Regulaminie Konkursu.

W ramach zadania w dniach 29 i 30 kwietnia 2017 r. organizowany jest plener fotograficzny. Osoby zainteresowane udziałem w plenerze, proszone są o zgłoszenie w sekretariacie Zespołu Szkół w Ludwinie, tel. 81 75 700 43, do dnia 26 kwietnia 2017 r. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapraszamy do udziału w konkursie i plenerze.

Organizatorzy
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju
Zespołu Szkół w Ludwinie „Kreator”
21 -075 Ludwin
Ludwin 30a



Targi fotograficzne w Łodzi

7.04.2017 | 12:00 Drukuj artykuł
    W dniu 07.04.2017 r. słuchacze semestru drugiego oraz semestru trzeciego kierunku fototechnik wyruszyli przed świtem na targi fotograficzne, do Łodzi. Celem podróży było zapoznanie się ze sprzętem fotograficznym, technologią edycji graficznej, drukowania i kopiowania obrazu.
Producenci zaprezentowali bogaty wachlarz sprzętu fotograficznego, który można było przetestować i porównać. Dzięki dobrej organizacji była możliwość zwiedzenia Centrum Fotografii Krajoznawczej w Łodzi. Słuchacze zgodnie uważają wyjazd za udany, ponieważ umożliwił poszerzenie swojej wiedzy fotograficznej, zapoznanie się z nowinkami technicznymi i uczestniczeniu w wydarzeniu związanym ze tematyką fotograficzną.

    Dodatkowo zamieszczamy kilka wypowiedzi słuchaczy:

- Sprawdzałem, testowałem obiektywy szerokokątne pod kątem użytkowania. Sprawdziłem możliwości tabletów graficznych. Chciałbym mieć wyświetlacz 19 calowy z kalibratorem monitorów. Była też możliwość wykonania zdjęć w fotobudkach, oraz zapoznania się z najnowszymi modelami aparatów fotograficznych.

- Zainteresowały mnie możliwości nowych drukarek, odwzorowanie kolorów, jakość wydruku oraz sposoby zareprezentowania zdjęć w fotoalbumach. Sprawdziłam też możliwości teleobiektywów. Żałuję, że nie było przedstawicieli Nikona.

- Zapoznałem się z nowoczesną technologią wydruku zdjęć cyfrowych.

- Byli też przedstawiciele producentów dronów i ciekawe zdjęcia robione z lotu ptaka. Jako nowość prezentowano kamerę GOPRO HIRO 5, która daje obraz dobrej jakości, jest wodoszczelna i jest wielkości pudełka po zapałkach.


Zajęcia praktyczne ROLMAX 2017

6.04.2017 | 12:00 Drukuj artykuł
Słuchacze semestru drugiego, klasyfikacji R.03 Prowadzenie Produkcji Rolniczej w zawodzie rolnik pod opieką p. Małgorzaty Sałyga, p. Adama Podlodowskiego uczestniczyli 06 kwietnia 2017r. w zajęciach praktycznych, które odbyły się w Rolmaxie - Świdnik. W czasie wizyty studyjnej słuchacze zapoznali się z maszynami, urządzeniami stosowanymi w produkcji roślinnej i zwierzęcej; określali ich działanie oraz zastosowanie.
Korzystali z informacji dotyczących obsługi i użytkowania ciągników, narzędzi, maszyn i urządzeń rolniczych zawartych w instrukcjach obsługi i dokumentacji fachowej.
Wykonali obsługę codzienną ciągnika rolniczego (P1) i przygotowali ciągnik do pracy zgodnie z zalecaniem instrukcji obsługi. Przeprowadzili kalibrację opryskiwacza ciągnikowego do określonego zabiegu ochrony roślin z zastosowaniem wszystkich warunków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska.

Dobrali do pracy polowe agregaty maszynowe, wykonując niezbędne czynności przygotowawcze - „próba kręcona siewnika” zgodnie z zaleceniami instrukcji obsługi. Wykonali wstępną regulacje agregatu, wykonując próbę pracy przygotowanym agregatem.
W ramach zajęć praktycznych słuchacze zapoznali się z wysokiej jakości sprzętem rolniczym oraz funkcjonalnymi narzędziami rolniczymi odpowiednio dopasowanymi do potrzeb właścicieli gospodarstw.
Prezes Ewa Kurzyna zaznacza, iż coraz więcej rolników poszukuje nowych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych aby poprawiać konkurencyjność swoich gospodarstw. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań producenci maszyn (New Holland, Kverneland, MetalTech, Unia Group, Zuptor), że praca w gospodarstwie rolnym może być coraz bardziej komfortowa i bezpieczna.
Słuchacze mieli zatem okazję do poszerzenia wiadomości zdobytych na zajęciach z mechanizacji produkcji roślinnej o wiedzę praktyczną.
Przedstawiciel handlowy w sposób precyzyjny i jasny zaprezentował nowe rozwiązania techniczne i technologiczne w zakresie budowy, regulacji i eksploatacji maszyn rolniczych. Słuchacze chętnie podejmowali dyskusję na ten temat, co niewątpliwie wzbogaciło ich kompetencje w zakresie postępu technicznego.

Chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować Pani Prezes Ewie Kurzyna za miłe ugoszczenie nas i oprowadzenie po Firmie.

Opracowała Małgorzata Sałyga



DZIEŃ KOBIET „ŻYJ AKTYWNIE I POZYTYWNIE”

5.03.2017 | 12:00 Drukuj artykuł
    W niedzielę 5 marca 2017 r. słuchacze Zespołu Szkół w Ludwinie wraz ze swoimi opiekunami wzięli aktywny udział w uroczystym Święcie Kobiet w Gminnym Centrum Kultury w Ludwinie.
    Występy wokalne, prezentacja Ilony Felicjańskiej, kwiaty, życzenia oraz wspólne biesiadowanie to główne atrakcje przygotowane dla Pań z całego naszego powiatu. Nasi słuchacze zaprosili wszystkie Panie do skorzystania z masażu relaksacyjnego wykonywanego przez słuchaczy Szkoły Policealnej w zawodzie masażysta oraz profesjonalnych zabiegów kosmetycznych na dłonie, w wykonaniu słuchaczek Szkoły Policealnej w zawodzie technik usług kosmetycznych.
Przebieg uroczystości uwiecznili na zdjęciach słuchacze Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie fototechnik. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Wszystkim Paniom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia.


Wigilia w ZS Ludwin

20.12.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
„Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa”



    20 grudnia w blasku świec, w świątecznej atmosferze spotkaliśmy się, jak co roku, na spotkaniu Wigilijnym zorganizowanym w naszej szkole.
    Święta Bożego Narodzenia są wielkim darem dla Nas. Bóg stał się człowiekiem, zapłakał ludzkimi łzami i otworzył przed nami swoje ludzkie serce. To nie tylko choinki , prezenty, ale sam Jezus jest Podarunkiem . I ten Podarunek ma być rozdawany Innym.
    Jezus, Bóg - Człowiek przyszedł na początku naszej ery, ale wciąż przychodzi do nas poprzez ludzi, biednych, głodnych, oczekujących naszej dobroci, życzliwości, spragnionych naszej poprawy, czystości życia. Przychodzi też pod postacią ludzi, którzy nam samym wiele dają. Czy myślimy o tym, ile otrzymaliśmy od naszych rodziców, nauczycieli, przyjaciół, od każdego, kto się nad nami pochylił?
A czy przeze mnie Jezus przychodzi na świat?
Czy daję ludziom ciepło, światło, zrozumienie, przebaczenie i wiarę?
Różne bywają wigilijne uczty: obfite, radosne, ubogie, samotne...
Najważniejsze, aby serce do Betlejem odnalazło drogę. Ta jedna noc odmieniła cały świat.
Na pokrytej śniegiem ziemi pojawiły się jeszcze jedne ślady stóp: Boga-Człowieka.
Te ślady prowadzą do naszych domów.

„Pamiętaj,
będą ludzie smutni, opuszczeni,
Niepotrzebni nikomu
nikt z nimi słowa nie zamieni,
nie zaprosi do swojego domu.
Weź do ręki biały opłatek,
Choćbyś nawet nie miał go z kim dzielić
I życz szczęścia całemu światu:
Niech się wszystkie serca rozweselą.
Pamiętaj!
Tego dnia trzeba każdemu kruszynę odłamać:
Jednemu- kocham Cię
Drugiemu- dziękuję
Trzeciemu- przepraszam
Pamiętaj! Kruche jak opłatek serce, jest piękne hojnością.
Nie bój się, aby słowa -w dar chleba przemieniać”


    Czegóż w ten miły wieczór pragnąć nam dla siebie?
Aby spokój i pokój ogarnął serca nasze . Byśmy w codziennym życiu zawsze potrafili oddzielać światło od ciemności, a dobro od zła.
Byśmy mieli siłę, by wybierać dobro.
Byśmy umieli przebaczać i przepraszać.
Uczyć się bezinteresowności na co dzień.
Ciągle przyglądać się niebu.
By zawsze świeciła gwiazda.
By była znakiem, celem, drogowskazem!
Kolęda „Na wspólne święta”….


Monika Gramoszek

"Mikołajkowe dni otwartych drzwi"

06.12.2016 | 15:00 Drukuj artykuł
6 GRUDNIA 2016r. odbyły się MIKOŁAJKOWE DNI OTWARTE W ZESPOLE SZKÓŁ W LUDWINIE, podczas których gościliśmy uczniów i nauczycieli z Gimnazjum Publicznego w Ludwinie.
    Z tej okazji nauczyciele wraz ze słuchaczami przygotowali stoiska promocyjne w pracowniach kształcenia zawodowego, dzięki czemu uczniowie mogli zobaczyć pomoce dydaktyczne, którymi dysponujemy, uczestniczyć w warsztatach, pokazach oraz korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych.

    W pracowni kosmetycznej uczniowie mogli zobaczyć specjalistyczny sprzęt, taki jak: fotele, urządzenie do peelingu kawitacyjnego z ultradźwiękami, urządzenie do jonoforezy i galwanizacji, frezarki do paznokci, czy parafiniarkę do zabiegów dłoni.
    Ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców cieszyły się warsztaty pielęgnacji dłoni oraz paznokci, przygotowane przez słuchaczki III semestru Szkoły Policealnej dla Dorosłych w zawodzie: Technik Usług Kosmetycznych. Nasi goście mieli również okazję obejrzeć pokaz zabiegów pielęgnacyjnych na twarz, szyję, dekolt. Kolejnym etapem zwiedzania szkoły, który pozwolił zapoznać się z ofertą edukacyjną była pracownia masażu, gdzie nasi goście mogli się zrelaksować. Bogate wyposażenie (stoły i fotel do masażu na siedząco, urządzenie do masażu mechanicznego, wibracyjnego Aquavibron, zestawy z gorącymi kamieniami) pozwoliło słuchaczom tego kierunku przygotować pokaz masażu klasycznego i relaksacyjnego. Gimnazjalistów szczególnie zainteresowały techniki masażu, z którego uczniowie chętnie korzystali.
    Jedną z atrakcji była prezentacja sprzętu medycznego i ratowniczego w pracowni medycznej, przygotowana przez nauczycieli przedmiotów medycznych. Przygotowano stoisko promocji zdrowia, z tematem głównym- mierzenie ciśnienia tętniczego krwi. Pomiary ciśnienia krwi uczniom wykonywały panie, nasza uczennica ze Szkoły Policealnej dla Dorosłych w zawodzie opiekun medyczny i absolwentka tego kierunku, obecnie pracująca w zawodzie opiekuna medycznego. Uczniowie otrzymali na pamiątkę ,,Paszporty zdrowia” z pomiarem ciśnienia.
    Na uwagę zasługują także pokazy pierwszej pomocy, gdzie uczniowie wykonywali resuscytację krążeniowo - oddechową na fantomie.
    W pracowni gastronomicznej, gdzie na co dzień na zajęciach gotują słuchacze uczący się w zawodzie kucharz, czekała na gimnazjalistów niespodzianka - naleśniki i napoje, przygotowane specjalnie dla nich. Trzeba przyznać, że były one przepyszne!
    Duże zainteresowanie wzbudziła pracownia fototechniczna, w której wykonywane były pamiątkowe zdjęcie z użyciem szkolnego oświetlenia studyjnego. Specjalistyczny sprzęt fototechniczny m. in. skaner do negatywów i materiałów nieprzeźroczystych, drukarka fotograficzna, aparaty cyfrowe, w pełni wyposażona ciemnia do nauki fotografii tradycyjnej pozwala na realizację bardzo ciekawych zajęć z fotografii.
    O tym, że logistyk to zawód z przyszłością, pozwalający na znalezienie zatrudnienia w różnych branżach gospodarki, dobrze płatny, a wykonując go nie można się nudzić - mogli dowiedzieć się nasi goście, podczas spotkania z nauczycielami zawodowych przedmiotów logistycznych w pracowni przedmiotowej. Uczniowie obejrzeli m.in. filmowe migawki ilustrujące pracę logistyka na różnych stanowiskach pracy, młodzież dowiedziała się jakich predyspozycji wymaga się od kandydata tego zawodu. Krótkim testem sprawdzającym predyspozycje zawodowe uczniów gimnazjum, była symulacja zadania logistycznego, ocenie podlegało właściwe rozplanowanie ładunku, podzielność i koncentracja uwagi, szybkość działania. Najlepsze rozwiązania nagrodzono - czekoladowym Mikołajem. Spotkanie umożliwiło uczniom zapoznanie się z zawodem logistyka - od definicji, przez kwalifikacje, miejsca pracy, po predyspozycje zawodowe, a nauczycielom dało możliwość zaprezentowania oferty edukacyjnej szkoły. Uczniowie klas gimnazjalnych wzięli również udział w warsztatach prowadzenia produkcji rolniczej - dotyczących zawodu: Rolnik oraz organizacji i prowadzenia przedsiębiorstwa w agrobiznesie - w zawodzie: Technik agrobiznesu, zapoznali się również z pracownią agrobiznesu, wyposażoną w laptopy dla uczniów, z projektorem multimedialnym i pakietem programów biurowych do prowadzenia księgowości, prowadzenia kadr oraz naliczania wynagrodzeń oraz programem płatnik. Mieli możliwość poznania realizację zajęć praktycznych oraz współpracę Zespołu Szkół w Ludwinie z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych, z Gospodarstwem Rolnym Hodowli Bydła Wysokomięsnego oraz Rasy Wysokomlecznej. W ramach warsztatów z puzzli ułożyli fotografie które przedstawiały: Lely North America, Lely Juno system podgarniania paszy, ciągnik John Deere.
    Uczniowie dowiedzieli się o możliwości pozyskania wiedzy w szkole na temat samozatrudnienia i ubiegania się o fundusze z Unii Europejskiej. Po ukończeniu szkoły absolwent tych kierunków będzie mógł przejąć gospodarstwo rolnicze od rodziców oraz pozyskać 100 tysięcy na rozwój własnego gospodarstwa.

    Spotkanie z młodzieżą było bardzo udane, przebiegało w miłej, Mikołajkowej atmosferze.

Zainwestuj w siebie

06.12.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
Zainwestuj w siebie! Dowiedz się czegoś nowego! Podejmij naukę w Zespole Szkół w Ludwinie!


Zespół Szkół w Ludwinie jest jedyną placówką w Powiecie Łęczyńskim kształcącą w zawodach medycznych. Od wielu lat z powodzeniem kształci opiekunów medycznych, techników sterylizacji medycznej i techników masażystów.
Szkoła rozpoczęła rekrutację w zawodzie: opiekun osoby starszej. Pierwsze zajęcia na tym kierunku rozpoczną się już w lutym 2017r.

Opiekun osoby starszej zawodowo zajmuje się osobą w podeszłym wieku i pomaga jej w radzeniu sobie z codziennymi czynnościami.
Wśród podstawowych zadań opiekuna osoby starszej należy wymienić: pomoc w utrzymaniu higieny osobistej podopiecznego (mycie, czesanie, ubieranie), dbanie o jego stan zdrowia, podawanie posiłków i leków, karmienie. Opiekun osoby starszej bardzo często pomaga również w codziennych czynnościach domowych, organizuje czas wolny, utrzymuje kontakt z najbliższą rodziną podopiecznego. Atrakcyjność nowego kierunku kształcenia, związana jest ze zmianami zachodzącymi w otoczeniu gospodarczo-społecznym. Opieka nad osobami starszymi i niesamodzielnymi powierzana jest coraz częściej osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje. Dodatkowo tworzone są nowe jednostki zajmujące się profesjonalną opieką dzienną i całodobową, kierowaną do seniorów. Powoduje to wzrost zapotrzebowania na rynku pracy na wykwalifikowaną kadrę pracowników.
Zdobycie zawodu opiekun osoby starszej pozwoli na zatrudnienie absolwentów w opiece domowej, w zakładach opiekuńczo- leczniczych, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej dziennego pobytu, całodobowych domach pomocy społecznej, organizacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz potrzebujących pomocy.

Pierwsze zajęcia w lutym 2017r. rozpoczną się również w Szkole Policealnej w zawodzie technik masażysta.

Jest to obecnie jeden z najbardziej popularnych zawodów w zakresie rehabilitacji medycznej. Masaż leczniczy, sportowy i kosmetyczny wykonywany zgodnie z wymogami wiedzy medycznej jest uzupełnieniem zabiegów usprawniających i fizykalnych. Prawo do wykonywania tego typu zabiegów ma osoba, która ukończyła szkołę policealną w tym kierunku i zdała egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Absolwent ma prawo do samodzielnego wykonywania zawodu. Ma możliwości zatrudnienia we wszelkiego rodzaju zakładach rehabilitacyjnych, uzdrowiskach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, czy w ośrodkach opieki społecznej lub prywatnych salonach masażu. Atrakcyjność tego kierunku związana jest z upowszechnieniem pro-zdrowotnego stylu życia, a co za tym idzie ze zwiększoną dostępnością usług medycznych. Okazuje się, że masażu potrzebuje każdy człowiek, który wcale nie musi być chory. Szczególnie osoby zapracowane, odczuwające bóle stawów, kręgosłupa oraz innych partii ciała powinny korzystać z tego typu zabiegów medycznych.
Pamiętajmy, masaż to zarówno zabieg medyczny usprawniający nasze ciało, ale także relaksacyjny.
Obecnie w Zespole Szkół w Ludwinie trwa nabór na semestr zimowy do następujących typów szkół:

DARMOWE SZKOŁY DLA DOROSŁYCH

SZKOŁY POLICEALNE FORMA ZAOCZNA - wymagane wykształcenie średnie
- technik usług kosmetycznych,
- opiekun osoby starszej - NOWOŚĆ!!!
- technik ochrony fizycznej osób i mienia,
- florysta - NOWOŚĆ!!!

SZKOŁY POLICEALNE FORMA STACJONARNA - WIECZOROWA
- technik masażysta,

KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE - wymagane ukończenie 18. roku życia
- kucharz,
- agrobiznes,
- rolnik,
- fototechnik,
- technik logistyk,
- rachunkowość,
- pracownik pomocniczy obsługi hotelowej - dla osób posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Rekrutacja trwa! Pierwsze zajęcia już lutym ! Nie pobieramy czesnego! Nauka jest bezpłatna!

Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły w godz. 8.00-15.30 , tel. (81) 757-00-43 oraz na stronie internetowej www.zsludwin.pl


Certyfikat „Lubelskiej Szkoły z Życiem”

02.12.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
    2 grudnia 2016 roku w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu odbyła się uroczysta gala wręczenia Certyfikatów „Lubelskiej Szkoły z Życiem”, będącej wynikiem wspólnej akcji edukacyjno-informacyjnej Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Fundacji DKMS. Działania zainicjowane poprzez Lubelskiego Kuratora Oświaty miały na celu aktywne budowanie świadomości środowiska szkolnego w zakresie walki z nowotworami krwi oraz powiększenie bazy potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. W wyniku tych właśnie działań do bazy Fundacji DKMS od początku października2016 roku dołączyło 1733 potencjalnych dawców.

    Społeczność szkolna Zespołu Szkół w Ludwinie, podjęła współpracę z Fundacją i przeprowadziła akcję rejestracyjną dwukrotnie 13 lutego 2016r. i 22 października 2016r., pozyskując nowych potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek i powiększając bazę Dawców o 33 osoby. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu koordynatorów i słuchaczy nasza szkoła znalazła się w gronie szkół województwa lubelskiego uhonorowanych tytułem „Lubelskiej Szkoły z Życiem”.

    Koordynatorem akcji w naszej szkole był Damian Tomczuk, akcję wspierał również pan doktor Sławomir Gałaszkiewicz, szczególne podziękowania należą się również słuchaczom Szkoły Policealnej dla Dorosłych w zawodzie technik masażysta pani Emilii Bieleckiej, pani Sylwii Lis oraz panu Marcinowi Wójcik.

    Certyfikat wręczali: Lubelski Kurator Oświaty - pani Teresa Misiu, Wiceprezydent Zamościa - pan Andrzej Zastąpiło oraz reprezentujący fundację DKMS - pan Wojciech Niewinowski.


Centralne Targi Rolnicze

26.11.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
26.11.2016 r. słuchacze kwalifikacyjnych kursów w zawodzie agrobiznes, rolnik wraz z p. Małgorzatą Sałyga, p. Swietłaną Pszeniczna i p. Adamem Podlodowskim uczestniczyli w Centralnych Targach Rolniczych zorganizowanych w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. To wydarzenie poruszyło Nas szerokim zasięgiem edukacyjnym, zgrupowanym w ramach specjalistycznych sekcji tematycznych.
    Słuchacze zapoznali się z najnowocześniejszymi maszynami i urządzeniami stosowanymi w rolnictwie, sadownictwie oraz produkcji zwierzęcej i roślinnej min.: ciągniki, kombajny, pługi, siewniki, rozsiewacze nawozu, opryskiwacze polowe i sadownicze, maszyny komunalne, rozdrabniacze, wozy paszowe, rozrzutniki obornika, owijarki bel, sieczkarnie i prasy, wyposażenie obór, chlewni.
    W ramach ekspozycji prezentowano środki do produkcji rolniczej m. in.: nawozy, środki ochrony roślin, pasze przemysłowe oraz kwalifikowany materiał siewny.
We współpracy z wiodącymi organizacjami i samorządami producentów rolnych oraz indywidualnymi przedsiębiorcami zorganizowana została Sekcja promocji kluczowych polskich branż rolno-spożywczych, w tym sektor: mleczarski, owoców i warzyw oraz pieczarek, wieprzowiny, wołowiny, drobiu, baraniny i jagnięciny.
    Obok firm oferujących innowacyjne technologie i produkty oraz rozwiązania dla branży rolno-spożywczej, w tej sekcji swoje oferty współpracy zaprezentowały instytuty naukowo-badawcze oraz instytucje oferujące instrumenty wsparcia finansowego rozwoju innowacyjnej działalności przedsiębiorstw branży rolno - spożywczej.
Zapoznaliśmy się z ekspozycją zwierząt gospodarskich i ptactwa ozdobnego, w ramach której mieliśmy możliwość poznać różnorodność gatunkową zwierząt oraz ptactwa hodowlanego w Polsce.
    Swoją ofertę w tej sekcji przedstawiły również ośrodki rozrodu zwierząt i materiału genetycznego.


Międzynarodowe Targi Gastronomiczne Warsaw Gastro Show

29.10.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
    29.10.2016 r. słuchacze kwalifikacyjnego kursu w zawodzie kucharz wraz z p. Jolantą Wąsalą i p. Dorotą Zając ucestniczyli w Międzynarodowych Targach Gastronomicznych Warsaw Gastro Show zorganizowanych w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.

    Hala targów podzielona była na sektory, w tym: urządzeń i wyposażenia gastronomii, żywności i napojów, salonu wina, salonu kawy, salonu produktów regionalnych oraz strefy ucznia W strefie ucznia słuchacze uczestniczyli w wykładach skierowanych do uczniów i nauczycieli szkół gastronomicznych i hotelarskich prowadzonych przez specjalistów kulinarnych. Wykłady te to: Technika i technologia gastronomiczna, La Marzocco Barista Challenge- najlepsze palenie kawy, oraz prezentacja najlepszej jakości kawy przez firmę KOREE.

    Przy głównej scenie targów, atrakcją dnia było spotkanie z Ewą Wachowicz- autorką programu telewizyjnego „ Ewa Gotuje” i Josephem Seletso byłym jurorem programu kulinarnego „Top Chef",właścicielem restauracji „Joseph’s Wine & Food” w Warszawie.

    Karol Okrasa, polski kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej zaprezentował przygotowanie dań na bazie rodzimych produktów, których nasi słuchacze mieli okazję spróbować. Kucharz przyrządził między innymi sałatkę z kaszy gryczanej z pomidorami sudzonymi, kolendą i ogórkiem, opalanego na sianie jelenia, kaczkę, łososia i puree z topinamburu.


Uwaga! #Komórkomania!

04.10.2016 | 14:00 Drukuj artykuł


    22 października w Zespole Szkół w Ludwinie zostanie zorganizowana akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku do bazy DKMS pod nazwą #Komórkomania. Jest to już drugie takie przedsięwzięcie podjęte przez naszych słuchaczy w tym roku.
    Wszelkie wątpliwości względem decyzji o wstąpieniu w szeregi potencjalnych dawców szpiku pomoże rozwiązać oficjalna strona DKMS, tam każdy znajdzie odpowiedzi, a także przeciwwskazania medyczne do rejestracji w bazie. Dodatkowo grupa słuchaczy przeprowadzi prelekcję 15 października w sali nr 07 o godzinie 10:00. Opiekunem całej akcji w naszej szkole jest pan Damian Tomczuk.
    # Komórkomania zostanie przeprowadzona w sali nr 14 na pierwszym piętrze. Rejestrację zaczynamy o 10:00 i potrwa około 3 godziny.
W razie jakichkolwiek wątpliwości serdecznie zapraszamy do punktu rejestracji w dniu akcji, odpowiemy na wszelkie pytania. Czekamy na Was!


I MIEJSCE W KONKURSIE PIĘKNA I BEZPIECZNA WIEŚ

17.09.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
17 września 2016r. rozstrzygnięto konkurs Piękna i Bezpieczna Wieś organizowany przez GCKiS w Ludwinie. W kategorii Najbardziej Estetyczny Teren Wokół Instytucji, Sklepu, Zakładu Produkcyjnego Zespół Szkół w Ludwinie zdobył I miejsce. Nagrodę z rąk Wójta Gminy Ludwin Pana Andrzeja Chabrosa odebrała dyrektor Jadwiga Pakaluk. Jesteśmy dumni z naszego pięknego ogródka. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych we wrześniu.


Zdjęcia w plenerze - ruiny zamku w Zawieprzycach

11.09.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
W dniu 11 września 2016 r. słuchacze kierunku fototechnik wykonywali ćwiczenia fotograficzne w przepięknej scenerii ruin zamku w Zawieprzycach. Słuchacze realizowali temat : portret w oświetleniu naturalnym.
Warunki atmosferyczne panowały wyśmienite, powstało wiele interesujących realizacji.



Zespół Szkół w Ludwinie na Giełdzie Pracy we Włodawie.

18.08.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
18 sierpnia 2016 r. nasza szkoła wzięła udział w Giełdzie Pracy na deptaku miejskim we Włodawie, zorganizowanej przez Młodzieżowe Centrum Kariery OHP we współpracy z firmą Promedica24.
Firma Promedica24 oferuje zatrudnienia jako opiekun/opiekunka osób starszych w Niemczech i Anglii. Zainteresowani otrzymali niezbędne informacje o ofercie, możliwościach i wymogach stawianych kandydatom do pracy.
Przedstawiliśmy ofertę edukacyjną dla dorosłych i młodzieży na rok szkolny 2016/2017. Przygotowaliśmy stoisko medyczne, sprzęt i ulotki. Zaproponowaliśmy między innymi kierunek - opiekun medyczny, który przygotowuje do podjęcia pracy w zawodzie opiekuna osób starszych i chorych.
Oferta edukacyjna to nie tylko kierunki medyczne, wszyscy zainteresowani otrzymali informacje o innych naszych kierunkach. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, szczególną atrakcją było mierzenie ciśnienia tętniczego krwi oraz możliwość konsultacji z pielęgniarką wyników pomiaru.


Święto chleba i makaronu z Ludwina

19.07.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
19 lipca 2016 roku uczestniczyliśmy w Święcie Chleba i Makaronu w Ludwinie. Podczas imprezy promowano lokalne produkty z Ludwina: Chleb Ludwiński, wypiekany przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc chłopska” w Ludwinie oraz „Makaron z Ludwina”, produkowany przez wytwórnię makaronu „Polmak”.
Szkoła przygotowała stoisko promocyjne szkoły. Zaprezentowano sprzęt, ulotki. W czasie festynu mierzone było ciśnienie tętnicze krwi.


Rodzinny rajd rowerowy - „Z wizytą u Jana III Sobieskiego i Królowej Marysieńki”

16.07.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
W dniu 16 lipca 2016r. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ludwinie „Kreator” zorganizował Rodzinny Rajd Rowerowy „Z wizytą u Jana III Sobieskiego i Królowej Marysieńki”
Celem imprezy było m. in. propagowanie i upowszechnianie turystyki rowerowej, jak również promowanie walorów turystycznych Powiatu Łęczyńskiego. Spotkaliśmy się o godzinie 9.00 na terenie Zespołu Szkół w Ludwinie i po instruktarzu dotyczącym zachowania bezpieczeństwa wyruszyliśmy w trasę przez Grądy i Radzic do Zawieprzyc. Tam na początku gościliśmy w "Chatce Pustelnika", który przygotował słodki, regeneracyjny poczęstunek i zaprosił uczestników rajdu na ognisko i pieczenie kiełbasek, po wyprawie na wzgórze Zamkowe.
Na wzgórzu wysłuchaliśmy bogatej historii dotyczącej tego miejsca. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem kaplicę i ruiny zamku, kat Artur zabrał nas na tortury. Strzelaliśmy z łuku i walczyliśmy na szable i miecze.
Zwiedzanie Muzeum Białej Broni zakończyło się „pokazem mody” sprzed lat i przebieraniem najmłodszych w stroje księżniczek, szlachcianek, królewiczów i rycerzy. Łącznie przejechaliśmy 36 kilometrów, dla niektórych był to życiowy rekord. Szczególne słowa uznania należą się naszym najmłodszym uczestnikom.
Gratulujemy fantastycznej sportowej postawy i mamy nadzieję, że kolejne rajdy rowerowe organizowane przez stowarzyszenie będą cieszyły się jeszcze większym powodzeniem.

Więcej o Stowarzyszeniu w zakładce Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ludwinie „Kreator”.


Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy w zawodzie fototechnik

27.06.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
    W grupie, z kwalifikacji fototechnik są osoby w różnym wieku i na różnym poziomie umiejętności fotograficznych. To nie dzieli nas, a łączy. Wymieniamy się doświadczeniami i spostrzeżeniami na tematy fototechniczne, osoby bardziej zorientowane w tej dziedzinie, dzielą się swoją wiedzą. Szkoła w Ludwinie znajduje się w naszej okolicy, zatem odległość nie stanowi problemu, a dojazd można zorganizować. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, dwa razy w miesiącu, co można pogodzić z pracą. Dużym atutem jest to że szkoła jest bezpłatna, bo kształcąc, czy doskonaląc się w tym zawodzie i korzystając z płatnych kursów, musielibyśmy ponieść ogromne koszty. Zajęcia prowadzą nauczyciele wykwalifikowani z dużym doświadczeniem zawodowym i z pasją fotograficzną. Nauka nie jest nudna, wręcz ciekawa, nauczyciele inspirują nas do zgłębiania wiedzy z dziedziny fotografii, doczytywania i zachęcają do systematycznej pracy z aparatem fotograficznym, zadając różne ciekawe zadania.
    Dyskutujemy, rozmawiamy doradzamy sobie nawzajem, bo pojawiają się wciąż jakieś zagadki dotyczące obsługi aparatów, czy też procesów tworzenia ciekawych zdjęć. Podczas zajęć dużo się dzieje, są one prowadzone w różnych formach: wykłady, ćwiczenia, plenery instruktarzowe, warsztaty, konsultacje. Wiedza jest przekazywana przystępnie. Pracujemy także w programach cyfrowej obróbki obrazu. Okazuje się, że można ciekawie spędzać czas ucząc się i rozwijając. To też uczenie się nowego patrzenia na świat przez perspektywę światła i obiektywu. Poznajemy nieznane nam wcześniej właściwości światła, dowiadujemy się o głębi ostrości i właściwościach materiałów światłoczułych. Poznajemy nowe techniki fotografowania. Tyle ciekawych informacji, a to dopiero pierwszy semestr. I już jesteśmy ciekawi czego nauczymy się w kolejnych semestrach.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii z wyjazdów plenerowych i zajęć w szkole!

Słuchacze Kwalifikacyjnego Kursu
Zawodowego w zawodzie fototechnik.

Zakończenie roku szkolnego

24.06.2016 | 16:00 Drukuj artykuł
W piątek 24 czerwca 2016 r. o godz. 16:00 na terenie Zespołu Szkół w Ludwinie odbył się piknik rodzinny z okazji zakończenia roku szkolnego, w tym dniu również oficjalnie rozpoczęło działalność Stowarzyszenie „Kreator”.
Uroczystości rozpoczęły się od przywitania gości, sponsorów, uczniów i zgromadzonych przybyłych uczestników pikniku.
Na początku pani Dyrektor Magdalena Dyndur podsumowała rok szkolny i podziękowała za pracę nauczycielom i uczniom. Wręczono listy gratulacyjne dla słuchaczy , którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce.

Następnie zabrała głos prezes Stowarzyszenia Kreator pani Jadwiga. Pakaluk i przedstawiła główne założenia działalności. Najważniejszym celem działania Stowarzyszenia jest rozwijanie i wspieranie rozwoju Zespołu Szkół w Ludwinie, poprzez działalność edukacyjną i szkoleniową, jak również inicjowanie i realizowanie różnorodnych przedsięwzięć na rzecz rozwoju szkoły i społeczności lokalnej.
Następnie rozpoczął się koncert w wykonaniu lokalnych artystów i zaproszonych gości, a wśród nich: Dariusz Tokarzewski członek grupy VOX, Jarosław Buczek bard, Anna Kostkiewicz, Marlena Stangryciuk, Wiktoria Czugunowa, Marek Wąsik z córką Martynką, Oliwia Polak z zespołem Fidelis, Natalia Kramek. Oprawę muzyczną zapewnił: Dee Jay Tomas.
Przygotowano wiele atrakcji. Dla najmłodszych m.in. malowanie twarzy, dmuchany zamek, popcorn i wata cukrowa. Dla dorosłych: kosztowanie staropolskiej zupy, specjalnie przygotowanej na tę okazję. Smakosze grilla mogli delektować się soczystymi kęskami oraz regionalnym ludwińskim chlebem.
Zainteresowani mogli skorzystać z warsztatów tematycznych: wyrobu mydła, masażu, czy tajników kosmetycznych oraz medycznych. Można było także wylicytować obraz M. Stefaniak: technika- akryl, wziąć udział w losowaniu kuponu szczęścia.. Na zakończenie pikniku odbędzie się zabawa pod gołym niebem i szukaniem kwiatu paproci.

Dzięki zgromadzonym środkom przez stowarzyszenie spełnimy marzenia osób niepełnosprawnych, uczęszczających na zajęcia do naszej placówki. Dziękujemy wszystkim z całego serca za włączacie się w nasze działania, jednocześnie podając dłoń potrzebującym, natomiast sponsorom za okazane serce i hojność.


Logistycy w Centrum Dystrybucji BIEDRONKA w Lubartowie

11.06.2016 | 14:00 Drukuj artykuł
    Słuchacze semestru drugiego Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie logistyk, pod opieką p. Elżbiety Falenty, uczestniczyli 11 czerwca 2016 roku w wyjazdowych zajęciach praktycznych, które odbyły się w Centrum Dystrybucji BIEDRONKA w Lubartowie.
    W czasie wizyty słuchacze mieli okazję zapoznać się z pracą Centrum Dystrybucyjnego. Po obiekcie oprowadzał uczestników kursu, kierownik Centrum Dystrybucji pan Sebastian Warzała, który szczegółowo omówił specyfikę tego typu obiektu. Podczas zajęć słuchacze zapoznali się z kolejnymi etapami procesów magazynowych począwszy od przyjęcia, składowania przez kompletację aż do wydania towaru i jego załadunek.
   Centrum Dystrybucji Biedronka w Lubartowie jest nowym obiektem, zostało wybudowane w 2013 roku, zatrudnia około 100 pracowników, posiada ponad 2 ha powierzchni magazynowej podzielonej na kilka podmagazynów, w których przechowywane są towary różnego asortymentu - można wyróżnić między innymi powierzchnię magazynową dla artykułów spożywczych wymagających przechowywania w temperaturze do +40C, powierzchnię magazynową dla artykułów spożywczych wymagających przechowywania w temperaturze do -180C, a także dla środków spożywczych nie wymagających określonej temperatury przechowywania. W magazynie zastosowano niskie składowanie, ułatwia to manipulację towarami, które nie są rozładowywane z palet i w takiej samej formie trafiają do sklepu tzw. calaki. Natomiast asortyment o mniejszych rozmiarach składowany jest na regałach jest to m.in. nabiał czy kosmetyki. Na uwagę zasługuje bardzo szybka realizacja zamówień składanych w Centrum. Zgodnie z zamówieniami złożonymi przed południem, do sklepów znajdujących się niedaleko punktu dystrybucji towar dociera już na godzinę 15.00. Do sklepów bardziej odległych od Centrum zaopatrzenie dociera rankiem następnego dnia.
    Po otrzymaniu zamówienia pracownicy magazynu przystępują do jego kompletacji - ten proces rozpoczyna się w godzinach południowych. Skompletowanie kilku naczep trwa ok. godziny. Później palety ładowane są na naczepy i dostarczane do sklepu. Czas magazynowania towaru w Centrum nie jest zbyt długi (występuje duża rotacja towarów), a jego przyjęcie odbywa się na pierwszej zmianie, między godziną 6.00 a 14.00. Centrum Dystrybucji, to nie tylko realizacja dostaw towarów. To także szereg dodatkowych usług.
Na terenie Centrum zlokalizowano myjnię samochodową, stację benzynową, maszyny do prasowania i zagospodarowania odpadów, a także magazyn opakowań zwrotnych. Zakres działania Centrum Dystrybucji Biedronka w Lubartowie czyni je pierwszym w regionie centrum logistycznym.
    Dziękujemy Dyrekcji Centrum za bardzo życzliwe przyjęcie umożliwienie zapoznania się z funkcjonowaniem obiektu, w szczególności Panu kierownikowi Sebastianowi Warzała, który przekazał nam wiele ciekawych informacji.


Słuchacze Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie logistyk
wraz opiekunem panią Elżbietą Falenta.




„Pożegnania nadszedł czas…”

29.04.2016 | 13:00 Drukuj artykuł
29 kwietnia pożegnaliśmy słuchaczy VI semestru Liceum Ogólnokształcącego.
Przez te dwa lata wszyscy zżyliśmy się ze sobą, zaprzyjaźniliśmy się, a przede wszystkim ubogaciliśmy siebie przez wiedzę zdobytą w murach tej szkoły.
Będziemy mile wspominać wspólnie spędzone chwile oraz pragniemy wyrazić nadzieję, że wiedza zdobyta oraz umiejętności , zaowocują w przyszłości.

Monika Gramoszek

Zajęcia praktyczne w Gospodarstwach rolnych hodowli krów wysokomlecznych

29.04.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
Słuchacze semestru pierwszego, drugiego oraz trzeciego klasyfikacji R.03 Prowadzenie Produkcji Rolniczej w zawodzie rolnik pod opieką dr inż. Małgorzaty Sałyga uczestniczyli 08 kwietnia 2016r. oraz 29 kwietnia 2016r. w zajęciach praktycznych, które odbyły się w Gospodarstwie wysokomlecznym – Olszowiec oraz w Gospodarstwie rolnym hodowli krów mlecznych – Agromarina – Kulczyn Kolonia.
W czasie wizyty studyjnej słuchacze zapoznali się z całokształtem prac dotyczących doskonalenia użytkowości mlecznej bydła. Zdobyli umiejętności wyboru i zastosowania metod doskonalenia bydła służące uzyskiwaniu zwierząt o wysokim potencjale produkcyjnym i pożądanych parametrach jakościowych mleka. Zapoznali się z genetycznym doskonaleniem cech użytkowości mlecznej krów ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania krzyżowania z rasą Holsztyńsko-Fryzyjską. Hodowca Adrian Kałkus zainstalował dwa roboty udojowe Lely Astronaut A4.
To znakomite urządzenie, niemal w pełni zastępuje człowieka. Krowy same się doją, pobierają paszę, poją się, a komputer wszystko zlicza: jakość tłuszczu, białka, ile krowa zjadła, notuje parametry które mają wpływ na zdrowie zwierzęcia.
Czy wydatek się opłacił? – Mam 136 krów. Musiałem do udoju zatrudniać ludzi, wstawać przed świtem. Dzisiaj wszystko robi robot: myje krowę, podłącza do dojarki, karmi – mówi hodowca. I podkreśla, że najważniejsze jest to, że krowy są zdrowsze. O każdej z nich wiem wszystko. Taka bieżąca ocena wartości jest w hodowli bardzo ważna –dodaje.

Podczas zajęć słuchacze zapoznali się z technologią żywienia bydła w zależności od specyfiki wymagań pokarmowych, wieku, kierunku produkcji. Poznali nowe koncepcje wartościowania pasz i ich praktyczne zastosowanie.
Każdy ze słuchaczy miał możliwość zaznajomić się ze specjalistycznym programem kompleksowego żywienia bydła.

W dniu 29.04.2016 odbyły się zajęcia praktyczne z produkcji zwierzęcej w firmie Agromarina w województwie lubelskim. W gospodarstwie uprawianych jest łącznie 1200ha, a stado bydła liczy 700 krów. Właściciele zdecydowali się na zainwestowanie w dojarnię karuzelową, w której w tej chwili dojonych jest 400 sztuk. Nowa dojarnia karuzelowa typu HBR ma 32 stanowiska. Jest to karuzela wewnętrzna (dojarz doi będąc w środku hali), krowy stoją jak w hali Rybia Ość czyli aparaty są zakładane z boku krowy.
Wyposażenie obejmuje stanowiska udojowe MP580.
Posiadają one wiele funkcji m.in.:
- automatyczne zdjęcie aparatu udojowego typu Hormony,
- elektroniczną pulsację,
- pomiar mleka miernikiem MM27 (pomiar podczerwienią, wykrywanie śladów krwi, pomiar przewodności). Miernik nie posiada części ruchomych (niskie koszty eksploatacji),
- kody przypomnień dla krowy na stanowisku.
Dodatkową zaletą nowej hali jest inna rutyna doju. Dostosowuje ona parametry doju indywidualnie dla każdej krowy, dzieląc dój na trzy fazy: masaż, dój właściwy, dodajanie.
Dzięki nowemu systemowi doju obniżył się ogólny poziom komórek somatycznych w stadzie – mówi Grzegorz Stanisław Warych –Prokurent. Krowy poza transponderami, służącymi do identyfikacji krowy, mają na obrożach mierniki pomiaru aktywności, które wykorzystywane są do wykrywania zwiększonej aktywności krowy i dokładnego ustalania godziny rui. Activity meter wykrywa również niską aktywność np. przy stanach chorobowych krów. Mleko przechowywane jest w zbiorniku typu DX o pojemności 10 tyś. litrów. Dój na karuzeli odbywa się 3 razy na dobę, a wydajność stada osiąga wartość ponad 11 tys litrów.
Ponadto Właściciele postanowili zainwestować w wiele rozwiązań DeLaval poprawiających komfort krów, takich jak oświetlenie lampami halonowymi FL250 dającymi widmo zbliżone do światła dziennego, mieszacze powietrza DF 1300, nowoczesne poidła o dużej wydajności z podgrzewaniem wody w okresie zimowym typu WT14.

Chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować Panu Grzegorzowi Warych - Prokurent oraz Adrianowi Kałkus za miłe ugoszczenie nas i oprowadzenie po swoich gospodarstwach.

Opracowała dr inż. Małgorzata Sałyga

Zajęcia praktyczne w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Gospodarstwie rolnym hodowli krów wysokomięsnych

25.04.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
Słuchacze semestru pierwszego, drugiego klasyfikacji R.03 Prowadzenie Produkcji Rolniczej w zawodzie rolnik pod opieką dr inż. Małgorzaty Sałyga, mgr inż. Adama Podlodowskiego uczestniczyli 25 kwietnia 2016r. w zajęciach praktycznych, które odbyły się w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz w Gospodarstwie rolnym hodowli bydła wysokomięsnego rasy Limousine – Uhnin.
W czasie wizyty studyjnej słuchacze zapoznali się z odmianami o najlepszych wynikach plonowania i cechach istotnych przy wyborze optymalnej odmiany do produkcji.
Pani mgr inż. Teodozja Pszółkowska
poinformowała, iż postęp w hodowli odmian przyczynia się do zwiększenia produktywności, poprawy właściwości rolniczych oraz uzyskania pożądanych rolniczo cech (jakość plonu, odporność na choroby, szkodniki, tolerancja na czynniki stresowe np. susze), jednak duża ilość odmian na rynku bez sprawdzenia ich w doświadczeniach polowych stwarza ryzyko niedobrania odmiany do warunków glebowo klimatycznych naszego województwa.
Została zaprezentowana lista odmian ważnych rolniczo gatunków zalecanych do uprawy na terenie województwa Lubelskiego. Która jest efektem prowadzonych doświadczeń w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego województwa lubelskiego, koordynowanego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Lubelską Izbą Rolniczą.
W Gospodarstwie rolnym hodowli krów wysokomięsnych słuchacze zapoznali się z całokształtem prac dotyczących doskonalenia użytkowości mięsnej bydła. Zdobyli umiejętności wyboru i zastosowania metod doskonalenia bydła służące uzyskiwaniu zwierząt o wysokim potencjale produkcyjnym i pożądanych parametrach jakościowych mięsa.
Zapoznali się z genetycznym doskonaleniem cech użytkowości mięsnej bydła ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania krzyżowania z rasą Limousine.
Hodowca Andrzej Grzywaczewski
zaznacza, iż hodowla bydła mięsnego rasy Limousine może być opłacalna. Dużo jednak zależy od wielkości stada, dostępu do użytków zielonych oraz zagwarantowania sobie dobrych cen zbytu na opasane zwierzęta.
Nielicznie dzisiaj jeszcze, ale już obecne na naszym rynku, grupy producentów wołowiny istotnie przyczyniają się do zwiększania dochodów, gwarantując rolnikom wyższe ceny za żywiec oraz dodatkowo pozwalając na zakup tańszej paszy - wyjaśnia Pan Andrzej.
Rozwiązań, które mogłyby pomóc hodowcom, poszukuje także Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Obecnie trwają intensywne prace nad założeniem działu handlowego, który będzie pośredniczył w sprzedaży bydła mięsnego na Zachód - dodaje hodowca.
Podczas zajęć słuchacze zapoznali się z technologią żywienia bydła w zależności od specyfiki wymagań pokarmowych, masy ciała, przyrostów dobowych.
Poznali nowe koncepcje wartościowania pasz i ich praktyczne zastosowanie.
Każdy ze słuchaczy miał możliwość zaznajomić się ze specjalistycznym programem kompleksowego żywienia bydła.

Chcieliśmy jeszcze raz serdecznie podziękować Pani mgr inż. Teodozji Pszczółkowskiej oraz Panu Andrzejowi Grzywaczewskiemu za miłe ugoszczenie nas i oprowadzenie po swoich gospodarstwach.
Opracowała dr inż. Małgorzata Sałyga

Logistycy w Wytwórni Makaronu Domowego Pol-Mak w Ludwinie

9.04.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
Słuchacze Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie logistyk swoją wiedzę i umiejętności zdobywają nie tylko w szkole, ale również w przedsiębiorstwach związanych z branżą logistyczną. 9 kwietnia 2016 roku gościliśmy w Wytwórni Makaronu Domowego Pol-Mak S.A. w Ludwinie. To rodzinna firma, która powstała w 1995 roku i ciągle rozwijając się odnosi sukcesy zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Podczas wizyty studyjnej mieliśmy możliwość obejrzenia linii produkcyjnej makaronów, zapoznania się z pracą magazynów oraz dowiedzieliśmy się dużo o działaniach marketingowych firmy, które jak mówi prezes spółki - Pan Grzegorz Polak, są kluczowe w funkcjonowaniu firmy i często decydują o sukcesie.

Serdecznie dziękujemy Państwu Róży i Grzegorzowi Polak za życzliwe przyjęcie oraz umożliwienie przeprowadzenia praktycznych zajęć edukacyjnych.

Słuchacze Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie logistyk
wraz z opiekunem grupy panią Elżbietą Falenta.

WSZYSTKIM KOBIETOM…

8.03.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
„Kobieta jest jak róża; na to ma kolce, aby je owijać płatkami…”
– ( Julian Tuwim)

W ubiegłą niedzielę spotkaliśmy się na uroczystym Święcie Kobiet w Gminnym Centrum Kultury w Ludwinie. Nasi słuchacze świetnie zaprezentowali swoje umiejętności w zakresie masażu relaksacyjnego oraz profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Panie, które wykazały się zdecydowaniem i odwagą, mogły skorzystać z bezpłatnych porad kosmetycznych oraz z usług naszych kandydatów na masażystów.

Ponadto udzielono cennych wskazówek dotyczących sztuki makijażu i pielęgnacji cery, dzięki czemu każda z kobiet mogła poczuć się dowartościowana i doceniona. Mamy nadzieję , że nadal będziemy uczestniczyć w tego typu uroczystościach, a przez to zachęcać do nauki w naszej szkole. Jeszcze raz życzymy wszystkim Paniom wszystkiego najlepszego.

Monika Gramoszek


Krwawe walentynki

13.02.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
W dniu 13 lutego 2016 r. budynek Zespołu Szkół w Ludwinie został odświętnie przystrojony w czerwone barwy, ponieważ słuchacze szkoły w ramach Zwolnionych z Teorii zorganizowali projekt społeczny Krwawe Walentynki. Akcja miała na celu zbiórkę krwi oraz przeprowadzenie Dnia Dawcy Szpiku Kostnego. W organizację zaangażowali się słuchacze, nauczyciele oraz wolontariusze. Szczególne podziękowania należą się Joannie Zakrzewskiej (kierownik projektu), Damianowi Tomczykowi (opiekun), Adrianowi Pietrasiowi, Marcie Bieleckiej, Szymonowi Czekalskiemu, Marcinowi Wójcikowi i Emilii Bieleckiej.

Szeregi potencjalnych dawców szpiku zasiliło dwadzieścia jeden osób. Personel krwiobusa cieszył się ogromną popularnością. Każdy po oddaniu krwi lub rejestracji mógł spróbować naszych przepysznych wypieków w ramach regeneracji ducha i ciała.

Organizatorzy akcji pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyłączyli się do pomocy w organizacji akcji, zarejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego, czy też oddali krew. Jednocześnie zapewniają i zapowiadają dalszą aktywność we wplataniu ciepła i zamętu w życie codzienne społeczności szkolnej i lokalnej.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.
Na zdjęciach między innymi wolontariuszka Marta, zaraz po oddaniu krwi po raz pierwszy!




Charytatywne kolędowanie …

27.12.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
„Przybieżeli do Betlejem pasterze…”, te słowa dawnej kolędy rozbrzmiewały 27 grudnia 2015r. w Kościele Parafialnym w Ludwinie, gdzie odbył się koncert kolęd zorganizowany przez Parafię z inicjatywy Zespołu Szkół w Ludwinie.
Akcja miała na celu pozyskanie środków na potrzeby niepełnosprawnych uczestników Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych, odbywających się w naszej szkole. Wykonawcami koncertu byli : Dariusz Tokarzewski z grupy VOX, Mariusz Matera - wokalista, finalista programu „Mam Talent" oraz Krzysztof Jasiuk - pianista. Prowadzący to Marian Lackowski - Kawaler Orderu Uśmiechu.

Liczna grupa zaproszonych gości i mieszkańców Gminy Ludwin brała aktywny udział w koncercie oraz okazała finansowe wsparcie, licytując płyty przywiezione przez naszych gości. Należy mieć nadzieję, że będzie to „pierwszy krok” w kierunku pomocy potrzebującym.

Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy!


Jest taki zmierzch

18.12.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
„Jest taki zmierzch
wśród grudniowych szarych dni
kiedy w noc, gwiazda lśni...
Wigilii czas, każe nam u stołu stać
łamać chleb, razem trwać…”

    Wigilia to poszukiwanie Boga w nas samych, to wyjście naprzeciw siebie z gestem pojednania i przebaczenia, dlatego symbolem jest łamany opłatek, aby Boże Narodzenie było w naszych sercach.

    Dnia 18 grudnia o godz. 14: 00 ,spotkaliśmy się wszyscy na wspólnym kolędowaniu. W swoich progach gościliśmy wiele życzliwych i zaprzyjaźnionych osób z naszą szkołą.

    Montaż słowno- muzyczny wprowadził wszystkich w niepowtarzalny klimat Świąt Bożego Narodzenia, skłonił do refleksji nad tajemnicą narodzin Króla, który jest Miłością…

    Należy mieć nadzieję, że życzenia składane przy Wigilijnym stole będą drogowskazem w życiu każdego z nas.

Monika Gramoszek



CHARYTATYWNY KONCERT KOLĘD

16.12.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
Parafia pw. M. B. Częstochowskiej oraz Dyrekcja Zespołu Szkół w Ludwinie serdecznie zaprasza na Koncert Kolęd, który odbędzie się 27 grudnia 2015 roku w kościele parafialnym w Ludwinie, po mszy św. o godz. 11:30.

Wykonawcami koncertu będą Dariusz Tokarzewski członek grupy VOX oraz Mariusz Matera wokalista, finalista programu MAM TALENT. Koncert poprowadzi Marian Lackowski Kawaler Orderu Uśmiechu.

Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na potrzeby niepełnosprawnych uczestników Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych prowadzonych przez Zespół Szkół w Ludwinie.

Serdecznie zapraszamy !!!

plakat



FINAŁ AKCJI „ZA JEDNEN UŚMIECH”

15.12.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma,
nie przez to, kim jest,
lecz przez to,
czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II


W tym roku, już po raz czwarty Zespół Szkół w Ludwinie zbierał dary rzeczowe dla małych pacjentów Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

Dzięki społeczności szkolnej oraz lokalnym darczyńcom udało się nam zebrać m. in. 51 opakowań kredek, 72 opakowania cekinów, konfetti, brokatów i koralików, 24 opakowań plasteliny, 27 szt. bombek do ozdabiania, papier ksero, długopisy, ołówki, zeszyty, kleje flamastry, notesy karteczki ozdobne, aniołki gipsowe, 80 szt. bloków rysunkowych, zestawy dekoracyjne, kolorowanki i wiele innych materiałów plastycznych i zabawek.

Przekazujemy ogromne podziękowania Gimnazjum Publicznemu w Ludwinie, Szkole Podstawowej im. Zgrupowania Partyzanckiego "Jeszcze Polska nie zginęła” w Ludwinie, Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie, Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie oraz Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego
w Zezulinie za chęć włączenia się do naszej akcji oraz przekazanie zebranych darów.

Więcej na temat warsztatów arteterapeutycznych działających w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi w Lublinie na
http://www.facebook.com/NaRzeczDzieci oraz http://zabawolandia.blog.pl

Samorząd Słuchaczy

Niesamowity dzień..... Właśnie dziś przekazaliśmy zebrane dary Dzieciom. Widok uśmiechających się dzieci na widok różnych świecidełek, cekinów, ozdób był niesamowity. Niby taki mały gest życzliwości a wywołuje tyle emocji i uśmiechu. Bardzo cieszę się,
że i w tym roku ludzie dobrej woli przyłączyli się do akcji "Za Jeden Uśmiech"
Przekazuje ogromne podziękowania oraz wyrazy uznania WSZYSTKIM OSOBOM które przyłączyli się do akcji! Po raz kolejny akcja pokazała Naszą wrażliwość na krzywdę człowieka - małego człowieka. Ponadto sprawiliśmy, iż mimo przeszkód związanych
z chorobą, na twarzach małych pacjentów zagościł uśmiech. Dziękuje serdecznie naszej szkolnej społeczności i lokalnym darczyńcom - ludziom wielkiego serca, którzy po raz kolejny udowodnili, że nasze serca są wrażliwe nie tylko na potrzeby własne, ale też innych.

Dziękuję!!!
Martyna Łabęcka


Dni Otwarte

7.12.2016 | 12:00 Drukuj artykuł
W dniu 7 grudnia 2015 roku w naszej szkole odbyły się „Dni Otwarte”, w których uczestniczyli uczniowie Gimnazjum Publicznego w Ludwinie wraz ze swoimi wychowawcami. Przedsięwzięcie to miało na celu zaprezentowanie szkoły, jej osiągnięć, bazy dydaktycznej, a przede wszystkim oferty edukacyjnej dla gimnazjalistów na nowy rok szkolny 2016/2017.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 8.00 wraz z przybyciem pierwszych gości. Słuchacze naszej szkoły i opiekunowie promowali wszystkie kierunki kształcenia. W pracowniach zawodowych zostały przygotowane stanowiska, z odpowiednimi rekwizytami, materiałami dydaktycznymi, planszami, modelami i prezentacje multimedialne. Ratownicy zaprezentowali sprzęt do ratowania życia i zdrowia. Największe zainteresowanie wzbudził fantom niemowlęcia. Masażyści zaprezentowali różne techniki masażu. Gimnazjaliści sami mogli wykonać masaż lub skorzystać z masażu relaksacyjnego. Natomiast na stoisku kosmetycznym można było podejrzeć sposoby wykonywania zabiegów upiększających i pielęgnacyjnych twarzy. W pracowni logistycznej odbywały się zajęcia wymagające zdolności zarządzania, kierowania, obsługi komputera, itp. Nie zabrakło również stoiska gastronomicznego z przygotowanym poczęstunkiem dla naszych gości.

Dziękujemy wszystkim za udział w dniach otwartych i zapraszamy do podjęcia nauki w naszej szkole.

Wizyta Św. Mikołaja

6.12.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
Jak dobrze stać się dzieckiem chociaż prze chwilę!

6 grudnia jak każdy dobrze wie, Św. Mikołaj chodzi po świecie i rozdaje wszystkim prezenty. W natłoku obowiązków nie zapomniał również odwiedzić Słuchaczy Zespołu Szkół w Ludwinie.








XVI edycja – Góra Grosza 2015

04.12.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
Akcja Góra grosza wpisana jest na stałe w kalendarz wydarzeń naszej szkoły. W tym roku zbiórka trwała od 23. 11- 04.12.2015 r. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenie takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

Rokrocznie zbiórka cieszy się dużym powodzeniem wśród uczniów oraz słuchaczy naszej placówki, którzy chętnie pomagają potrzebującym. Zbiórkę w naszej szkole przeprowadził Samorząd Słuchaczy z opiekunem Damianem Tomczukiem. Po zakończeniu akcji przeliczono wszystkie monety.

Okazało się, że zebraliśmy 182,67 zł.


Dziękujemy Wszystkim darczyńcom oraz słuchaczom, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani byli w tę akcję.



Akcja „ZA JEDEN UŚMIECH”

20.10.2015 | 12:00 Drukuj artykuł

TY TEŻ MOŻESZ SPRAWIĆ, ŻE NA TWARZY DZIECKA ZAGOŚCI UŚMIECH! DOŁĄCZ DO AKCJI „ZA JEDEN UŚMIECH” I ROZWIEJ CHMURY, KTÓRE CZASEM GROMADZĄ SIĘ NAD KLINIKĄ.

Mali pacjenci Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej z Dziecięcego Szpitala Klinicznego na Chodźki w Lublinie walczą z chorobami układu krwiotwórczego oraz nowotworami. Razem z personelem medycznym i rodzicami co dzień toczą bitwy z białaczką, chłoniakami złośliwymi, nowotworami mózgu i kości, anemią, różnymi postaciami niedokrwistości i skaz krwotocznych tj. małopłytkowość czy hemofilia. Wyniki ich leczenia są porównywalne do uzyskiwanych w najlepszych ośrodkach na świecie.

Mimo atmosfery walki i wielomiesięcznych pobytów dzieci na oddziałach szpitala w Klinice nie zmienia się jedno – dzieci zawsze są dziećmi. Nowe kredki, milusińska przytulanka podczas zmagań z chemioterapią czy zabawna książeczka czytana przed snem czynią cuda!

W dniach 25 października - 30 listopada 2015 roku przynieś materiały plastyczne : modelinę, brystol kolorowy, papier xero kolorowy, papier ozdobny, dziurkacze ozdobne, stemple, foremki do ciasta, farby akrylowe i farby żelowe do szkła ,wycinanki, klej, nożyczki itd. pluszaki (nowe),gry edukacyjne, puzzle, zabawki edukacyjne oraz książki, a przede wszystkim : kolorowe koraliki, guziki, gumeczki, tasiemki, filc cekiny, kolorowe nitki, ścinki kolorowych i ciekawych materiałów, włóczki, papier ozdobny na prezenty dla małych pacjentów kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w DSK na Chodźki w Lublinie.

Dary przyjmuje biblioteka i sekretariat Zespołu Szkół w Ludwinie od 25października do 30 listopada 2015 roku w godz. od 8.00 do 15.00, w soboty od 8.00-13.00. Informacji udziela sekretariat szkoły




Dzień Edukacji Narodowej

14.10.2015 | 09:00 Drukuj artykuł



Dzień Edukacji Narodowej

13.10.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
13 października 2015r z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie dyrekcji z nauczycielami i pracownikami szkoły. Pani dyrektor Magdalena Dyndur w swoim przemówieniu skierowanym do pracowników szkoły złożyła wyrazy wdzięczności i podziękowania za codzienna pracę. Wręczyła nagrody zasłużonym nauczycielom i pracownikom. Nagrody otrzymali: Urszula Rybak, Joanna Piątek, Joanna Orlikowska, Dorota Zając, Ewa Choma, Stefan Stasicki i Stanisław Drabik. Nagrodę Starosty Łęczyńskiego otrzymała Pani dyrektor Magdalena Dyndur na Powiatowych Obchodach Dnia Edukacji Narodowej w restauracji Aplause.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.


NOWY ROK SZKOLNY W SZKOŁACH ZAOCZNYCH

12.09.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
Od 12 września 2015r. rozpoczął się nowy rok szkolny w szkołach zaocznych. Słuchacze dziewięciu semestrów kształcących się szkołach policealnych, kursach i liceum dla dorosłych kontynuują naukę a siedem kolejnych dopiero rozpoczyna.

Niezwykłe miło nam powitać nowych słuchaczy semestru pierwszego szkół policealnych :technika administracji, technika usług kosmetycznych, opiekuna medycznego i sterylizacji medycznej, oraz semestru pierwszego kursów kwalifikacyjnych: logistyk, rolnik, rachunkowość.


Koniec roku szkolnego 2014/2015 szkół wieczorowych i zaocznych

26.06.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
26 czerwca o godzinie 16:00 w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 dla słuchaczy szkół zaocznych i wieczorowych , kształcących się w zawodach: technik sterylizacji medycznej, opiekun medyczny, technik masażysta, technik administracji. W uroczystościach uczestniczył Radny Powiatu Łęczyńskiego Pan Kazimierz Radko, który odczytał okolicznościowy list przekazany przez Starostę Łęczyńskiego Pana Romana Cholewę. Dyrektor szkoły Pani Magdalena Dyndur podziękowała słuchaczom, wychowawcom i nauczycielom oraz pozostałym pracownikom za całoroczny trud. Szczególne podziękowania skierowane były do :Organu Prowadzącego, Szpitala Powiatowego w Łęcznej, oraz Komendy Powiatowej PSP.

Części artystyczną przygotowali słuchacze semestrów kończących edukację w naszej szkole, pod kierunkiem swoich opiekunów.
Następnie wręczono nagrody i listy gratulacyjne wyróżniającym się uczniom.

Zakończenie Roku Szkolnego

24.06.2015 | 09:00 Drukuj artykuł



Dzień otwarty

10.06.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
10 czerwca w naszej szkole był dzień otwarty. Swoją obecnością zaszczycili nas uczestnicy warsztatów terapii rewalidacyjnej. Na początku goście spotkali się z dyrekcją , a następnie mieli możliwość zwiedzenia pracowni i zapoznania się z ofertą poszczególnych zawodów. Uwieńczeniem dnia otwartego był słodki poczęstunek w postaci naleśników z dżemem, świeżymi truskawkami i bitą śmietaną. Tego dnia każdy uczestnik miał okazję sprawdzić jak funkcjonuje, na co dzień nasza szkoła.


„ To nie jest koniec, to nie jest nawet początek końca, to dopiero koniec początku”

24.04.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
    W ostatni kwietniowy piątek mury Zespołu Szkół w Ludwinie opuścili uczniowie klas maturalnych kształcących się w zawodzie technik logistyk, słuchacze Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych oraz słuchacze kursów zawodowych. Dyrektor szkoły Pani Magdalena Dyndur podziękowała wychowawcom i nauczycielom za trud włożony w sprawowanie opieki i naukę.
    Ciepłych słów i kwiatów nie było końca, podobnie jak łez wzruszenia. Ani uczniowie, ani nauczyciele nie kryli, że zżyli się z sobą, szkołą, prywatnymi problemami wychowanków.
    Z tej okazji uczniowie klasy IV Technikum przedstawili zgromadzonym 2 filmy - jeden z życia klasy, drugi będący efektem pilnej obserwacji nauczycieli, którym przyznano nagrody w różnych kategoriach.
    Po licznych przemówieniach przyszedł czas na wręczenie nagród tym uczniom, którzy otrzymali bardzo dobre i dobre wyniki w nauce. Podsumowano także 4 lata nauki maturzystów okraszone licznymi sukcesami na szczeblach ogólnopolskich, wojewódzkich i powiatowych.
    Uroczystość uświetnił występ wokalny tegorocznej absolwentki Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych Jolanty Piwnickiej oraz słodki poczęstunek. Wszystkich zaskoczył wielki tort, który wjechał do auli podświetlony racami, będący wyrazem wdzięczności i podziękowań absolwentów dla wszystkich pracowników szkoły.
    Kochani Abiturienci! Mamy nadzieję, że dopiero rozpędzacie się do lotu! I Wam, i tegorocznym Maturzystom życzymy sukcesów na najbliższych egzaminach, szczęścia w życiu prywatnym oraz satysfakcji z podejmowanych działań. Niech omijają Was troski, smutki i zwątpienia, a w codziennym życiu towarzyszy radość, zrozumienie i przyjaźń.

Społeczność ZS w Ludwinie

Kamil Kunach na III miejscu podium

26.03.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
26 marca w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej odbyły się powiatowe eliminacje XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Kamil Kunach uczeń klasy IV Technikum Logistycznego zajął III miejsce.

Nagrody oraz dyplomy zwycięzcom wręczyli Starosta Łęczyński pan Roman Cholewa oraz Komendant PPSP w Łęcznej pan Dariusz Lis.


Targi edukacyjne

18.03.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
    18 marca nasza szkoła zaprezentowała się na Targach Edukacyjnych zorganizowanych w ZS nr 2 w Łęcznej. Była to dobra okazja do przedstawienia pełnej oferty edukacyjnej i warunków rekrutacji.
    Dzięki zaangażowaniu klasy IV Technikum, semestru IV Policealnej Szkoły dla Dorosłych w zawodzie technik masażysta oraz dziewcząt z III i II semestru LO dla Dorosłych udało się ustawić stoisko, na którym znalazły się m.in.: pomoce dydaktyczne z pracowni medycznej i masażu, kącik fototechnika oraz wyposażenie z pracowni kosmetycznej. W punkcie medycznym zorganizowanym przez panią prof. Irenę Studniarek i dr. Sławomira Gałaszkiewicza odbywał się instruktaż z ratownictwa medycznego, mierzone było ciśnienie oraz poziom BMI. Medycy udzielali również informacji o zalecanych w każdej grupie wiekowej badaniach i udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia. W kąciku masażystów pod okiem pana prof. Damiana Tomczuka na profesjonalnym sprzęcie masowali słuchacze, których usługi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W studiu wizażu odbył się pokaz makijażu z instruktażem, badano typy cery zainteresowanych oraz zaprezentowano kosmetyki do pielęgnacji ciała. W kąciku fototechnicznym przygotowanym przez panie prof. Dorotę Zając i Małgorzatę Rodziewicz można było podziwiać nagrodzone w konkursach fotograficznych prace uczniów, a także zobaczyć najczęściej stosowane sztuczki fotoedytorów.
    Uczniowie pod wodzą nauczycieli zaśpiewali w czasie targów rewelacyjny przebój zespołu „TABB & Sound'N'Grace” pt. „Dachy”. Na stoisku wyświetlano także prezentację multimedialną z ofertą szkoły przygotowaną przez flogistyków: Asię Staniak, Magdę Hylo i Anetę Skoczylas.     Dzięki zaangażowaniu i staraniom zarówno uczniów i słuchaczy, jak i nauczycieli, szkoła otrzymała nagrodę w konkursie na najlepsze stoisko – aparat fotograficzny marki Canon.

    Relacja z targów dostępna na stronie: www.tubalecznej.pl



Najlepszy był Kamil

06.03.2015 | 12:00 Drukuj artykuł
6 marca w Centrum Kulturalnym Mieszkańców w Ludwinie odbyły gminne eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej. W kategorii szkół średnich zwyciężył nasz szkolny kolega – Kamil Kunach z klasy IVa Technikum. Na niższych szczeblach uplasowały się Aneta Skoczylas i Martyna Łabęcka, zajmując kolejno II i III miejsce. Do rąk zwycięzców trafiły cenne nagrody, m.in. tablet i zestaw walizek podróżnych.
Zwycięzcom zmagań serdecznie gratulujemy, a za Kamila trzymamy kciuki, bowiem zmierzy się on z naprawdę silnymi przeciwnikami już wkrótce na etapie powiatowym konkursu.


W Ludwinie świętowano Rok Jana Pawła II

24.02.2015 | 14:00 Drukuj artykuł
24 lutego 2015 r., nazwanego Rokiem Jana Pawła II, w Zespole Szkół w Ludwinie odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II. W ten sposób organizatorzy tej inicjatywy chcieli zachęcić młodzież do złożenia hołdu Wielkiemu Polakowi, który wpłynął znacząco na losy naszego narodu.

Do konkursu przystąpiło 22 uczniów z 5 szkół ponadgimnazjalnych powiatu łęczyńskiego. Wykazali się wspaniałą znajomością życiorysu Wielkiego Polaka oraz Jego nauki. Byli to reprezentanci:
- Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej z p. Elżbietą Jakubowską,
- Zespołu Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka z s. Agnieszką Rogacz,
- Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach z p. Kamillą Steciuk,
- Zespołu Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie z p. Pawłem Woźniakiem,
- Zespołu Szkół w Ludwinie z p. Renatą Gozdołek.

Podczas zmagań konkursowych młodzież pisała test, a następnie integrowała się przy słodkim poczęstunku m.in. tradycyjnymi już papieskimi kremówkami.

Wyniki konkursu były następujące:
- I miejsce zajęła Magdalena Antonik z Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach,
- II miejsce: Piotr Warzyszak z Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej,
- III miejsce exekwo: Maja Wróbel i Magdalena Zakrzewska z Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej.

Dwa wyróżnienia otrzymały:
- Agata Filipiak z Zespołu Szkół w Ludwinie
- oraz Dominika Sawa z Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej.

    Wyrazem wysokiego poziomu wiedzy były dyplomy i nagrody książkowe wręczane zwycięzcom i uczestnikom zmagań z rąk pani dyr. Magdaleny Dyndur i pani wicedyrektor Małgorzaty Rodziewicz. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim, którzy chcieli sprawdzić swą wiedzę o św. Janie Pawle II w naszym konkursie!

Konkurs odbył się dzięki przychylności sponsorów, którymi byli:
- Zarząd NSZZ „Solidarność” Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. w Bogdance,
- p. Anna Niwińska z „Nivpol” w Puchaczowie,
- p. Wojciech Szymański Prezes GS „Samopomoc Chłopska” w Ludwinie.
Sponsorom wyrażamy serdeczne podziękowania!

Renata Gozdołek


Bezpłatny kurs – operator wózków widłowych

24.02.2015 | 08:00 Drukuj artykuł
Lubelska Fundacja Rozwoju zaprasza na bezpłatny kurs „Operator wózków jezdniowych”. Miejsce szkolenia - Łęczna. Jeśli jesteś mikroprzedsiębiorcą lub pracujesz w mikroprzedsiębiorstwie zgłoś się już teraz do NAS !
Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne - objęte regułami pomocy de minimis zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zmienione Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 20 października 2011 (Dz.U. z 2011, nr 233, poz. 1383).

Harmonogram szkolenia:
23.03.2015 w godz. 15.30-20.30
30.03.2015 w godz. 15.30-20.30
13.04.2015 w godz. 15.30-20.30
20.04.2015 w godz. 15.30-20.30
27.04.2015 w godz. 15.30-20.30
04.05.2015 w godz. 15.30-20.30
11.05.2015 w godz. 15.30-20.30
18.05.2015 w godz. 15.30-18.15

Miejsce szkolenia: Łęczna

Zapewniamy kompleksową organizację kursu w tym:
materiały szkoleniowe, wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu, badania lekarskie, pokrywamy koszt egzaminu UDT.

Służymy pomocą w wypełnianiu dokumentów zgłoszeniowych.

Zapisy i informacje:
• Łęczna, al. Jana Pawła II 95,tel./fax 81 752-22-66, e-mail: leczna@lfr.lublin.pl
• Lubartów, ul. Cmentarna 10, tel./fax 81 855-14-20, e-mail: lubartow@lfr.lublin.pl
• Parczew, ul. Plac Wolności 7,tel./fax 83 355-09-53 e-mail: parczew@lfr.lublin.pl



V POWIATOWY KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II

07.01.2015 | 15:00 Drukuj artykuł

     Zespół Szkół w Ludwinie w Roku Jana Pawła II pragnie zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Łęczyńskiego do złożenia hołdu Wielkiemu Polakowi w poczuciu moralnego obowiązku i szacunku wobec postaci, która wywarła znaczący wpływ na losy naszego narodu.

REGULAMIN

Cele konkursu:

Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wspólne dziedzictwo, którym jest Ojczyzna.
Adresaci: Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Łęczyńskiego.
Forma konkursu: Pisemny test.
Termin i miejsce konkursu: 24 luty 2015 roku, godzina 10 00,  Zespół Szkół w Ludwinie.
Zasady uczestnictwa: Każda szkoła może zgłosić do 5 uczestników wyłonionych w drodze eliminacji wewnątrzszkolnych.

Literatura:

- Monika Gabriela Bartoszewicz - Odnowić oblicze ziemi. Patriotyzm w nauczania Jana Pawła II: www.skarbsolidarnosci.pl
- Helena Słowińska. KATECHEZA O OJCZYŹNIE WEDŁUG NAUCZANIA JANA PAWŁA II „Studia Pastoralne” 2006, nr 2, s. 104–119
- Ogólne wiadomości o życiu św. Jana Pawła II

Dla uczestników konkursu przewidziane są: Nagrody rzeczowe za zajęcie I, II i III miejsca. Dyplomy dla wszystkich uczniów za udział w konkursie. Podziękowania dla nauczycieli – opiekunów przygotowujących uczniów.

Warunki uczestnictwa w konkursie: Zgłoszenie udziału uczniów w konkursie - do 18 lutego 2015 roku. Zgłoszenie można przesłać faksem: (81) 757 00 43;  e-mailem:  zsludwin@zsludwin.pl lub listownie na adres: Ludwin 30a, 21 – 075 Ludwin;  z dopiskiem „V Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II”.
Regulamin i karta zgłoszenia są dostępne na stronie szkoły:  zsludwin.pl
W imieniu organizatorów dodatkowych informacji udziela: Renata Gozdołek tel. 508 621 124

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!





Idą święta, ale znaleźliśmy chwileczkę, by zrobić karteczkę

16.12.2014 | 12:00 Drukuj artykuł
    Z takim hasłem na roześmianych buziach ludwińscy maturzyści ruszyli do oddziału przedszkola mieszczącego się w Zespole Szkół nr 1 w Ludwinie. Zaopatrzeni w kolorowy papier, nożyczki, wstążki i akcesoria niezbędne do przygotowania bożonarodzeniowych kartek przeprowadzili na miejscu warsztaty poświęcone także ozdobom świątecznym.
    Wizycie towarzyszył koncert małych gospodarzy, którzy w podzięce za poświęcony czas i znakomity efekt wspólnej pracy poczęstowali nas również słodkościami. W sali przedszkolaków unosił się zapach pomarańczy, bowiem klasa VI przyniosła ze sobą wysuszone wcześniej plastry, z których powstały zawieszki na choinkę. Dzięki zdolnościom cukierniczym naszej bibliotekarki, p. Doroty Zając, mogliśmy odwzajemnić się maluchom – na deser zjadły pyszne mufinki. Zajęcia odbyły się w ramach wiedzy o kulturze i realizowanego przez p. Małgorzatę Rodziewicz we współpracy z p. Dorotą Zając cyklu „Spotkania z kulturą”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, zamieszczonej na youtube.com, która jest dziełem naszej koleżanki, Karoliny Kuzioły.



Maturzyści


Powstaje reportaż o ludwińskiej maturzystce

16.12.2014 | 12:00 Drukuj artykuł
    W Zespole Szkół w Ludwinie pojawił się niezwykły gość. Z reporterską torbą na ramieniu, w słuchawkach i mikrofonem w prawej ręce zawitała w ludwińskich progach pani Agnieszka Czyżewska, znana miłośnikom gatunku reportażystka Radia Lublin.
    Pani Agnieszka nie przybyła do szkoły przypadkowo. 1,5 roku temu podczas warsztatów w Radiu Lublin zaciekawiła ją opowiedziana przez panią Dorotę Zając, bibliotekarkę, historia obecnej maturzystki Martyny Łabęckiej, która po rocznym pobycie w szpitalu wygrała walkę ze śmiertelną chorobą.
    Tuż po powrocie Martyny do szkoły z jej inicjatywy zrodził się pomysł charytatywnej akcji „Za Jeden Uśmiech”, której celem jest zbiórka artykułów szkolnych, zabawek edukacyjnych oraz książek dla małych pacjentów Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

    Mali pacjenci Kliniki walczą z chorobami układu krwiotwórczego oraz nowotworami. Razem z personelem medycznym i rodzicami co dzień toczą bitwy z białaczką, chłoniakami złośliwymi, nowotworami mózgu i kości, anemią, różnymi postaciami niedokrwistości i skaz krwotocznych tj. małopłytkowość czy hemofilia. Wyniki ich leczenia są porównywalne do uzyskiwanych w najlepszych ośrodkach na świecie.
    17 września podczas posiedzenia Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Ludwinie Rada Samorządu wysunęła propozycję przeprowadzenia wśród społeczności szkolnej oraz lokalnej akcji „Za jeden uśmiech”. Jej celem jest zbiórka artykułów szkolnych (kredek, mazaków, długopisów, nożyczek, bibuły, kolorowego papieru, farb, brokatu, nożyczek itd.), pluszaków, zabawek edukacyjnych i książek dla małych pacjentów Kliniki.
    – Mimo atmosfery walki i wielomiesięcznych pobytów dzieci na oddziałach szpitala w Klinice nie zmienia się jedno – dzieci zawsze są dziećmi. Nowe kredki, milusińska przytulanka podczas zmagań z chemioterapią czy zabawna książeczka czytana przed snem czynią cuda! – mówi pomysłodawczyni akcji, Martyna Łabęcka. I wie to pewnie lepiej niż ktokolwiek z nas.
    W tym roku, już trzeci raz ZS w Ludwinie zbierał dary rzeczowe dla maluchów. Akcja jeszcze się nie zakończyła, a już zebrano 12 sztuk farb plakatowych i akwarelowych, 17 opakowań mazaków, 30 kompletów kredek ołówkowych, 22 woskowych i świecowych, 13 paczek plasteliny, kilkadziesiąt zeszytów, 33 sztuki bloków kolorowych i rysunkowych, 10 par nożyczek, zwoje bibuły karbowanej, par nożyczek, kleje biurowe. W darach znalazły się także pluszaki, puzzle, 21 książek do czytania, 14 sztuk kolorowanek, pędzle, koraliki, guziki, papiery ozdobne i inne ciekawe materiały.
    Tym samym przekazujemy ogromne podziękowania oraz wyrazy uznania Gimnazjum Publicznemu w Ludwinie, Szkole Podstawowej w Ludwinie Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie, Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie oraz Zespołowi Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej.
    Dziękujemy serdecznie naszej szkolnej społeczności i lokalnym darczyńcom – ludziom wielkiego serca, którzy po raz kolejny udowodnili, że nasze serca są wrażliwe nie tylko na potrzeby własne, ale też innych.
    Spotkanie z Panią Redaktor przy kawie i cieście było wyśmienitą okazją do porozmawiania o kulturze radia i specyfice tego medium. Młodzież dowiedziała się m.in., w jaki sposób powstaje reportaż i jak dziennikarze poszukują materiałów do swoich projektów. Pani Czyżewska zaprosiła nas do Radia Lublin i z zaproszenia tego na pewno skorzystamy wiosną.
    Reportażu o bohaterce klasy maturalnej będzie można już wkrótce wysłuchać, o czym chętnie poinformujemy.

Zespół Szkół w Ludwinie


Ludwińska maturzystka zdobyła I miejsce w wojewódzkim konkursie „Tadeusz Różewicz – poeta, który odejść nie może”

2.12.2014 | 12:00 Drukuj artykuł

[…]
proszę was
nie bójcie się samotności
nie bójcie się ciszy
nie bójcie się „nudy”
pamiętajcie
że milczenie jest wymowne
że nienawiść krzyczy ryczy
ujada i wyje
miłość uśmiecha się milczy
czeka na was
Tadeusz Różewicz, Odnaleźć samego siebie


    2 grudnia 2014 roku w Centrum Doskonalenia Zawodowego w Lublinie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w wojewódzkim konkursie poświęconym życiu i twórczości Tadeusza Różewicza, któremu przyświecało hasło: „Poeta, który odejść nie może”.

    W konkursie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego. Zespół Szkół w Ludwinie reprezentowała tegoroczna maturzystka Joanna Staniak z klasy IV Technikum. I to właśnie jej prezentacja multimedialna, poświęcona zmarłemu w kwietniu tego roku wybitnemu poecie, uplasowała się na I miejscu.

    Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów Odział w Lublinie reprezentowany przez jego przewodniczącą Bożenę Jankiewicz oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Honorowy patronat nad konkursem sprawował Kurator Lubelski Krzysztof Babisz. W tym dniu zgromadzonych w zabytkowej kamieniczce przy ul. Dominikańskiej 5 swoją obecnością zaszczycili również: Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny „Akcentu”, który przedstawił krótką prelekcję poświęconą tendencjom literatury współczesnej, oraz dr hab. Arkadiusz Bagłajewski z Zakładu Historii Literatury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który zaprezentował bardzo osobisty i wzruszający wykład „Trzy telefony Różewicza”.

    Do sukcesu Joasi przyczyniła się jej polonistka Małgorzata Rodziewicz, która przez 3 tygodnie czuwała nad końcowym efektem pracy uczennicy. Obie panie uczciły zwycięstwo pysznym obiadem i herbatą w przytulnej restauracji „Sielsko Anielsko”.

    Gratulujemy Joasi zajęcia I-ego miejsca oraz życzymy dalszych sukcesów, zwłaszcza na maturze!


Zwycięstwo Anety Skoczylas w konkursie fotograficznym pt. Ukryta historia ziemi łęczyńskiej

28.11.2014 | 12:00 Drukuj artykuł
    28 listopada 2014 roku w Zespole Szkół nr 2 w Łęcznej odbyło się podsumowanie konkursu „Ukryta historia ziemi łęczyńskiej”, któremu patronował starosta łęczyński.

Jury obradowało w składzie: Waldemar Nowiński - fotografik, Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne, Dariusz Jazgarski – fotograf, przedstawiciel Kodak Express, Sławomir Winiarski – dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Łęcznej, Anna Górecka – dyrektor Gimnazjum nr 2 w Łęcznej, Katarzyna Szymańska – nauczyciel Gimnazjum nr 2 w Łęcznej.
    Po wnikliwym zapoznaniu się z 54 pracami konkursowymi przyznano nagrody i wyróżnienia w 3 kategoriach wiekowych. Jesteśmy szczęśliwi, że laureatką w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli została nasza uczennica – Aneta Soczylas z kl. IV Technikum. Wyróżnieniami specjalnymi uhonorowano zaś Kamila Kunacha i Joasię Staniak, również uczniów tej samej klasy.

    Do przystąpienia do konkursu zachęciła młodzież p. Małgorzata Rodziewicz, która w ubiegłym roku prowadziła w szkole warsztaty fotograficzne. W bieżącym roku szkolnym w ramach przedmiotu wiedza o kulturze czwartoklasiści poznawali historię fotografii i tajnikami trudnej sztuki fotoedycji.

    Zwycięskie zdjęcie Anety Skoczylas znalazło się na okładce okolicznościowego kalendarza wydanego na rok 2015 „Ukryta historia ziemi łęczyńskiej”, prezentującego miejsca pamięci, które warto odwiedzić i znać. Całą wystawę można oglądać w holu Zespołu Szkół nr 2 w Łęcznej. A w załącznikach do tekstu obejrzycie zdjęcia Anety (powstańcze mogiły w Łańcuchowie), wyróżnione zdjęcie Asi („Historia kołem się toczy”) oraz zdjęcie Kamila („Do lamusa”)

    Gratulujemy zwycięzcom pomysłowości i wyjątkowego oka! Mamy nadzieję, że Wasze talenty będziecie nadal pielęgnować.

Akcja - „Za jeden uśmiech”

19.11.2014 | 15:00 Drukuj artykuł
Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi to jedna z piękniejszych rzeczy, jaką możemy zrobić w życiu oraz jeden z przejawów miłości, który udowadnia, że nasze serca są wrażliwe nie tylko na potrzeby własne, ale też innych.



W tym roku, już po raz trzeci, nasza szkoła z inicjatywy uczennicy klasy IVa Martyny Łabęckiej organizuje akcję „Za Jeden Uśmiech”, której celem jest zbiórka artykułów szkolnych, zabawek edukacyjnych oraz książek dla małych pacjentów Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej z Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie.


XV edycja - Góra Grosza 2014

18.11.2014 | 14:00 Drukuj artykuł
Akcja Góra grosza wpisana jest na stałe w kalendarz wydarzeń naszej szkoły. W tym roku zbiórka trwać będzie od 24. 11- 05.12.2014 r. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.

Rokrocznie zbiórka cieszy się dużym powodzeniem wśród uczniów oraz słuchaczy naszej placówki, którzy chętnie pomagają potrzebującym.


Nowy numer "Ziemi Łęczyńskiej"

17.11.2014 | 12:00 Drukuj artykuł
Już jest nowy numer "Ziemi Łęczyńskiej" - Wydawnictwa Samorządu Powiatu Łęczyńskiego. A w nim m. in. :

    Podsumowanie roku pracy Samorządu Powiatu Łęczyńskiego
    Najważniejsze inwestycje 15-lecia
    Jubileusz 15-lecia Powiatu Łęczyńskiego


Na stronie 29 czasopisma - "Wspomnień czar” znajdziecie krótką informację prezentującą Zespół Szkół w Ludwinie i jego osiągnięcia autorstwa Małgorzaty Rodziewicz – wicedyrektor szkoły.




96 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI PRZEZ POLSKĘ

09.11.2014 | 12:00 Drukuj artykuł
11 listopada delegacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły uczestniczyć będzie w powiatowych obchodach 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę .

W programie uroczystości :
Msza Święta w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej.
Przemarsz na Plac Powstań Narodowych.
Zaciągnięcie wart honorowych przez harcerzy.
Hymn państwowy.
Wystąpienia okolicznościowe.
Apel poległych i modlitwa.
Złożenie kwiatów i wieńców.
Wiązanka melodii w wykonaniu Orkiestry Górniczej

   Do uroczystego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości i wspólnych działań, zachęca w liście Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

LIST PREZYDENTA

Warszawa, 28 października 2014 roku



Szanowni Nauczyciele! Drodzy Uczniowie i Rodzice! Szanowni Państwo!

Sto lat temu Polacy wcielani do wojska przez skłóconych ze sobą zaborców, nierzadko musieli stanąć naprzeciw siebie. Zmuszani do bratobójczej walki, w mundurach obcych armii, z tym większą determinacją dążyli do stworzenia własnych Legionów i odzyskania niepodległości. Dlatego też sto lat temu Pierwsza Kompania Kadrowa pod wodzą Józefa Piłsudskiego ruszyła z krakowskich Oleandrów ku wolności. I wojna światowa to w naszej historii czas dramatycznej walki o niepodległość, ale także krzepnięcia politycznej zgody i dojrzewania wspólnoty, która po 123 latach niewoli zdolna była w niedługim czasie zorganizować się w państwo. Podobną energię odbudowy i wolę suwerenności Polacy pokazali znów w roku 1989. Dwa razy na przestrzeni ubiegłego stulecia Rzeczpospolita odradzała się dzięki wspólnemu działaniu i patriotycznej aktywności obywateli gotowych do pojednania. Zależy mi więc na tym, byśmy w tym roku Narodowe Święto Niepodległości przeżyli w sposób szczególnie uroczysty. Byśmy spróbowali wskrzesić wzruszenie tych, którzy po ponad stu latach niewoli wywieszali polskie flagi, przywracali polski język do szkół i tworzyli na nowo podwaliny polskiej państwowości. Byśmy poczuli radość z wolności, która towarzyszyła wtedy tworzeniu własnego państwa.

Drodzy Uczniowie!

Urodziliście się już w wolnym kraju. Chciałbym, abyście obchodząc 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości poczuli, że jest ono Waszym świętem. Byście ciesząc się z wolności, która dla Was jest czymś naturalnym, przywołali emocje tych, którzy wywalczyli dla Polski niepodległość. Wolność, którą mamy na co dzień, trzeba szanować i pielęgnować. Jest ona naszą wspólną sprawą i naszym wspólnym zadaniem. Korzystać z wolności to rozumieć jej wartość, jej cenę i szanować tych, którzy umieli poświęcić dla niej wszystko.

Zachęcam więc do wspólnego wykonywania kokard narodowych, do wspólnych rozmów, do wspólnego śpiewania legionowych pieśni. Do wszelkich działań, które pozwolą w świętowaniu Niepodległej dziś poczuć się razem. Zapraszam też do Warszawy na marsz Razem dla Niepodległej. Podobnie jak w ubiegłych latach rozpoczniemy go tradycyjną uroczystością pod Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem grup rekonstrukcyjnych, wojska, prezentując zabytkowy sprzęt sprzed wieku. Trasę przemarszu wyznaczą nam pomniki bohaterów, kluczowych postaci polskiej historii, którzy niepodległość odzyskiwali. Najważniejsze jest jednak to, że pójdziemy w marszu zjednoczeni, utrwalając narodową wspólnotę, która jest konieczna, by wolność trwała.




Dzień Edukacji Narodowej

13.10.2014 | 12:00 Drukuj artykuł
    13 października 2014r z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów klasy maturalnej. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie zaprezentowali humorystyczną prezentację multimedialną i wręczyli dyplomy dla nauczycieli. Dyrektor szkoły Magdalena Dyndur wręczyła nagrody zasłużonym nauczycielom i pracownikom. Nagrody otrzymali: Elżbieta Falenta, Jadwiga Pakaluk, Irena Studniarek, Mariusz Witkowski, Monika Zabaryło, Teresa Drygiel i Edward Murgała.
    Nagrodę Starosty Łęczyńskiego w dniu 17 października otrzymał Adam Podlodowski.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

    W tym dniu również miało miejsce uroczyste pożegnanie odchodzącej na emeryturę Pani Teresy Drygiel. Pani Teresa pracowała w naszej szkole 24 lat, pełniąc funkcję księgowej. Wraz z życzeniami i podziękowaniami za minione lata pracy otrzymała kwiaty oraz upominek.


Pielgrzymka maturzystów na Jasna Górę

11.10.2014 | 12:00 Drukuj artykuł
Pielgrzymka z natury swej jest wydarzeniem religijnym, które służy umacnianiu i pogłębianiu wiary. Ma ona również charakter pokutny i jest niczym innym jak rekolekcjami w drodze.
11 października 2014 roku jako tegoroczni maturzyści uczestniczyliśmy w pielgrzymce na Jasną Górę, której przyświecało hasło: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Na miejsce, w promieniach słońca i pod opieką prof. Renaty Gozdołek oraz naszej wychowawczyni prof. Jadwigi Pakaluk, dotarliśmy autobusem. O godzinie 17.00 zebraliśmy się na Mszy św. w Bazylice Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. O 20.00 wzięliśmy udział w modlitwie różańcowej w przepięknej Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Najbardziej wzruszającą częścią wizyty był Apel Jasnogórski oraz zorganizowana na Wałach Jasnogórskich Droga Krzyżowa, która miała cudowną oprawę i odbyła się w blaskach naszych świec.
W drodze powrotnej, podczas przyciszonych rozmów stwierdziliśmy, że na Jasnej Górze znaleźliśmy to, co wartościowe: dobrych przyjaciół, czystą radość, prawdziwą i głęboką wiarę, uzmysłowiliśmy sobie także własne słabości. Ale najważniejsze jest to, że przez ręce Maryi zawierzyliśmy się Jezusowi – źródłu wszelkiej nadziei.

Magda Hylo, kl. IV Technikum


SPEKTAKL "INNY ŚWIAT"

06.10.2014 | 12:00 Drukuj artykuł
6 października 2014 r. w Centrum Kultury w Łęcznej odbył się spektakl teatralny „Inny świat” w wykonaniu aktorów kieleckiej Agencji Artystycznej „Joanna” oparty na motywach powieści G. Herlinga-Grudzińskiego pod tym samym tytułem. Uczestniczyła w nim klasa IV Technikum. Spektakl utrzymany był w konwencji relacji z życia w sowieckich obozach pracy, które dla więźniów były tytułowym "innym światem". Światem, w którym obowiązywała "inna" hierarchia wartości: inna wiara, inna nadzieja oraz inna miłość. Był to świat, w którym każdy dzień był walką o przetrwanie, walką z samym sobą o zachowanie człowieczeństwa.

Trudno w kilku słowach zrelacjonować wrażenia, emocje towarzyszące widzom. Aktorzy w dramatycznych monologach próbowali przedstawić brutalną rzeczywistość obozową. Czy się im udało? Jak zwykle, zdania są podzielone. Jednak sama forma widowiska jest na pewno godna uznania.


Inauguracja roku szkolnego 2014/2015 dla słuchaczy szkół zaocznych i kursów kwalifikacyjnych.

27.09.2014 | 10:00 Drukuj artykuł
27 września br. (sobota) w Zespole Szkół w Ludwinie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2014/2015 dla słuchaczy szkół zaocznych i kursów kwalifikacyjnych. W uroczystości wzięli udział słuchacze siedmiu nowo powstałych oddziałów, jak i kontynujący naukę. Wszystkich zebranych serdecznie powitała Magdalena Dyndur – dyrektor szkoły. Akademię uświetnił program artystyczny, przygotowany przez słuchaczy V klasy LO oraz II klasy w zawodzie rolnik pod kierunkiem Mariusza Witkowskiego oraz Swietłany Pszenicznej.

Wszystkim słuchaczom oraz kadrze pedagogicznej życzymy harmonijnej współpracy oraz wytrwałego dążenia do ambitnych celów.


Piknik z okazji 15 – lecia Powiatu Łęczyńskiego

21.09.2014 | 15:00 Drukuj artykuł
W niedzielę, 21 września br. odbył się piknik rodzinny z okazji 15-lecia Powiatu Łęczyńskiego. Organizatorzy na ten dzień zaplanowali szereg występów zespołowych z terenu całego powiatu. Na scenie przy budynku Starostwa Powiatowego młodzież miała okazję zaprezentować swoje umiejętności zarówno wokalne, jak i teatralne. Szczególną uwagę zwrócił na wszystkich przybyłych pluszowy, biało-niebieski Gryf – symbol powiatu. Podczas pikniku zainteresowani mogli udać się do stoisk promocyjnych jednostki organizacyjne Powiatu Łęczyńskiego, gmin oraz partnerów i sponsorów, wśród których swoje oferty przedstawili: Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej, Gminny Ośrodek Kultury w Puchaczowie, Gmina Cyców, Gmina Łęczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej, Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Głębokiem, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lubelski Ośrodek Doradztwa Zawodowego w Końskowoli.

Na pikniku nie zabrakło również naszej szkoły, którą reprezentowali Martyna Łabęcka, Magdalena Przybylska, Kamil Kunach, Joanna Staniak, Aneta Skoczylas, Agata Filipiak – uczniowie klasy IV a o profilu technik logistyk wraz z opiekunami: Dorotą Zając, Danielem Zagrodnikiem, Elżbietą Falentą oraz Ireną Studniarek. W tym dniu, nasza szkoła zaprezentowała bogatą ofertę edukacyjną (patrz: Oferta). Wszyscy zainteresowani naszą placówką, mieli okazję skorzystać z bezpłatnego pomiaru ciśnienia, tętna, zobaczyć budowę szkieletu człowieka, fantom noworodka, jak również wysłuchania ciekawostek medycznych.


Rozpoczynamy rok szkolny 2014/2015

28.08.2014 | 20:00 Drukuj artykuł





NADESZŁY UPRAGNIONE WAKACJE W ZESPOLE SZKÓŁ W LUDWINIE

02.07.2014 | 13:00 Drukuj artykuł
    „Ostatni dzwonek, ostatnia godzina w szkole, ostatni w tym roku uśmiech kolegi, ostatnie dzień dobry, Pani Dyrektor… Dziękujemy za każdy wspierający gest, za przekazaną wiedzę, za motywowanie i czuwanie…”

Tymi słowami przywitała przybyłych na uroczystość pożegnania absolwentów i zakończenia roku szkolnego 2013/2014 Marta Tarnowska – słuchaczka Szkoły Policealnej w zawodzie ratownik medyczny. W uroczystości wzięli udział: dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz uczniowie wszystkich kierunków Zespołu Szkół w Ludwinie. Obecny był również Sekretarz Powiatu, pan Zbigniew Dąbek.

    Po przemówieniu i podziękowaniach Pani Dyrektor Magdaleny Dyndur, skierowanych do wszystkich pracowników szkoły, a także do najbardziej zainteresowanych – uczniów i absolwentów kończących swą edukacyjną przygodę, pan sekretarz odczytał okolicznościowy list Starosty Łęczyńskiego Adama Niwińskiego. Następnie wręczono nagrody wyróżniającym się uczniom.

    W części nieoficjalnej podziwialiśmy talent aktorski ratowników medycznych, którzy w formie żartu scenicznego przeprowadzili pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Występ uczniów nagrodzono gromkimi oklaskami, bowiem w znakomity sposób podsumował zakończenie edukacji w tym zawodzie.

    W trakcie uroczystości nauczyciele uczestniczyli również w konkursie polegającym na jak najszybszym założeniu opatrunku na... krwawiący balon. Po zaciętej rywalizacji, salwach śmiechu i głośnych okrzykach dopingujących zawodników, zwycięzcą został pan Dariusz Obuchowski. Bardzo miłą i wzruszającą chwilą, kończącą uroczystość, był występ Elżbiety Stańko, która w sposób szczególny i osobisty podziękowała nauczycielom za trud, wiedzę i piękne wspomnienia.

Społeczność Zespołu Szkół w Ludwinie





Konkurs fotograficzny

24.06.2014 | 12:00 Drukuj artykuł
Samorządowe Forum Ziemi Łęczyńskiej oraz Zespół Szkół Nr 2 w Łęcznej zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym w ramach projektu „Śladami zapomnianej historii po ziemi łęczyńskiej – edukacja regionalna dzieci i młodzieży”.

Konkurs fotograficzny „Ukryta historia ziemi łęczyńskiej” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz młodzieży w wieku do 25 lat z powiatu łęczyńskiego. Termin nadsyłania prac upływa 15 października 2014 r.

Regulamin i szczegóły dotyczące konkursu dostępne są również na stronie internetowej powiatu www.powiatleczynski.pl.



Uczciliśmy pamięć o świętym Janie Pawle II

29.04.2014 | 15:00 Drukuj artykuł
    W przededniu majówki w naszej szkole odbył się IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II pod hasłem „Świętymi bądźcie”. W ten sposób organizatorzy i społeczność ZS w Ludwinie wyraziła wdzięczność za proces kanonizacji i tę wspaniałą uroczystość.     22 uczniów z 5 szkół ponadgimnazjalnych powiatu łęczyńskiego wykazało się doskonałą znajomością życiorysu Wielkiego Polaka oraz Jego nauki. Byli to reprezentanci:


- Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach z p. Kamillą Steciuk,
- Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej z p. Elżbietą Jakubowską,
- Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej z ks. Michałem Gałusem,
- Zespołu Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie z p. Pawłem Woźniakiem,
- Zespołu Szkół w Ludwinie z p. Renatą Gozdołek.

    Młodzież najpierw napisała test, a następnie, w czasie obrad jury, integrowała się przy poczęstunku tradycyjnymi już papieskimi kremówkami.

Wyniki konkursu były następujące:


I miejsce zajęła Joanna Staniak z Zespołu Szkół w Ludwinie
II miejsce - Magdalena Przybylska z Zespołu Szkół w Ludwinie
III miejsce - Patrycja Szantyka z Zespołu Szkół Nr 1 w Łęcznej
Wyróżnienie - Agata Filipiak z Zespołu Szkół w Ludwinie

    Wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom gratulujemy! Słowa uznania wyraziła także Magdalena Dyndur, Dyrektor ZS w Ludwinie, która powiedziała, że „dla nas, wszyscy przystępujący do tego konkursu, zwłaszcza w szczególnym czasie kanonizacji Jana Pawła II, chcący zgłębiać nauczanie Wielkiego Polaka i w oparciu o nie kształtować drogę życiową - są zwycięzcami”.

    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe podziękowania i obrazki ze św. Janem Pawłem II, a zwycięzcy dyplomy i atrakcyjne nagrody książkowe. Najciekawszą publikację z rąk pani dyrektor odebrała Joasia Staniak. Było to „Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu z komentarzami Jana Pawła II” o bezcennej wartości duchowej ze względu na zapisane w nim osobiste błogosławieństwo papieża i specjalne strony, przeznaczone na zapisywanie ważnych wydarzeń rodzinnych, tj. daty urodzin, chrztu, zawarcia sakramentu małżeństwa etc. Organizator konkursu Renata Gozdołek wyraziła nadzieję, że ta szczególna pozycja, do której wstęp napisał m.in. Stanisław Kardynał Dziwisz i abp Józef Kowalczyk - Prymas Polski, stanie się w przyszłości wyjątkową, bo rodzinną pamiątką Joasi przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

    Konkurs odbył się dzięki przychylności sponsorów, którymi byli:

- Zarząd NSZZ „Solidarność” Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. w Bogdance,
- p. Anna Niwińska z „Nivpol” w Puchaczowie,
- p. Wojciech Szymański Prezes GS „Samopomoc Chłopska” w Ludwinie.




Sukces Asi Staniak z Ludwina w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim o Żołnierzach Wyklętych

31.03.2014 | 15:00 Drukuj artykuł
    31 marca 2014 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” z udziałem wiceministra Edukacji Narodowej P. Tadeusza Sławeckiego, wojewody lubelskiego P. Wojciecha Wilka oraz Kuratora Oświaty w Lublinie P. Krzysztofa Babisza.

Joanna Staniak, uczennica klasy III logistycznej Technikum w Ludwinie, zajęła III miejsce w etapie regionalnym III już edycji tego ogólnopolskiego konkursu w kategorii prezentacja multimedialna. Choć Joasia nie powtórzyła sukcesu z roku ubiegłego, przypomnijmy, że zajęła wówczas 1 miejsce w etapie ogólnopolskim, to i tak wielkie wyróżnienie, bowiem na zmagania regionalne, obejmujące województwa: lubelskie, podkarpackie, mazowieckie i świętokrzyskie, napłynęło ponad 400 z 800 prac konkursowych nadesłanych z całej Polski.

    – Konkurs o Żołnierzach Wyklętych promuje wartości, a także ideały i postawy, jakie reprezentowali polscy bohaterowie walczący o wolną i niepodległą Ojczyznę. To ciekawa lekcja historii, która wymagała od Joanny prześledzenia pięknych kart historii polskiego podziemia, ale nie tylko – komentuje zwycięstwo uczennicy Małgorzata Rodziewicz, nauczycielka języka polskiego i jej opiekun. – Mierząc się z tym wciąż kryjącym wiele tajemnic czasem, kilkakrotnie same stawałyśmy w obliczu dylematu, jak rozstrzygnąć kwestie budzące wątpliwość. Po ponad 50 latach wciąż okazuje się, że nadal mamy problem z pamięcią, datami i liczbami. Dlatego nie możemy ustawać w wysiłku przywracania tej niepamięci i cieszę się, że już drugi raz zyskałyśmy przychylność jury konkursu, w którym zasiadali m.in. przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz jednostek oświatowych i kulturalnych z Lublina. Nasza historia określa naszą tożsamość i tylko od nas samych zależy, czy będziemy chcieli się jej wspólnie uczyć, czy też pochłonie nas tak typowa dla naszych czasów zbiorowa amnezja – dodaje M. Rodziewicz.
    Z tego samego powodu honorowy patronat nad Ogólnopolskim Konkursem Historyczno-Literackim „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” objęli m.in.: Minister Edukacji Narodowej, Minister Obrony Narodowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundacja Niepodległości.

A jak pracę nad projektem wspomina sama Asia Staniak?

    – Nie lada wyczynem było przede wszystkim przedstawienie historii braci Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” i Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego” oraz tragicznych losów ich siostry, Rozalii na 30 slajdach. Materiał należało wyselekcjonować i zaprezentować w ciekawej formie. Mnóstwo czasu pochłonęły same poszukiwania materiałów archiwalnych, potem odpowiedniej muzyki polskich kompozytorów oraz końcowa praca nad efektami multimedialnymi i wizualną stroną projektu – mówi Joasia. – Pomogła mi wiedza i doświadczenie mojej polonistki, która prowadzi w szkole warsztaty z grafiki komputerowej, na które chętnie uczęszcza cała klasa. Suma summarum, powstał naprawdę oryginalny projekt i jestem szczęśliwa, że dwumiesięczna, naprawdę żmudna praca włożona w przygotowanie tej prezentacji została doceniona.

    Z tego też powodu Asi serdecznie gratulujemy, licząc na kolejny kreatywny projekt uczennicy i jej opiekunki, Małgorzaty Rodziewicz.

    odczas odbioru nagrody w Trybunale Koronnym w Lublinie Asi towarzyszyła Dorota Zając, nauczyciel biblioteki ZS w Ludwinie. Uroczystość uświetnił koncert oraz pokonkursowa wystawa prac nagrodzonych w kategorii plastycznej.


IV POWIATOWY KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II „ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE”

20.03.2014 | 17:00 Drukuj artykuł
    Zespół Szkół w Ludwinie pragnie zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Łęczyńskiego do złożenia hołdu błogosławionemu Janowi Pawłowi II. W przede dniu kanonizacji Wielkiego Polaka, chcemy skłonić młodzież do refleksji nad swoim życiem, do kształtowania właściwych postaw, tożsamości kulturalnej i religijnej, do szukania właściwej drogi życiowej.




ZMIANA TERMINU IV POWIATOWEGO KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II „ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE”

Ze względu na prośby opiekunów uczestników konkursu, zmianie uległ jego termin. IV edycja zmagań odbędzie się 29 kwietnia o godz. 10.00 w Zespole Szkół w Ludwinie.

Za wszelkie utrudnienia z tym związane – przepraszamy.

Organizatorzy





Turniej wiedzy pożarniczej

04.03.2014 | 15:00 Drukuj artykuł
    4 marca o godz. 10.00 w Centrum Spotkań Kulturalnych Mieszkańców w Ludwinie uczniowie naszej szkoły uczący się w lll klasie Technikum uczestniczyli w etapie gminnym Turnieju Wiedzy pożarniczej.

    Zakres tematyczny pytań obejmował m.in.: znajomość przepisów, zasad postępowania na wypadek pożaru, przyczyn pożarów, historii straży, umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, udzielania pomocy.

    Miło nam poinformować, że Karolina Kuzioła zajęła I miejsce, Martyna Łabęcka uplasowała się na miejscu III, a miejsce III przypadło Agacie Filipiak. Oprócz dyplomów dziewczęta wyróżniono wartościowymi nagrodami, takimi jak: tablet, aparat fotograficzny i mp3.

Dorota Zając

Wyjazdowe zajęcia edukacyjne

09.01.2014 | 15:00 Drukuj artykuł
    Dnia 9 stycznia 2014 roku, grupa słuchaczy z Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego w zawodzie rolnik, wraz z Panem Adamem Podlodowskim - opiekunem grupy, odbyła edukacyjne zajęcia wyjazdowe w Hołownie gmina Podedwórze, w gospodarstwie Pana Rafała Zielińskiego – jednego ze słuchaczy Kursu.

Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej m.in. rzepaku, pszenicy i ziół. Posiada bogaty i nowoczesny park maszynowy. Uczestnicy zajęć mieli możliwość obejrzenia stanu upraw polowych i wykorzystywanego w gospodarstwie nowoczesnego sprzętu oraz maszyn rolniczych.

Serdecznie dziękujemy Panu Rafałowi za życzliwe przyjęcie oraz umożliwienie przeprowadzenia praktycznych zajęć edukacyjnych.

Zespół Szkół w Ludwinie pomaga dzieciom z DSK w Lublinie

02.12.2013 | 17:00 Drukuj artykuł
    Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi to jedna z piękniejszych rzeczy, jaką możemy zrobić w życiu oraz jeden z przejawów miłości, który udowadnia, że nasze serca są wrażliwe nie tylko na potrzeby własne, ale też innych.

W tym roku, już po raz drugi, Zespół Szkół w Ludwinie z inicjatywy uczennicy klasy IIIa Martyny Łabęckiej organizował akcję „Za Jeden Uśmiech”, której celem była zbiórka artykułów szkolnych, zabawek edukacyjnych oraz książek dla małych pacjentów Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej z Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie.

Przekazujemy ogromne podziękowania oraz wyrazy uznania Urzędowi Gminy w Lublinie, Pani Alicji Krajewskiej z Ośrodka Zdrowia w Ludwinie, Gimnazjum Publicznemu w Ludwinie, Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie, Szkole Podstawowej w Piasecznie oraz Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Zezulinie za chęć włączenia się do naszej akcji. Po raz kolejny akcja pokazała Naszą wrażliwość na krzywdę człowieka – małego człowieka. Ponadto sprawiliśmy, iż mimo przeszkód związanych z chorobą, na twarzach małych pacjentów znów zagościł uśmiech.

Daniel Zagrodnik, opiekun SU     


Byłyśmy szczęśliwe, gdy zobaczyłyśmy iskierki radości w oczkach małych dzieci. Poznałyśmy Zuzię, Zosię oraz Kacperka, którzy uświadomili nam, że nawet najmniejszy gest życzliwości może wywołać szczery uśmiech. Ponadto zrozumiałyśmy, że ważne jest wsparcie innych w takich ciężkich chwilach. Przez tą krótką chwilę, dzieci z DSK w Lublinie mogły zapomnieć o szarej codzienności, z którą się zmagają.

Martyna Łabęcka oraz Gabrysia Zalecka, uczennice IIIa    


Magda Przybylska wyróżniona w Konkursie Herbertowskim

19.11.2013 | 17:00 Drukuj artykuł
    18 listopada rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną o Zbigniewie Herbercie ogłoszony z okazji 5. rocznicy nadania imienia Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Łęcznej.

    Jak poinformowali organizatorzy, Biblioteka odeszła od dotychczasowej formuły recytacji, która ma długą tradycję, proponując uczniom nową, ciekawszą formę zmagań, wymagającą wielu umiejętności z zakresu języka polskiego, informatyki, stosowania w praktyce technologii multimedialnych i posiadania zmysłu artystycznego.

    Komisja w składzie: Mariusz Bartniczuk (informatyk), Paweł Brodzisz (plastyk Centrum Kultury w Łęcznej) oraz Krystyna Skoczylas (pracownik MGBP) przyznała naszej uczennicy Magdalenie Przybylskiej wyróżnienie, która przybyła na uroczyste wręczenie nagród pod opieką p. Doroty Zając.

    o nie pierwszy sukces Magdy. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku otrzymała III miejsce w Powiatowym Konkursie „Witaj nam, św. Barbaro” również w kategorii najciekawsza prezentacja multimedialna. – W tym roku również spróbuję zawalczyć o zwycięstwo w tym konkursie. Mój projekt jest prawie ukończony, została właściwie sama kosmetyka. Jestem obecnie na etapie poszukiwania ciekawej muzyki, adekwatnej do tragicznych losów św. Barbary i jej męczeńskiej śmierci – informuje Magda. W sprawach merytorycznych pomaga jej nauczyciel języka polskiego i jednocześnie wychowawczyni p. Małgorzata Rodziewicz.


    Magdo, gratulujemy laurów i trzymamy kciuki za kolejny sukces!


Karolina Kuzioła na III miejscu podium w Wojewódzkim konkursie poświęconym Tuwimowi

28.10.2013 | 08:00 Drukuj artykuł
    24 października Karolina Kuzioła z klasy III Technikum Logistycznego uczestniczyła w koncercie laureatów i osób wyróżnionych w Wojewódzkim konkursie na prezentację multimedialną poświęconą życiu i twórczości Juliana Tuwima, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Polonistów Oddział w Lublinie pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty.

    Na konkurs nadesłano około 100 prac. Oceniające je Jury brało pod uwagę sposób zaprezentowania biografii i twórczości Juliana Tuwima, piękno oraz poprawność ortograficzną i interpunkcyjną naszego ojczystego języka, a takżę umiejętności uczniów z zakresu technologii informacyjnej, m.in.: efekty audio-wizualne (tj. np. grafika, muzyka, animacje itp.), jak również poprawność techniczną prezentacji.

    Uroczystość odbyła się w niezwykłym miejscu – XVIII-wiecznym modrzewiowym Dworku Wincentego Pola w Lublinie – i miała piękną oprawę artystyczną, przygotowaną przez gimnazjalistów. W końcu Prezes Stowarzyszenia Pani Bożena Jankiewicz ogłosiła wyniki – Karolina znalazła się w zaszczytnym gronie laureatów, plasując się na III miejscu podium, co jest dla wszystkich w szkole powodem do radości. Oprócz gratulacji od Pani wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie i przedstawiciela Marszałka Województwa Lubelskiego Karolina odebrała dyplom i nagrodę książkową poświęconą Julianowi Tuwimowi, honorowemu patronowi roku 2013.

    Pieczę nad prezentacją uczennicy pełniła szkolna polonistka, p. Małgorzata Rodziewicz.

    Karolino, jesteśmy pełni podziwu dla Twoich umiejętności i zdolności, które są dla nas powodem do dumy! Wierzymy, że ten laur nie będzie Twoim ostatnim zwycięstwem.


Tyle razem dróg przebytych, czyli Dzień Edukacji Narodowej w szkole

15.10.2013 | 10:00 Drukuj artykuł

„Ile razem dróg przebytych? Ile ścieżek przedeptanych? (…) Ile w trudzie nieustannym wspólnych zmartwień, wspólnych dążeń (…)”.

    W piątek, 11 października br. słowami Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego młodzież z Zespołu Szkół w Ludwinie rozpoczęła uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu uczniowie z klasy IIIa o profilu technik logistyk podziękowali Dyrekcji Zespołu Szkół, Szanownemu Gronu Pedagogicznemu oraz byłej wychowawczyni Pani Annie Ogórek za trud włożony w wychowanie i edukację.

    Ponadto, pod kierunkiem nauczyciela języka rosyjskiego Daniela Zagrodnika, uczniowie w części artystycznej przygotowali własne interpretacje znanych wierszy oraz utworów muzycznych.

    Cytując słowa Błogosławionego Jana Pawła II: „Prawdziwie wielkim jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”, które przyświecały tegorocznej uroczystości, Dyrektor Zespołu Szkół Magdalena Dyndur podziękowała młodzieży za przygotowanie uroczystości, jak również złożyła wszystkim pracownikom Szkoły wyrazy uznania, szacunku i wdzięczności, dziękując za dotychczasową pracę.

    Następnie głos zabrała Pani Anna Ogórek, dziękując klasie IIIa za dwa lata współpracy i wychowawstwo. „Dziękuję Wam za pamięć. Jednocześnie życzę Wam wytrwałości, sukcesów w nauce oraz w dalszym życiu. Wiem, że bywało różnie: chwile dobre i chwile zwątpienia. Nie mniej, były to chwile wspólne, które nauczyły nas pokory do drugiego człowieka – Niech Wam się wiedzie” – mówiła.

Daniel Zagrodnik
ZS w Ludwinie

Radosne spotkanie z utworami Aleksandra Fredry w Ludwinie

02.10.2013 | 09:00 Drukuj artykuł

    28 września w Zespole Szkół w Ludwinie słuchacze semestrów zaocznych rozpoczęli nowy rok szkolny 2013/2014, który uroczyście zainaugurowała Pani Dyrektor Magdalena Dyndur.
    Swą obecnością zaszczycił nas Pan Starosta Powiatu Łęczyńskiego Adam Niwiński, który z tej okazji złożył całej społeczności szkolnej: dyrekcji, gronu pedagogicznemu, słuchaczom oraz pracownikom administracyjnym i obsługi życzenia wytrwałości i nieustawania w podejmowaniu wysiłków, służących podnoszeniu kompetencji.
    Uroczystość miała niezwykłą oprawę, bowiem słuchacze IV najstarszego w szkole semestru z Liceum Uzupełniającego dla Dorosłych przygotowali „Radosne spotkanie z utworami Aleksandra Fredry”, przeplatane ciekawostkami z życia tego najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, aforyzmów i bajek.
    Była to niezwykła lekcja humoru, dowcipu i fredrowskiej ciętej risposty przeprowadzona dzięki pomocy ludwińskich nauczycieli. Pani profesor Joanna Piątek z Panem Profesorem Mariuszem przedstawili miniwykład prezentujący fredrowski punkt widzenia na kobietę i małżeństwo, czytając „Żonę” oraz fragmenty „Z odludków poety”. Arcyciekawą bajkę o niecodziennym obiedzie przygotowanym przez „Cygana i babę” z gracją i wdziękiem wyrecytowała Pani Profesor Magdalena Dyndur. O tym, jak chciał się urządzić w życiu biedny czyżyk, przypomniała dzięki bajce „Czyżyk i zięba” Pani Profesor Jadwiga Pakaluk. Byliśmy też świadkami uroczego i zabawnego spotkania, które zaszło na kartach fredrowskiej jednoaktówki „Świeczka zgasła”, zaprezentowanej przez Panią Profesor Małgorzatę Rodziewicz i słuchacza IV semestru ULO Jacka Sokołowskiego.
    Wszyscy zgromadzeni na uroczystości nagrodzili wspaniałe recytacje gromkimi brawami, a śmiech publiczności tylko potwierdził, że warto sięgać do lektury dzieł Aleksandra Fredry zwłaszcza dzisiaj, gdy potrzeba nam lekkości, krytycznego spojrzenia i mądrego dystansu do świata i nas samych. Bo przecież Cześnik Raptusiewicz, Aniela Dobrójska czy Pan Jowialski to nie tylko książkowe postaci. To my sami, Polacy, ze wspaniałą historią, wspaniałą duszą i wielką fantazją.

Rozpoczęcie roku szkolnego w szkołach zaocznych

26.09.2013 | 21:00 Drukuj artykuł
    Serdecznie zapraszamy słuchaczy semestrów zaocznych na zjazd 28 i 29 września. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się o godzinie 8.00. Uroczysta inauguracja z przedstawicielami władz powiatowych planowana jest na godzinę 10.00.

    Plan zjazdu został zamieszczony na stronie internetowej w zakładce: Plan zajęć.

    Przypominamy zainteresowanym, że na terenie szkoły obowiązuje zakaz parkowania. Samochody można zostawiać nieopodal ronda w Ludwinie: na terenie parkingu tuż przy hali sportowej, na targowisku za sklepem „Groszek” lub obok kościoła. Pozostawianie aut w innych miejscach miało w ubiegłym roku przykre konsekwencje.


Narodowe czytanie

07.09.2013 | 08:00 Drukuj artykuł
Osiołkowi w żłoby dano, W jeden owies, w drugi, siano.
Uchem strzyże, głową kręci. I to pachnie, i to nęci.
Od któregoż teraz zacznie, Aby sobie podjeść smacznie?
Trudny wybór, trudna zgoda – Chwyci siano, owsa szkoda.
Chwyci owies, żal mu siana. I tak stoi aż do rana,
A od rana do wieczora; Aż nareszcie przyszła pora,
Że oślina pośród jadła – Z głodu padła.

A.Fredro „Bajeczka o Osiołku”

    6 września klasa III Technikum Logistycznego wybrała się do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej na „Narodowe Czytanie”, akcję zainicjowaną w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, której celem jest dbałość o naszą polską kulturę oraz zachęcanie do czytania wybitnych dzieł literackich polskich pisarzy.

    Rok temu cała Polska czytała księgi „Pana Tadeusza”, w tym Kancelaria Prezydenta zaprosiła do poświęcenia uwagi dziełom wybitnego polskiego romantyka – Aleksandra Fredry.

    W Łęczyńskiej bibliotece słuchaliśmy m.in.: „Pana Jowialskiego” i „Dożywocia” oraz doskonale wszystkim znane bajki: „Koguty”, „Małpa w kąpieli”, „Bajeczka o Osiołku”, „Bajka o Sowie” i wiele innych utworów, budzących salwy śmiechu. Dzieła Mistrza ironii i dowcipu czytane były w sobotę w ponad 750 miejscach w Polsce.

    Karolina Kuzioła

Witaj szkoło!

02.09.2013 | 15:00 Drukuj artykuł
    Dziś uczniowie technikum i słuchacze semestrów dziennych wieczorowych rozpoczęli nowy rok szkolny 2013/2014 w towarzystwie Dyrekcji, grona pedagogicznego, wychowawców i opiekunów. Jak co roku wierzymy, że dla wszystkich będzie czasem nie tylko wytężonej pracy, ale też licznych sukcesów.
    Z żalem pożegnaliśmy wspaniałego nauczyciela języka rosyjskiego i wychowawcę klasy III a Technikum Logistycznego – Panią Annę Ogórek, która odeszła na zasłużoną emeryturę.
    Pani Aniu, serdecznie dziękujemy za owocne lata spędzone w naszej placówce, wysiłek wkładany w wychowanie i nauczanie dziesiątek pokoleń młodzieży, za wieloletnią współpracę, ciepło, życzliwość i ofiarną pomoc w rozwiązywaniu naszych wspólnych problemów. Życzymy Pani spokoju, realizacji odkładanych na później pasji i spełnienia wszystkich osobistych planów.
Całej zaś społeczności szkolnej – dobrego startu w nowy rok szkolny i niegasnącego zapału do pracy.

Lato, lato, lato czeka!

28.06.2013 | 15:00 Drukuj artykuł
    W ostatni piątek czerwca pożegnaliśmy mijający rok szkolny akademią przygotowaną przez klasę II a oraz Panie Jadwigę Pakaluk i Małgorzatę Rodziewicz.
    Po humorystycznym programie artystycznym pt. „Lato, lato, lato czeka!” głos zabrała Pani Dyrektor, która podsumowała tegoroczne osiągnięcia i wyniki oraz podziękowała wszystkim za wspólną pracę i wysiłek podejmowany każdego dnia roku szkolnego.
    Życzymy wszystkim Uczniom, Nauczycielom oraz Dyrekcji wspaniałych i udanych wakacji, pełnych słońca, uśmiechu, niesamowitych wrażeń, fascynujących przygód i spotkań z ciekawymi ludźmi.

Do zobaczenia za dwa miesiące!




Pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej dla ośmiolatków.

24.06.2013 | 12:00 Drukuj artykuł
    24 czerwca w naszej szkole gościliśmy uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Ludwinie,którzy wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyli w pokazach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W niespełna dwugodzinnym spotkaniu dzieci miały okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami zachowania się w nagłych sytuacjach: zapewnieniu własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa poszkodowanego, sprawdzenia funkcji życiowych, wezwania pomocy, ułożenia poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, jak również wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie.
Ku naszemu zaskoczeniu dzieci wykazały się niesamowitym zaangażowaniem w ćwiczeniach.Oby każde dziecko potrafiło się tak zachować w trudnej sytuacji.

    Dziękujemy Panu Sławomirowi Gałaszkiewiczowi i słuchaczom Szkoły Policealnej kształcącym się w zawodzie ratownik medyczny za zaangażowanie w pokazach.

POŻEGNANIE SŁUCHACZY SZKÓŁ ZAOCZNYCH I WIECZOROWYCH

15.06.2013 | 11:00 Drukuj artykuł
    15 czerwca mury Znaszej szkoły opuściło 154 słuchaczy szkół zaocznych i wieczorowych , kształcących się w zawodach: technik sterylizacji medycznej, opiekun medyczny, ratownik medyczny, technik rachunkowości, technik rolnik i zasadniczej szkole zawodowej - rolnik.
    W uroczystościach uczestniczył Radny Powiatu Łęczyńskiego Pan Szymon Czech, który odczytał list przekazany przez Starostę Łęczyńskiego Pana Adama Niwińskiego. Dyrektor szkoły Pani Magdalena Dyndur podziękowała wychowawcom i nauczycielom za trud włożony w sprawowanie opieki i naukę .


    W słowach skierowanych do słuchaczy Pani dyrektor powiedziała: „ Podziwiam Waszą otwartość na nowe wyzwania, ciekawość świata i entuzjazm, który każe nam wychodzić poza codzienne przyzwyczajenia i mobilizuje do wysiłku. Dziękuję, że mimo wielu obowiązków zawodowych i rodzinnych podjęliście kształcenie w naszej placówce.(…). Życzę, aby wyniki osiągnięte na egzaminach były wyższe od oczekiwanych. Aby dały Państwu i nam potwierdzenie dobrze spełnionego obowiązku szkolnego."

    Szczególne podziękowania skierowane były do :Organu Prowadzącego, Szpitala Powiatowego w Łęcznej, oraz Komendy Powiatowej PSP.
    Ciepłych słów i kwiatów nie było końca ze strony słuchaczy, którzy przez naukę w szkole zżyli się ze sobą, ze szkołą, swoimi opiekunami i nauczycielami. Po licznych przemówieniach przyszedł czas na wręczenie nagród i listów gratulacyjnych dla słuchaczy, którzy otrzymali bardzo dobre wyniki w nauce.

Uroczystość została uświetniona występem tegorocznych absolwentek Szkoły Policealnej dla Dorosłych w zawodzie technik sterylizacji medycznej Pań Małgorzaty Lalak i Renaty Markowskiej . Wielkie Brawa!

Klasa grafiki komputerowej w ludwińskim LO

07.06.2013 | 14:00 Drukuj artykuł

    W ubiegłym tygodniu w ZS odbyły się 2-dniowe warsztaty z grafiki komputerowej adresowane do uczniów Gimnazjum Publicznego w Ludwinie. Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Jacka Zgierskiego i zaangażowaniu szkolnego pedagoga Pani Justyny Miksiewicz-Zoch wzięło w nich udział 12 osób (w tym jedna z Zespołu Szkół nr 2 w Łęcznej), które pracowały w nowo wyposażonej pracowni informatycznej.
    Podczas 15-godzinnych zajęć uczniowie poznali niektóre aspekty warsztatu grafika. Między innymi poruszali zagadnienia z zakresu sztuki wykonywania zdjęć sesyjnych, plenerowych, poznali różnice między zdjęciem kolorowym a czarno-białym i zasady eksponowania fotografii.
    Najciekawszy był blok poświęcony praktycznemu, samodzielnemu sporządzaniu materiałów reklamowych. Po opanowaniu podstawowych umiejętności z zakresu obsługi programów do obróbki wektorowej i rastrowej pod kierunkiem grafika uczniowie wykonali projekt reklamy ciastkarni „Mufinka”, wizytówkę drukarni „CMYK” oraz etykietę firmy przewozowej „Transmed”. Dużo śmiechu wzbudziła obróbka cyfrowa fotografii – próba retuszu zdjęć oraz nadawania im różnych efektów artystycznych.
    Zapraszamy do obejrzenia najciekawszych projektów ludwińskich gimnazjalistów, a wszystkich chętnych chcących opanować umiejętności niezbędne w pracy grafika zachęcamy do złożenia dokumentów do klasy grafiki komputerowej w Liceum Ogólnokształcącym w Ludwinie.
    Już we wrześniu uczniowie tej klasy rozpoczną cykl kreatywnych zajęć poświęconych obsłudze programów graficznych, obróbce cyfrowej fotografii, projektowaniu materiałów graficznych (plakatów, ulotek, reklam, banerów, elementów stron www itd.). W programie przewidziano również wycieczki do drukarni, agencji reklamowych, wydawnictwa prasowego, plenerowe warsztaty fotograficzne, wydawanie profesjonalnej gazety. Zajęcia prowadzone będą przez grafika komputerowego z wieloletnim stażem, znanego łęczyńskiego fotografika oraz redaktora naczelnego jednej z lokalnych gazet.

              



Małgosia Rodziewicz    


IV Międzyszkolny Powiatowy Przegląd Piosenki Turystycznej „Z wiatrem i pod wiatr” już za nami.

06.06.2013 | 12:00 Drukuj artykuł
"Nie można pytać o sens, można mu tylko nadać…
Cała wielkość przygody polega na życiu, które przychodzi do nas z pustymi rękoma,lecz opuścić nas może wzbogacone i przekształcone”

        Romain Gary


    6 czerwca Zespół Szkół w Ludwinie gościł uczestników IV edycji Międzyszkolnego Powiatowego Przeglądu Piosenki Turystycznej „Z wiatrem i pod wiatr” pod honorowym patronatem Starosty Łęczyńskiego.

W konkursie udział brali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – młodzież ze szkół Powiatu Łęczyńskiego. Wokaliści rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych (szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne) oraz w kategorii soliści i zespoły.
Przed ogłoszeniem wyników uczniowie udali się na poczęstunek w wydaniu turystycznym: częstowali się kiełbaską na gorąco oraz ciepłymi i zimnymi napojami.

    Jury w składzie: Elżbieta Marta Guz (przewodnicząca), Kazimierz Radko (Sekretarz Starostwa Łęczyńskiego), Dorota Zając (nauczyciel ZS w Ludwinie)oraz Aneta Skoczylas (uczennica kl. II -ZS w Ludwinie) po burzliwych obradach wyłoniło zwycięzców:

Szkoły gimnazjalne kategoria soliści:

1. miejsce: Natalia Harmasz - Gimnazjum w Ludwinie
1. miejsce: Kinga Bałaban - Gimnazjum w Jaszczowie
2. miejsce: Karolina Skowronek – Gimnazjum w Uścimowie
3. miejsce: Dominika Szyszka – Gimnazjum w Podgłębokiem

Szkoły gimnazjalne kategoria zespół:

1. miejsce: Gimnazjum w Uścimowie
1. miejsce: Gimnazjum w Ludwinie
2. miejsce: Gimnazjum w Puchaczowie

Szkoły ponadgimnazjalne kategoria soliści:

2. miejsce: Magdalena Jasielska - Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej

Szkoły ponadgimnazjalne kategoria zespół:

1. miejsce: Zespół Szkół im. Simona Bolivara w Milejowie
3. miejsce: Zespół Szkół w Ludwinie

Całą uroczystość prowadziły Martyna Łabęcka i Magdalena Przybylska uczennice drugiej klasy technikum logistycznego w Ludwinie.
Przegląd nie odbyłby się bez życzliwości głównych sponsorów: Starostwa Powiatowego w Łęcznej, Rady Rodziców ZS w Ludwinie , za co serdecznie dziękujemy.

Festyn By4you - Mundial Pierwszej Pomocy

04.06.2013 | 15:00 Drukuj artykuł
Nasi uczniowie ze Szkoły Policealnej w zawodzie ratownik medyczny uczestniczyli w Festynie By4you- Mundial Pierwszej Pomocy, zorganizowanym w Przedszkolu nr 16 w Lublinie.

„…Ratowanie miły Panie trzeba oprzeć na tym planie:
Wypełniając schemat cały z góry sukces Twój niemały! Do człowieka podejdź śmiało – sprawdź reakcję potem ciało, Spytaj głośno: co Ci jest! Może zrobi jakiś gest…”

    Tymi słowami „mali ratownicy” – czyli dzieci z Przedszkola nr 16 – rozpoczęli festyn „By4you – Mundial Pierwszej Pomocy” organizowany w ramach projektu: „Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy” 4 czerwca 2013.
Fantom, opatrunki, maseczki, rękawiczki, czy bandaże zastąpiły maluchom zabawki i stały się niezbędnym sprzętem ukazującym ważne techniki ratowania życia ludzkiego. Mali ratownicy rozpoczęli pokaz od resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłego a zakończyli prezentacją czynności ratowniczych podczas symulacji wypadku samochodowego ze skuterem.

    Po występie przedszkolaków przyszedł czas na profesjonalny pokaz postępowania ratowniczego zaprezentowany przez naszych uczniów uczniów . Pod bacznym okiem nauczycieli: lek. med. Sławomira Gałaszkiewicza i mgr Ireny Studniarek uczniowie ukazali etapy postępowania z nieprzytomnym: ułożenie na desce ortopedycznej, podłączenie tlenu, usztywnienie kręgosłupa szyjnego, badanie urazowe, pomiar tętna i ciśnienia oraz zapewnienie komfortu termicznego i psychicznego. Dzięki pokazowi kilkuset-osobowa grupa uczestników festynu miała szansę zobaczyć i poznać sprzęt medyczny: deskę ortopedyczną, kołnierz, maskę tlenową, apteczkę PSP R1, folię termiczną itp.
„Jak wykonać opatrunek złamanej ręki?”, „Jak opatrzeć rozbitą głowę?”, „Co robić ze zwichniętym barkiem?” na te wszystkie pytania odpowiedzieli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 z Lublina podczas pokazu pierwszej pomocy.

    Po długiej i wyczerpującej edukacji pierwszo-pomocowej uczestnicy festynu udali się na boisko, by zdobywać pieczątki do Paszportu Życia. Rodzice, dziadkowie, dzieci i młodzież zwiedziła sześć miejsc, w których poznawała tajemnice ratowania życia ludzkiego. Oprócz zdobywania wiedzy – dzieciaki brały udział w: gipsowaniu balona, rzutach do celu, malowaniu na folii, skokach na trampolinie, czy grach w piłkę.
„…Ratownik medyczny musi mieć nie tylko profesjonalną wiedzę i ciągle ją odnawiać, ale musi być także sprawny…szybki…umiejący natychmiast reagować. I takie jest przesłanie festynu By4you. By być dla drugiego człowieka ratunkiem musimy mieć odpowiednią wiedzę i być sprawni…a do tego trzeba się przygotować” powiedziała Marta Tarnowska – koordynator projektu: „Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy”.

    Oprócz pokazów pierwszej pomocy, zadań sprawnościowych i konkursów uczestnicy imprezy obejrzeli pokaz sztuczek iluzjonerskich przygotowany przez Piotra Denisuka oraz wysłuchali koncertu Pawła Błędowskiego.
Festyn: „By4you – Mundial Pierwszej Pomocy” był elementem inauguracyjnym projektu: Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy, który zakłada patrolowanie ścieżki rowerowej przez wolontariuszy podczas wakacji 2013.

Rowerowe patrole wolontariuszy i policjantów z KWP Lublin wyruszą 1 lipca by zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników ścieżki.Organizatorem akcji "Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy" jest stowarzyszenie Akademia Wolontariatu.


III Powiatowy Konkurs Wiedzy o bł. Janie Pawle II

16.05.2013 | 10:00 Drukuj artykuł
    W naszej szkole 15 maja 2013 r. odbył się III Powiatowy Konkurs Wiedzy o bł. Janie Pawle II z racji zbliżającej się rocznicy Jego urodzin. W murach naszej szkoły 20 uczniów z 5 szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Łęczyńskiego wykazywało się znajomością życiorysu Wielkiego Polaka oraz Jego nauki związanej z wiarą. Byli to reprezentanci:

- Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach z p. Kamillą Honek
- Zespołu Szkół w Puchaczowie z p. Dorotą Ryć,
- Zespołu Szkół nr 1 w Łęcznej z p. Elżbietą Jakubowską,
- Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej z ks. Michałem Gałusem,
- Zespołu Szkół w Ludwinie z p. Renatą Gozdołek.


Młodzież najpierw pisała test. Po zakończonej pracy była okazja integracji przy poczęstunku ubogaconym, jak przy urodzinach Papieża przystało, „kremówkami”. Wyniki konkursu były następujące:

 I miejsce - Edyta Gryniewicz z Zespołu Szkół Nr 1 w Łęcznej
 II miejsce - Joanna Staniak z Zespołu Szkół w Ludwinie
 III miejsce - Dominika Przywara z Zespołu Szkół Nr 1 w Łęcznej.


Nagrodzone uczennice otrzymały dyplomy i interesujące książki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.

    Konkurs odbył się dzięki przychylności sponsorów, którymi byli: Zarząd NSZZ „Solidarność” Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. w Bogdance, p. Anna Niwińska z „Nivpol” w Puchaczowie, p. Wojciech Szymański Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Ludwinie. Sponsorom wyrażamy serdeczne podziękowania! Organizatorkami konkursu były: p. Renata Gozdołek i p. Małgorzata Rodziewicz.


Wczoraj uczniowie, dziś już absolwenci

26.04.2013 | 12:00 Drukuj artykuł
    W piątkowy poranek pożegnaliśmy klasę IV Technikum. Na uroczystość oprócz dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów ZS w Ludwinie i IV-klasistów przybył przedstawiciel starostwa Pan Szymon Czech, który przekazał na ręce Pani Dyrektor okazjonalny list od Starosty Powiatu Łęczyńskiego Pana Adama Niwińskiego. Krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie klasy II a: Asia Staniak, Karolina Kuzioła Dawid Lipski, Kamil Kunach oraz Gabrysia Zalecka.

    Uczniowie najstarszej klasy w szkole podziękowali swoim wychowawcom: Pani Magdalenie Proć oraz Panu Adamowi Podlodowskiemu i pozostałym nauczycielom za 4 lata ciężkiej, ale owocnej pracy, za trud włożony w nauczanie i wychowanie. Głos zabrała również Pani Dyrektor Magdalena Dyndur, która gratulując uczniom ukończenia szkoły, życzyła wszystkim sukcesów i powodzenia w życiu zawodowym i osobistym.

Oprócz okolicznościowym przemówień wręczono także nagrody za najlepsze wyniki w nauce i wzorową postawę. Wyróżniono również tych uczniów, którzy reprezentowali szkołę w licznych konkursach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Absolwenci, wzorem lat poprzednich, zasadzili na terenie szkoły pamiątkowe drzewo.

    Miłym akcentem, kończącym uroczystość, było wręczenie przez uczniów klasy II wszystkim absolwentom pamiątkowych słoników, które przydadzą się najbardziej tegorocznym maturzystom, którym życzymy jak największej ilości zdobytych punktów i połamania długopisów na tym najważniejszym, pierwszym życiowym egzaminie! Drodzy Absolwenci! Wierzymy, że szkołę, do której uczęszczaliście, zawsze będziecie wspominać mile i z wielkim sentymentem! Powodzenia na kolejnym etapie Waszego życia – dorosłości!


"MOTOSERCE"

20.04.2013 | 12:00 Drukuj artykuł
    20 kwietnia przy Amfiteatrze w Łęcznej miała miejsce zbiórka krwi -„Motoserce”. Nasi słuchacze kształcący się na ratowników i opiekunów medycznych zaprezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazy ratownictwa medycznego, resuscytację na fantomie dla dorosłych i dla dzieci, oraz pomiar ciśnienia krwi i BMI.
    Nie zabrakło rozrywki dla całych rodzin, można było zobaczyć m.in. paradę motocyklową, pokazy motocyklowe, występy artystyczne i koncerty muzyczne, gry i zabawy z udziałem dzieci.
Organizatorem imprezy był Klub Motocyklowy Darrksiders MC Poland w partnerstwie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, a także Powiatem Łęczyńskim, Gminą Łęczna i Centrum Kultury w Łęcznej.

Na Targach Pracy i Edukacji

17.04.2013 | 15:00 Drukuj artykuł
    W dniu 16 kwietnia 2013 r. uczestniczyliśmy w Targach Pracy i Edukacji zorganizowanych w Łęcznej w Zespole Szkół nr 1, dzięki którym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli mieli okazję zapoznać się z naszą bogatą ofertą edukacyjną i zasadami rekrutacji w roku szkolnym 2013|2014.

W tym celu przygotowaliśmy stoisko promujące szkołę. Nasze ulotki i plakaty rozchodziły się jak ciepłe bułeczki. Wielkie zainteresowanie wzbudziły przede wszystkim pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej i pokazy ratownictwa medycznego w wykonaniu ratowników, w które bardzo chętnie angażowali się przybyli na targi zainteresowani, oraz pokazy profesjonalnego masażu wykonywanego pod okiem naszych instruktorów. Udzielaliśmy także fachowych porad dotyczących promocji zdrowia, mierzyliśmy ciśnienie tętnicze krwi oraz wskaźnik BMI. Na fantomach dorosłego i dziecka pokazano resuscytację krążeniowo-oddechową. Chętni mogli uczyć się i ćwiczyć.

    Jesteśmy bardzo zadowoleni z Targów. Liczymy, że oferta, która przygotowaliśmy na nowy rok szkolny będzie cieszyć się wielkim powodzeniem, wychodzi bowiem naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy i nie brakuje w niej zawodów przyszłości.

Irena Studniarek

Spotkanie z pisarzem Stefanem Dardą

16.04.2013 | 10:00 Drukuj artykuł
    16 kwietnia 2013 r. uczennice klasy II technikum Martyna Łabędzka i Joanna Staniak wraz z panią Dorotą Zając uczestniczyły w spotkaniu autorskim ze Stefanem Dardą zorganizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęcznej.
    Stefan Darda jest autorem powieści grozy takich jak : Dom na Wyrębach , oraz powieści z cyklu - Czarny Wygon (Słoneczna Dolina, Starzyzna , Bisy).

Urodził się w 1972 roku w Tomaszowie Lubelskim na Roztoczu. W czasie studiów pracował w akademickich klubach turystycznych. Był także muzykiem zespołu „ Orkiestra pod wezwaniem Świętego Mikołaja”. Zadebiutował w 2008 roku powieścią Dom na wyrębach, która była nominowana do Nagrody Sfinks w kategorii Polskie powieści roku. Zdobył tam 5 nagrodę. W tym samym roku powieść ta została nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, najbardziej prestiżowej nagrody polskiej w kategorii literatury fantastycznej, najlepsza Książka na lato w konkursie portalu Granice.

Dorota Zając

III POWIATOWY KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II

03.04.2013 | 13:00 Drukuj artykuł

pod hasłem :

„Wierzę w Boga, który jest ...”

    Zespół Szkół w Ludwinie pragnie zachęcić uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Łęczyńskiego do refleksji nad nauczaniem bł. Jana Pawła II. W Roku Wiary chcemy rozbudzać w młodzieży świadomość wiary, która jest darem Boga dla człowieka oraz uwrażliwiać na potrzebę jej ciągłego rozwoju. Przekonajmy naszych uczniów, że przystępując do konkursu składają hołd osobie Wielkiego Polaka i głoszonej przez Niego nauce.
REGULAMIN
Cele konkursu: Pogłębienie wiadomości o życiu i nauczaniu papieża Jana Pawła II. Uwrażliwienie na wiarę jako dar Boga dla człowieka. Uświadomienie ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauki Jana Pawła II.

Adresaci: Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Łęczyńskiego.

Forma konkursu: Pisemny test.

Termin i miejsce konkursu: 15 maja 2013 roku, godzina 10 00, Zespół Szkół w Ludwinie.

Zasady uczestnictwa: Każda szkoła może zgłosić do 5 uczestników wyłonionych w drodze eliminacji wewnątrzszkolnych.

Literatura: - Jan Paweł II – Katechezy o wierze (1985) - Ogólne wiadomości o życiu i nauczaniu bł. Jana Pawła II

Dla uczestników konkursu przewidziane są: Nagrody rzeczowe za zajęcie I, II i III miejsca. Dyplomy dla uczniów za udział w konkursie. Podziękowania dla nauczycieli – opiekunów przygotowujących uczniów.

Warunki uczestnictwa w konkursie: Zgłoszenie udziału uczniów w konkursie - do 15 kwietnia 2013 roku. Karta zgłoszenia znajduje się w załączniku.

Zgłoszenie można przesłać faksem: (81) 757 00 43; e-mailem: zsludwin@zsludwin.pl lub listownie na adres: Ludwin 30a, 21 – 075 Ludwin; z dopiskiem „III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II”. Regulamin i karta zgłoszenia są dostępne na stronie szkoły: zsludwin.pl W imieniu organizatorów dodatkowych informacji udziela: Renata Gozdołek tel. 508 621 124

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

Regulamin i karta zgłoszenia.

Powiatowy Konkurs Plastyczny

03.04.2013 | 12:00 Drukuj artykuł
    22 marca br. Aneta Skoczylas z klasy IIa zajęła II miejsce w grupie szkół ponadgimnazjalnych w XVII Powiatowym Konkursie Plastycznym Symboli i Tradycji Świąt Wielkanocnych w Łęcznej. Aneta wykonała ciekawą pracę plastyczną na temat: „Śmigus – Dyngus” techniką mieszaną, którą można oglądać w Centrum Kultury na ul. Obrońców Pokoju 1 w Łęcznej do 8 marca. Uczennica otrzymała dyplom i komplet farb zachęcający ją z pewnością na artystycznego dalszego rozwoju.

Asia Staniak z ZS w Ludwinie najlepsza w Polsce!

18.03.2013 | 08:00 Drukuj artykuł
    W Trybunale Koronnym w Lublinie odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Żołnierzach Wyklętych.
    Uroczystość miała niezwykłą oprawę. Przede wszystkim, przybyli na nią znamienici goście: Wojewoda Lubelski – Jolanta Szołno-Koguc, Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk
, Rafał Dobrowolski reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego – Krzysztofa Hetmana, Katarzyna Mieczkowska-Czerniak – Wiceprezydent Miasta Lublin, Jolanta Kasprzak reprezentująca Krzysztofa Babisza – Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Maria Bełcik reprezentująca Ewę Dumkiewicz-Sprawkę – dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin oraz przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Związku Zaporczyków.

    Celem konkursu było uczczenie pamięci i zaprezentowanie sylwetek, postaw i ideałów Żołnierzy Wyklętych, którzy walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

    Po krótkiej prelekcji wygłoszonej przez dr Sławomira Poleszaka, pracownika IPN Oddział w Lublinie, odbyła się część artystyczna poświecona pamięci Żołnierzy Wyklętych, a następnie wręczenie nagród.

    Miło nam poinformować, że uczennica klasy II, Joanna Staniak z Zespołu Szkół w Ludwinie, zajęła I miejsce w kategorii prezentacja multimedialna. Asia znalazła się tym samym wśród grona laureatów, którzy przybyli na rozwiązanie konkursu z całej Polski, m.in.: z Malborka, Bezledów, Legnicy, Suśca. Kryteria, wzięte pod uwagę przy ocenie wszystkich nadesłanym prezentacji, były następujące: zgodność treści z prawdą historyczną, zgodność treści z tematem konkursu, autorskie opracowanie tematów i faktów historycznych, oryginalne i twórcze wykorzystanie technologii informatycznej, twórcze, niekonwencjonalne ujęcie problematyki konkursu, poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.

    Joasia w swojej pracy przedstawiła dramatyczne losy Stanisława Kuchciewicza ps. „Wiktor”, Żołnierza Wyklętego urodzonego w Łęcznej, działającego w partyzantce antykomunistycznej na terenie powiatu łęczyńskiego, lubartowskiego, chełmskiego i włodawskiego, który przyjął swój pseudonim, by uczcić pamięć i imię brutalnie pobitego i zamordowanego na moście w Łęcznej, młodszego o 3 lata brata. Sam „Wiktor” , w roku 1953, w wieku 31 lat, został zastrzelony w Piaskach i przewieziony na teren Zamku Lubelskiego. Do dziś nie doczekał się pomnika pamięci.

    Joasia wykonała pracę pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego, Małgorzaty Rodziewicz.

    Kolejnym, niezwykle cennym doświadczeniem tego dnia okazała się fascynująca rozmowa nauczycielki i jej uczennicy z synem kapitana Błońskiego ps. „Uskok” – Adamem Brońskim, dotycząca osobistych doświadczeń i wspomnień o bohaterskim ojcu i dzielnej matce pana Adama, mającej status więźnia Zamku Lubelskiego. Adam Broński przyjął zaproszenie Małgorzaty Rodziewicz na spotkanie z uczniami Zespołu Szkół w Ludwinie.

    Konkurs zorganizowała Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie oraz Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Patronat medialny nad konkursem sprawowała m.in. TVP Historia.


Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych

01.03.2013 | 07:00 Drukuj artykuł
    W 2011 roku Parlament Rzeczypospolitej ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

    Kim byli Wyklęci? Po podpisaniu kapitulacji przez hitlerowskie Niemcy wielu polskich żołnierzy zdało sobie sprawę, że wkroczenie sowieckiego wojska nie wróży nic dobrego. Część z nich postanowiła pozostać w lasach i kontynuować walkę.
Peerelowscy historycy nazywali ten okres „epoką walki o utrwalenie władzy ludowej”, jednak był to czas, kiedy komuniści pozbywali się ostatnich prawdziwych obrońców niepodległej Polski. Wielu z nich poległo z bronią w ręku, innych więziono i poddawano okrutnym torturom. Część z nich zasiadła na ławie oskarżonych w procesach pokazowych, których wynik był z góry przesądzony – natychmiastowy wyrok śmierci.

Przez całe lata PRL-u żołnierzy podziemia niepodległościowego nazywano „zaplutymi karłami reakcji”, „bandytami”, a wszystkie niepodległościowe organizacje, do których należeli, określano jako „faszystowskie bandy”.

Zakłada się (według ciągle niepełnych danych), że w latach 1945-1956 z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło 8,6 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego, 5 tys. skazano na karę śmierci, w obozach i więzieniach śmierć poniosło ponad 20 tys. Wyklętych. Tylko nielicznym udało się przetrwać stalinowski reżim, ale mimo to władza ludowa nie dawała spokoju im i ich rodzinom. Jako „reakcyjni bandyci” stale znajdowali się pod baczną obserwacją czujnych służb Urzędu Bezpieczeństwa.

Żołnierzami Wyklętymi nazywamy zatem żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w latach 1945-1963, stawiających opór przeciwko sowietyzacji Polski przez były Związek Radziecki. Ich tragiczne losy są świadectwem zmagań Narodu Polskiego z rosyjskim okupantem i komunizmem. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

Wybór daty był nieprzypadkowy, bowiem właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce − będącym ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Zachęcamy do zapoznania się z historią Wyklętych działających na terenie naszego powiatu, m.in: kpt. Stanisława Brońskiego ps. „Uskok” i Stanisława Kuchciewicza ps. „Wiktor”, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, Józefa Struga ps. „Ordon”, Antoniego Chomy ps. „Batory”, Stefana Brzuszka ps. „Boruta”. Warto w tym celu odwiedzić stronę podziemiezbrojne.blox.pl, redagowaną m.in. przez jednego z pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.

Plan obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Małgorzata Rodziewicz


Nasi masażyści uczą się od najlepszych w GKS „Bogdanka”

02.02.2013 | 12:00 Drukuj artykuł
    GKS „Bogdanka” to nie tylko klub szkolący zawodników w sekcji piłki nożnej czy motorowej, ale także miejsce, w którym młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy nabywają praktycznych umiejętności i zbierają doświadczenie. W tym celu nawiązał współpracę z Zespołem Szkół w Ludwinie, w którym we wrześniu otwarto nowy kierunek: technik masażysta.

– Klub funkcjonuje w społeczności lokalnej, dlatego, jak zawsze podkreślamy, jesteśmy otwarci na różne inicjatywy. Cieszymy się, że możemy zapewnić praktyki przyszłym masażystom z Ludwina – mówi Artur Kapelko, Prezes GKS „Bogdanka” S.A. – Jeżeli ktokolwiek, kto zdobywa wiedzę i doświadczenie w naszym Klubie znajdzie później spełnienie w życiu zawodowym, to będzie dla nas miłe i potwierdzi sens realizowanej przez nas misji społecznej odpowiedzialności. Jeśli zaś chodzi o praktyki przyszłych masażystów, uważam to świetne rozwiązanie. W Klubie dysponujemy fachową kadrą oraz specjalistycznym sprzętem, co na pewno pomoże w kształceniu młodych ludzi – dodaje pan prezes.

Uczniowie z Ludwina poznają zatem techniki masażu od wieloletnich i doświadczonych w branży, klubowych masażystów: Marcina Matysiaka, Adama Mateja oraz Marcina Lenarta. To właśnie z inicjatywy tego ostatniego młodzież z Ludwina będzie mogła z bliska zobaczyć specyfikę pracy masażystów sportowych, na co dzień pracujących z takimi piłkarzami jak: Tomas Pesir, Veljko Nikitović czy Sebastian Szałachowski.

– Rzadko osoby, które uczą się tego zawodu, mogą mieć kontakt z profesjonalnym masażem, a w szczególności sportowym – mówi Marcin Lenart, klubowy masażysta. – Mam nadzieję, że w przyszłości klub nawiąże stałą współpracę z Zespołem Szkół w Ludwinie. Może wśród początkujących znajdą się osoby, które dołączą do pracy w klubach Lubelszczyzny – kończy Marcin Lenart..


Pomóżmy Państwu Łabęckim

22.01.2013 | 10:00 Drukuj artykuł
    Naszą szkolną rodzinę dotknęło nieszczęście.

    W poniedziałek 14 stycznia między godz. 17.00 a 18.00 w domu Państwa Łabęckich mieszkających w Rozpłuciu wybuch pożar, który strawił połowę domu.

    Szkoła bardzo szybko zareagowała na tragiczne wieści.
W pierwszej kolejności przekazano rodzinie nowe komplety pościeli, ręczniki, a kolejno środki czystości i odzież. Przez cały tydzień prowadzono wśród grona pedagogicznego i uczniów zbiórkę pieniędzy oraz darów, które sukcesywnie wywożono do Rozpłucia.

    Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie dla pogorzelców.

    Środki czystości (m.in. proszek do prania, płyny do płukania, naczyń i podłóg, rękawice, środki higieny osobistej) oraz datki przyjmuje sekretariat ZS w Ludwinie.

    By rozdzielona obecnie rodzina mogła znowu wspólnie zamieszkać, potrzebny jest natychmiastowy remont dachu, na który nie ma środków. To szczególna sytuacja, bowiem to nie jedyny problem, z którym boryka się rodzina Państwa Łabęckich.

    Zapraszamy do obejrzenia poruszającego reportażu emitowanego w TVP Lublin 18 stycznia 2013 roku, który pozwala ocenić skalę tego nieszczęścia.

Dla zainteresowanych pomocą podajemy numer konta bankowego:
82 1020 3206 0000 8702 0051 9637


To było w styczniu, w dzień dwudziesty drugi

22.01.2013 | 07:00 Drukuj artykuł
To było w styczniu, w dzień dwudziesty drugi,
Powstał Naród w całym kraju jak szeroki, długi.
Lud wypędzić chciał Moskala z swej rodzinnej ziemi.
Szli panowie, szedł lud miejski w krwawy bój, w męczeństwo.
Szli duchowni i chłop wiejski – wierzyli w zwycięstwo.


    Dziś na szkolnym apelu przypomnieliśmy piękne karty naszej polskiej historii – dramatyczne okoliczności powstania styczniowego, które było największym powstaniem narodowym wywołanym przeciwko Rosji. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 r. w byłym Wielkim Księstwie Litewskim. Zakończyło się jesienią 1864 roku.

    Dzięki prezentacji multimedialnej poznaliśmy genezę tego zrywu, jego krwawe żniwo oraz przyczyny klęski. Duży akcent położono również na przypomnienie naszych wspaniałych regionalnych bohaterów, m.in. braci Bogdanowiczów, którzy brali udział w potyczkach na terenie powiatu łęczyńskiego i zapisali się złotymi zgłoskami w pamięci oraz sercach mieszkańców. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zgłębieniem poruszającej historii Jana i Kazimierza. O jednym z nich, zesłanym na Syberię, śpiewano:

Smutny więzień dziś na Sybirze rwie z tęsknoty siwy włos/Żołnierz wierny był Ojczyźnie, śle Ojczyźnie z wiatrem głos./Powiedz wichrze mej Ojczyźnie, jak mi smutno tutaj żyć./Rad bym jak najprędzej, do kraju jeszcze wrócić.

    Zapraszamy również na stronę, polskie radio, gdzie można zobaczyć m.in.: unikatowe zdjęcia, pocztówki, druki i karty czasopism z tego okresu

Paulina Wołos, kl. IVa


Pomagamy potrzebującym…

19.12.2012 | 08:00 Drukuj artykuł
    W naszej szkole kolejny raz mieścił się sztab akcji Polskiego Radia Lublin „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Uczniowie, jako wolontariusze, zbierali dary przy sklepie Gminnej Spółdzielni „Groszek”, przy parafii M.B. Częstochowskiej oraz na terenie Zespołu Szkół. Współpracował z nami Samorząd Uczniowski z Gimnazjum, który zorganizował w swojej szkole dyskotekę andrzejkową, gdzie wstępem był fant przeznaczony na cel niniejszej akcji. Zbieranymi darami były artykuły żywnościowe o długim terminie przydatności do spożycia oraz produkty chemii gospodarczej.

    Dzięki hojności ofiarodawców wykonano z nich 11 dużych paczek, które jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia trafiły do uczniów z najbardziej potrzebujących wsparcia rodzin z terenu naszej Gminy. Mamy nadzieją, że nasze działania przymnożą innym radości w przeżywaniu niezwykłego, świątecznego, bożonarodzeniowego czasu.


Jesteśmy znowu na podium!

16.12.2012 | 12:00 Drukuj artykuł


    Paulina Bytys z kl. IV i Martyna Łabęcka z kl. II zdobyły wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie „Moje Boże Narodzenie” w kategorii literackiej. Paulina napisała piękny, bożonarodzeniowy tryptyk: „Wiara”, „Nadzieja”, „Miłość”, zaś Martyna przesłała na konkurs fragment dziennika pt. „Bożonarodzeniowe Anioły”.
Tamta grudniowa noc przypomina nam, że:

    Dziewczęta, serdecznie gratuluję i życzę Wam dalszych sukcesów!

Małgorzata Rodziewicz    


„Ludzi zdobywa się otwartym sercem,
  a nie zaciśniętą pięścią”

14.12.2012 | 10:00 Drukuj artykuł



bł. ks. Jerzy Popiełuszko    


    13 grudnia 2012 r. uczniowie klasy IV Technikum Logistycznego pod kierunkiem p. Agnieszki Obuchowskiej i Doroty Zając przygotowali montaż słowno-muzyczny, poświęcony wydarzeniom grudnia roku 1981. Od tamtych wydarzeń minęło już 31 lat, mimo że to najnowsza historia Polski, wielu młodych Polaków nie zna i nie rozumie tego, co wydarzyło się tak niedawno…
Tamta grudniowa noc przypomina nam, że:

    Polska nie jest pustą kartą, na której każdemu wolno wypisywać, co mu się rzewnie podoba. Kto nie szanuje przeszłości, ten nie jest godzien teraźniejszości ani ma prawo przyszłości. /Józef Piłsudski/


Jesteśmy znowu na podium!

04.12.2012 | 07:00 Drukuj artykuł


    03 grudnia panie: Magdalena Dyndur i Małgorzata Rodziewicz oraz ja i Paulina Wołos byłyśmy gośćmi na uroczystej barbórce, którą organizował Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej.
    Po oficjalnych wystąpieniach, m.in. Starosty Łęczyńskiego Adama Niwińskiego oraz Wiceprezesa Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S. A. Lecha Tora, wręczono nagrody laureatom Powiatowego Konkursu Wiedzy o Św. Barbarze „Prowadź Nas, Święta Barbaro”. Honorowy patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Parafia pw. Św. Barbary w Łęcznej oraz Lubelski Węgiel „Bogdanka” S. A.
    Z radością informuję, że w kategorii Prezentacja multimedialna nasza maturzystka Paulina Wołos zajęła I miejsce (podobno Paulina pobiła wszystkich na głowę:).
    Ja cieszę się podwójnie, ponieważ w tej samej kategorii otrzymałam miejsce III, a dodatkowo uhonorowano mnie wyróżnieniem w kategorii Wiedza.
    Naszym opiekunem, pod kierunkiem którego wykonałyśmy prace i który udostępnił nam potrzebne informacje, była pani Małgorzata Rodziewicz.
    Po części oficjalnej wysłuchałyśmy ciekawego montażu muzyczno-poetyckiego w wykonaniu „górników” urozmaiconego wspaniale zaśpiewanymi piosenkami. Obejrzałyśmy również inscenizację dotyczącą Skarbka roztaczającego podziemną opiekę na górniczą bracią w wykonaniu osławionej już grupy teatralnej „Liberum veto”.
        Prezentację Pauliny będzie można już wkrótce obejrzeć na naszej stronie internetowej oraz na stronie ZSG w Łęcznej.

Magda Przybylska, kl. II a    


Nasze ludwińskie talenty

29.11.2012 | 12:00 Drukuj artykuł


    Z wielką radością donoszę o kolejnym sukcesie naszych uczniów. 28 listopada z okazji promocji jubileuszowego wydania „Merkuriusza Łęczyńskiego” w auli Centrum Kultury w Łęcznej odbyło się uroczyste spotkanie czytelników i zespołu redakcyjnego poprowadzone przez Annę Grelę i redaktora naczelnego „Merkuriusza” Eugeniusza Misiewicza.

    Wspaniały koncert fortepianowy zespołu „Maestro”, przygotowany przez państwa Grelów, urozmaicił znakomity występ naszych czwartoklasistów: Pauliny Bytys i Bartka Sienkiela. Zaprezentowali oni zgromadzonej publiczności historie, które ocala od zapomnienia redakcja „Merkuriusza”: Bartek w oryginalnej i zaskakującej formie przypomniał wszystkim legendę o łęczyńskim herbie, a Paulina, wcielając się w rolę handlarki, zaprezentowała w niezwykle ujmujący sposób opowieść o łęczyńskich jarmarkach, znanych niegdyś w całej Rzeczypospolitej. Oba teksty przygotowałam w oparciu o Merkuriuszowe artykuły.

    To nie pierwszy nasz sukces. Przypomnę, że w październiku ubiegłego roku Paulina zajęła I miejsce w Turnieju Mowy Polskiej organizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łęcznej, natomiast Bartek zajął III miejsce w tegorocznym październikowym Konkursie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta „Pan Cogito w bibliotece". Ubiegłoroczną edycję tego konkursu wygrała również nasza uczennica Karolina Kowal.

    Bartek i Paulina zostali nagrodzeni przez Centrum Kultury ciekawymi publikacjami poświęconymi Łęcznej: Jubileuszowym wydaniem „Merkuriusza Łęczyńskiego”, wspaniałym albumem „Łęczna – miasto wielkich jarmarków w fotografii Wiktora Ziółkowskiego” oraz przepięknie wydaną Książką Roku 2010 – „2 eskadra wywiadowcza fotografii w latach 1918-1921”.

    Szczególnie cieszy mnie, że każdy rok pracy w Zespole Szkół w Ludwinie objawia nowe talenty. Paulinie i Bartkowi dziękuję za pracę włożoną w przygotowania do konkursów i wczorajszego Jubileuszu. Cieszę się, że moje zdanie, iż jesteście wybitnie uzdolnieni i macie wielki talent, potwierdziła również publiczność, która nagrodziła Was gromkimi brawami i mnóstwem komplementów.

    Karolina Kuzioła, Martyna Łabęcka, Joasia Staniak i Magda Przybylska z kl. II a również mnie nie zawodzą – wkładają wiele wysiłku i pracy, przygotowując się do licznych konkursów, zwłaszcza literackich. Wam, dziewczęta, również dziękuję i gratuluję tych mniejszych sukcesów. Jak widzicie po kolegach z klasy IV, trzeba ogromnego wysiłku i wielu lat pracy, by móc zajmować miejsca na szczycie. Głęboko wierzę, że jesteście do tego stworzone:)

Małgorzata Rodziewicz    


Doceniona i wyróżniona

05.11.2012 | 10:00 Drukuj artykuł


    Dnia 5 listopada 2012 r. uczestniczyłam w uroczystości wręczenia dyplomów wyróżniającym się w nauce stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Z pełną satysfakcją informuję, że udało mi się znaleźć w tym zaszczytnym gronie.

    Uroczystość odbyła się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie o godzinie 9.30. i rozpoczęło ją krótkie przemówienie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusza Sławeckiego. Następnie wyróżnieni uczniowie odebrali dyplomy wręczane przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji – Włodzimierza Karpińskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Tadeusza Sławeckiego oraz Wojewodę Lubelskiego Jolantę Szełno-Koguc.

    Szczególnie pokrzepiające i motywujące do dalszej pracy były słowa pani wojewody, które wzięłam sobie głęboko do serca:

    Jesteście Państwo elitą województwa. Postawiliście na wiedzę, czyli majątek, którego nie da się kupić. Gratuluję ogromnego sukcesu, który daje nadzieję na powodzenie miasta, regionu i kraju.

Paulina Wołos, kl. IV a    


Jedna z najsłabszych ekranizacji w dziejach polskich koprodukcji

04.11.2012 | 13:00 Drukuj artykuł


    O „polskim zwycięstwie, które zmieniło losy świata”, jak głosił slogan reklamujący film „Bitwa pod Wiedniem”, na który wybraliśmy się 31 października 2012 roku do kina „Bajka” z klasą II i IV Technikum Logistycznego, dowiedzieliśmy się naprawdę niewiele. Spodziewaliśmy się kina wielkiego, kręconego z rozmachem, dbałością o fakty i szczegóły. Zawiodło nas wszystko i nie kryjemy swojego rozczarowania – stwierdziła nasza polonistka, Małgorzata Rodziewicz. – Już sam oryginalny tytuł filmu – „September Eleven 1683” („Jedenasty września 1683”), wydaje mi się nieporozumieniem (bitwa miała bowiem miejsce 12 września) i bardzo płytką, wręcz kolącą w oczy aluzją do zamachów z dnia 11 września 2001 roku. Brak fabuły, rażące (!) błędy historyczne, karykaturalne wręcz sceny (np. Marek z Aviano paradujący z tak charakterystycznym krucyfiksem bł. Jana Pawła II), fatalna wręcz gra aktorów (prócz dobrej kreacji Piotra Adamczyka w roli Leopolda Habsburga i Jerzego Skolimowskiego w roli króla Sobieskiego), wiejąca z ekranu nuda i mierne efekty specjalne powodują, że widz przysypia w kinie już po pierwszych minutach seansu – dodała pani profesor. – Jedyną mocną i naprawdę poruszającą sceną filmu jest atak polskiej husarii pod wodzą Sobieskiego. To przykre, ale w tym samym momencie efekt ten natychmiast przyćmiewa polska chorągiew ze współczesnym orłem w koronie, obecnym w godle Polski od 1990 r. Poraziła mnie też wizja samej bitwy, która, choć była największą w historii polskiego oręża, przypominała skromną potyczkę garstki żołnierzy. Szkoda, że zabrakło historycznej zgodności, szkoda, że na przedsięwzięcie zgodzili się wybitni aktorzy (m.in. Daniel Olbrychski), którzy na ekranie w ogólne nie zaistnieli. Najbardziej zasmuca mnie jednak postawa reżysera twierdzącego, że dzięki tej, wątpliwej dla mnie „superprodukcji”, nasz kraj przestanie kojarzyć się wyłącznie ze smutnym narodem niszczonym podczas II wojny światowej i będzie utożsamiany ze zwycięzcami – dodaje pani Rodziewicz.

– Jednym słowem: porażka – stwierdzili zgodnie ludwińscy maturzyści.

    Najprzyjemniejszym akcentem wyjazdu do Lublina było zwiedzanie uczelni wyższych i miasteczka akademickiego. W starych murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powitał nas Dział promocji uczelni, który oprócz ciekawych informacji o KUL-u, kierunkach i warunkach studiowania, wręczył wszystkim drobne gadżety i zachęcił do odwiedzenia uczelni podczas dni otwartych (18-19 listopada br.). Tu obejrzeliśmy również ciekawą wystawę poświęconą wielkiemu Polakowi Janowi Pawłowi II.

    Kolejnym przystankiem był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, na którym studiuje dziś ponad 25.000 osób. Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem Uniwersytetu Przyrodniczego (byłej Akademii Rolniczej) i piciem herbaty w uczelnianej kawiarence.

Milena Kaliszyk i Paulina Wołos, kl. IV    


Sukces akcji „Za jeden uśmiech”

24.10.2012 | 08:00 Drukuj artykuł


    Od 17 września do 09 października 2012 r. na terenie Zespołu Szkół w Ludwinie trwała akcja „Za jeden uśmiech", której celem była pomoc małym pacjentom z Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej z Dziecięcego Szpitala Klinicznego na ul. Chodźki w Lublinie.

    Do naszej akcji włączyli się uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie, Szkoły Podstawowej im. Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła” w Ludwinie, Gimnazjum Publicznego w Ludwinie oraz Zespołu Szkół w Ludwinie.

    11 października 2012 r. Samorząd Uczniowski naszej szkoły przekazał dary małym pacjentom Kliniki na ręce pani Moniki Nowak, pełniącej funkcję pedagoga terapeutycznego na Oddziale. Pani Monika jest w pełni oddana dzieciom, którym umila i rozwesela smutny czas pobytu w szpitalu. Do dzieci trafiły m.in. artykuły szkolne, takie jak: mazaki, cienkopisy, kredki, farby, długopisy, wycinanki, bibuła, pluszami i inne zabawki, puzzle, gry edukacyjne oraz książki.

    W imieniu dzieci z Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii w Lublinie, Pani Moniki Nowak oraz Samorządu Uczniowskiego, serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za szczodrość, solidarność i aktywne wsparcie akcji!

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego    
Martyna Łabęcka    


Wielki sukces Bartka

19.10.2012 | 12:00 Drukuj artykuł


    Miło mi poinformować, że Bartek Sienkiel y kl. IV a zdobył dziś III miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Zbigniewa Herberta organizowanym po raz piąty przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Łęcznej.

    Bartek zmierzył się z szalenie trudną twórczością poety. Do recytacji wybrał, zgodnie z regulaminem, dwa utwory: „Piekło” oraz „Przesłanie Pana Cogito” i mierzył się z 16 osobami w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Tym bardziej cieszy mnie jego zasłużone zwycięstwo.

    Bartku, serdecznie gratuluję! Moim zdaniem byłeś najlepszym z recytatorów. Jako jedyny zrozumiałeś i zinterpretowałeś tekst. To wielka sztuka, której innym zabrakło. Życzę Ci dalszych sukcesów i nieustającej radości z podejmowania się zadań arcytrudnych.



Małgorzata Rodziewicz    
Łęczna, 18 października 2012 roku    


KOCHANI UCZNIOWIE!

Zapraszam Was do fantastycznej podróży w magiczny świat Herberta. Mam nadzieję, że ktoś z Was zakocha się w nim bezpowrotnie:)   www.herbert2008.pl


Dzień Papieski

15.10.2012 | 09:00 Drukuj artykuł


    Od 2001 roku niedziela poprzedzająca 16 października jest przeżywana w polskim Kościele jako Dzień Papieski. Pomysłodawcą dnia jest powołana w 1999 r. przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia".

    Obchody organizowane są w kilku wymiarach. Upowszechnianiu nauczania Jana Pawła II służy szeroka debata w środkach masowego przekazu oraz sesje naukowe, seminaria i publikacje. Na wymiar duchowy składają się uroczystości liturgiczne, spotkania i czuwania modlitewne. Organizowane są także liczne imprezy kulturalne – koncerty, wieczory poezji, zloty i rajdy.

    Z tej okazji co roku przyznaje się nagrody Totus, zwane często „katolickimi Noblami". Uhonorowano nimi dotychczas m.in.: ks. Jana Twardowskiego, prof. Andrzeja Wojciechowskiego, Zygmunta Kubiaka, prof. Henryka Mikołaja Góreckiego, prof. Jerzego Nowosielskiego, Instytut „Tertio Millennio", program telewizyjny „Ziarno", internetowy portal „Opoka” i Redakcję Programów Katolickich TVP.

    Ważnym akcentem obchodów jest zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością", przeprowadzana przy okazji obchodów Dnia Papieskiego. Dochód z niej zasila fundusz stypendialny, dzięki któremu najbardziej uzdolniona młodzież, pochodząca z ubogich rodzin, głównie ze wsi i małych miasteczek, ma możliwość kontynuowania nauki.



Małgorzata Rodziewicz    

Dzień Edukacji

12.10.2012 | 07:00 Drukuj artykuł


    12 października 2012 roku w Zespole Szkół w Ludwinie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowali uczniowie klasy II i IV pod kierunkiem p. Swietłany Pszenicznej oraz p. Agnieszki Ikwanty.

    Przygotowując uroczystość naszym Kochanym wychowawcom, nauczycielom i pedagogom oraz pozostałym pracownikom szkoły, chcieliśmy wyrazić wdzięczności za trudną i wielokrotnie niedocenianą przez nas, uczniów, pracę. „Przedstawienie na wesoło” to według nas dobry sposób na rozśmieszenie zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Mimo zabawnej formy przekazu, nasza akademia zawierała poważne treści. Wydaje mi się, że znaleźliśmy sposób, by pokazać nauczyciela jako przyjaciela i wychowawcę, kogoś, komu zawdzięczamy nasze wykształcenie i wiedzę, kogoś, komu można się pożalić i wypłakać, kto wspiera nas w podejmowanych wysiłkach, choćby tych najbardziej mizernych. Oddanego pracy i swoim uczniom.

    Dlatego na zakończenie akademii młodzież wręczyła nauczycielom słodycze i kwiaty, dziękując za zaangażowanie i poświęcenie, za przyjaźń i okazywane serce.

    Nie zabrakło również słów Pani dyrektor Magdaleny Dyndur, która skierowała zarówno do nas, jak i pracowników szkoły wyrazy wdzięczności i podziękowania za codzienna pracę.

    Jeszcze raz życzymy wszystkim Pracownikom Szkoły cierpliwości, sukcesów i odporności na nasze potknięcia i niepowodzenia. Pamiętajcie, że choć czasem sprawiamy inne wrażenie, darzymy Was szacunkiem i życzliwością i doceniamy wszystko, co dla nas robicie, choć nie zawsze potrafimy to okazać.

Asia Staniak    

Z wizytą na Jasnej Górze

04.10.2012 | 08:00 Drukuj artykuł


    Jako tegoroczni maturzyści naszej szkoły w sobotę 29 września 2012 r. uczestniczyliśmy w 28. Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Lubelskiej na Jasną Górę pod hasłem „Kto wierzy, nigdy nie jest sam”.

    Baliśmy się, że nasze plany pokrzyżuje pogoda, jednak Opatrzność nad nami czuwała i Jasna Góra przywitała nas słonecznie. Tym większa była nasza radość z pielgrzymowania.

    Nasze rozważania podczas Mszy świętej, modlitwy różańcowej i Apelu Jasnogórskim zakończyliśmy Drogą Krzyżową na Wałach. Wspólna modlitwa wprawiła wszystkich w nastrój zadumy i przemyśleń nad własnym życiem.

    Opiekę nad nami sprawował p. Adam Podlodowski.

Milena Kaliszyk    

Dołącz do akcji „Za jeden uśmiech”

20.09.2012 | 12:00 Drukuj artykuł


    Mali pacjenci Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej z Dziecięcego Szpitala Klinicznego na Chodźki w Lublinie walczą z chorobami układu krwiotwórczego oraz nowotworami. Razem z personelem medycznym i rodzicami co dzień toczą bitwy z białaczką, chłoniakami złośliwymi, nowotworami mózgu i kości, anemią, różnymi postaciami niedokrwistości i skaz krwotocznych tj. małopłytkowość czy hemofilia. Wyniki ich leczenia są porównywalne do uzyskiwanych w najlepszych ośrodkach na świecie.

    Mimo atmosfery walki i wielomiesięcznych pobytów dzieci na oddziałach szpitala w Klinice nie zmienia się jedno – dzieci zawsze są dziećmi. Nowe kredki, milusińska przytulanka podczas zmagań z chemioterapią czy zabawna książeczka czytana przed snem czynią cuda!


TY TEŻ MOŻESZ SPRAWIĆ, ŻE NA TWARZY DZIECKA ZAGOŚCI UŚMIECH! DOŁĄCZ DO AKCJI „ZA JEDEN UŚMIECH” I ROZWIEJ CHMURY, KTÓRE CZASEM GROMADZĄ SIĘ NAD KLINIKĄ.


    17 września podczas posiedzenia Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Ludwinie Rada Samorządu wysunęła propozycję przeprowadzenia wśród społeczności szkolnej oraz lokalnej akcji „Za jeden uśmiech”. Jej celem jest zbiórka artykułów szkolnych (kredek, mazaków, długopisów, nożyczek, bibuły, kolorowego papieru, farb, brokatu, nożyczek itd.), pluszaków, zabawek edukacyjnych i książek dla małych pacjentów Kliniki.

    Dary przyjmuje biblioteka Zespołu Szkół w Ludwinie od 17 do 30 września 2012 roku w godz. od 8.00 do 15.00, w soboty od 8.00-13.00. Informacji udziela także sekretariat szkoły.

Małgorzata Rodziewicz    

Wybory do Samorządu Uczniowskiego już za nami

10.09.2012 | 08:00 Drukuj artykuł


    10 września 2012 roku wybraliśmy nowy Samorząd Uczniowski. W jego skład weszli uczniowie klasy II a i IV a: Martyna Łabęcka, Joanna Staniak, Gabriela Zalewska, Wojciech Maciejewski, Milena Kaliszyk oraz Ewelina Kunach.

    Trzy dni później, podczas pierwszego posiedzenia Samorządu, wybrano Radę Samorządu, w skład której weszli:

Przewodnicząca: Martyna Łabęcka
Z-ca przewodniczącej: Wojciech Maciejewski
Skarbnik: Joanna Staniak
Sekretarz: Milena Kaliszyk

    Nowym opiekunem Samorządu została p. Swietłana Pszeniczna, która czuwała również nad opracowaniem i zatwierdzeniem planu pracy na rok szkolny 2012/2013.

Samorząd Uczniowski    

Witajcie w nowym roku szkolnym!

06.09.2012 | 10:00 Drukuj artykuł


    3 września 2012 roku nowy rok szkolny rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Ludwinie. Następnie cała nasz społeczność zgromadziła się w murach szkoły na uroczystym apelu przygotowanym przez młodzież pod kierunkiem p. Agnieszki Obuchowskiej i Doroty Zając. Oprócz radosnego powitania uczniów i nauczycieli po wakacyjnej przerwie uczczono pamięć wszystkich walczących i poległych za ojczyznę.

    Oficjalnego rozpoczęcia nowego roku szkolnego dokonała pani Dyrektor Magdalena Dyndur, zwracając się do uczniów słowami:

    Drodzy uczniowie i nauczyciele przed nami znowu szkoła. Przeżyjemy w niej mnóstwo wspólnych chwil, więc patrzmy w przyszłość z optymizmem, bądźmy pełni radości i czerpmy energię do pracy i nauki z wakacyjnych przygód. Pamiętajmy, że:
„ Im więcej wiedzy posiądziemy teraz, tym trudniej będzie nas pokonać w przyszłości – o tyle będziemy mądrzejsi…”


    W tym roku powiększyło się nasze grono pedagogiczne i klasa 2a, co przyjęliśmy z wielkim entuzjazmem. Gorące brawa i słowa podziękowania skierowaliśmy do pracowników, z którymi musieliśmy się rozstać, wieloletniego nauczyciela i wychowawcy p. Ewy Pytki, która będzie uczyła w Zespole Szkół Górniczych w Łęcznej, oraz p. Ireneusza Miszczuka, którego ciepło i serdeczność będziemy wszyscy długo pamiętać.

    Swoją obecnością zaszczycił nas Sekretarz Powiatu Łęczyńskiego Kazimierz Radko, który odczytał list Starosty Łęczyńskiego Adama Niwińskiego skierowany do uczniów, rodziców i pracowników szkół.

Dorota Zając    

„Maj, Czerwiec i Wakacje...

29.06.2012 | 10:00 Drukuj artykuł


    29 czerwca cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2011/2012.

    Jak co roku, o godzinie 8:00, Msza św. w kościele parafialnym w Ludwinie. Następnie uczniowie klasy I pod kierunkiem p. Agnieszki Ikwanty i p. Anny Ogórek przedstawili przygotowaną część artystyczną pt. „Czerwony kapturek” – tym wesołym akcentem zakończyliśmy rok szkolny.

    Swoją obecnością zaszczycił nas p. Szymon Czech przedstawiciel Rady Powiatu w Łęcznej, który odczytał list od Starosty Łęczyńskiego Adama Niwińskiego, który z p. Dyrektor Magdaleną Dyndur wręczał nagrody książkowe najlepszym uczniom.

Agnieszka Ikwanty    

Szkoła Podstawowa z Ostrówka w Ludwinie

28.06.2012 | 07:00 Drukuj artykuł


    22 czerwca 2012r. w naszej szkole gościliśmy uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Armii Krajowej w Ostrówku.

    Słuchacze Szkoły Policealnej kształcący się w zawodzie ratownik medyczny przygotowali i przeprowadzili pod okiem Sławomira Gałaszkiewicza, nauczyciela zawodowych przedmiotów medycznych, zajęcia edukacyjne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestniczący w zajęciach uczniowie i ich opiekunowie mieli możliwość uzyskania informacji o tym, jak unikać zagrożeń, jak zachować się w sytuacji, kiedy zagrożenie wystąpi oraz jak prawidłowo zawiadomić odpowiednie służby. Oprócz wiedzy teoretycznej z zakresu udzielania pomocy osobie, która zasłabła, uległa kontuzji itp. goście obejrzeli pokazy praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prezentowane przez przyszłych ratowników medycznych.

    Zaproszeni uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oglądali pokazy i bardzo chętnie próbowali swoich sił m.in. w zakładaniu kołnierza, resuscytacji, transporcie poszkodowanego. Spotkanie było również okazją do obejrzenia sprzętu medycznego, którym dysponuje szkoła. Na zakończenie zajęć pani wicedyrektor Elżbieta Falenta, życząc wszystkim bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego, wręczyła gościom drobne upominki wraz z numerami telefonów alarmowych: policji - 997, straży pożarnej - 998, pogotowia ratunkowego – 999 i uniwersalnego numeru ratunkowego w Unii Europejskiej - 112.


Dorota Zając    

Rozstrzygnięto III Międzyszkolny Powiatowy Przegląd Piosenki Turystycznej „Z wiatrem i pod wiatr”

14.06.2012 | 12:00 Drukuj artykuł


    14 czerwca Zespół Szkół w Ludwinie gościł w swoich progach uczestników III edycji Międzyszkolnego Powiatowego Przeglądu Piosenki Turystycznej „Z wiatrem i pod wiatr” pod honorowym patronatem Starosty Łęczyńskiego.

    Na konkurs przybyło 80 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami – młodzieży ze szkół Powiatu Łęczyńskiego i szkół zaprzyjaźnionych. Wokaliści rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych oraz w kategorii soliści i zespoły. Przed ogłoszeniem wyników uczniowie udali się na poczęstunek w wydaniu turystycznym: częstowali się kiełbaską na gorąco oraz ciepłymi i zimnymi napojami. Nie obyło się również bez słodkości.

    Jury w składzie: Elżbieta Marta Guz (przewodnicząca), Szymon Czech (przedstawiciel starostwa), Dorota Zając (nauczyciel ZS w Ludwinie)oraz Paulina Wołos (stypendystka Prezesa Rady Ministrów, uczennica ZS w Ludwinie) wyłoniło zwycięzców:

Szkoły gimnazjalne kategoria soliści:

1. miejsce: Magdalena Jurko – Zespół Szkół w Uścimowie
2. miejsce: Klaudia Nejman – Gimnazjum nr 1 w Łęcznej
3. miejsce: Natalia Harmasz – Gimnazjum Publiczne w Ludwinie

Szkoły gimnazjalne kategoria zespół:

1. miejsce: Zespół Szkół w Uścimowie
2. miejsce: Zespół Szkół w Puchaczowie
3. miejsce: Zespół Szkół nr 2 w Jaszczowie

Szkoły ponadgimnazjalne kategoria soliści:

1. miejsce: Aleksandra Florek – Zespół Szkół nr 1 w Łęcznej

Szkoły ponadgimnazjalne kategoria zespół:

1. miejsce: Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej
2. miejsce: Zespół Szkół w Ludwinie
3. miejsce: Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej


Po ogłoszeniu wyników odbył się Koncert Laureatów, a po nim spontaniczne wspólne śpiewanie przy akompaniamencie elektrycznych gitar i perkusji.

Przegląd nie odbyłby się bez życzliwości głównych sponsorów: Starostwa Powiatowego w Łęcznej, Rady Rodziców ZS w Ludwinie oraz Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska S.A., za co serdecznie dziękujemy.

Zespół Szkół w Ludwinie    

Rewelacyjna fotografia Bartka Sienkiela

13.06.2012 | 07:00 Drukuj artykuł


    W środę 13 czerwca w Zespole Szkół Górniczych odbyło się wręczenie nagród dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Łęczyńskiego, którzy wzięli udział w Powiatowym Konkursie Fotograficznym pt. „Jeden dzień z życia...” pod honorowym patronatem Starosty Łęczyńskiego.
    Szalenie miło nam poinformować, że II miejsce w konkursie zajął Bartek Sienkiel z klasy IIIa, który podczas wspomnianego jednego dnia podglądał swym aparatem spacerowiczów w Kazimierzu nad Wisłą i Nałęczowie. W nagrodę Bartek otrzymał wartościowy aparat cyfrowy marki Nicon.
    Jury wyróżniło również zdjęcie tafli wody sfotografowanej przez Wojtka Maciejewskiego, którego nagrodzono multimedialną ramką cyfrową, zaś Paulina Wołos i Milena Kaliszyk otrzymały drobne upominki.

    Opiekunem zdolnych trzecioklasistów jest p. M. Rodziewicz.



II Powiatowy Konkurs Wiedzy o bł. Janie Pawle II dla szkół ponadgimnazjalnych

22.05.2012 | 13:00 Drukuj artykuł


    18 maja 2012 r., w dniu urodzin bł. Jana Pawła II, w Zespole Szkół w Ludwinie odbył się II Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Rodziny”.
    16 uczniów z 4 szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Łęczyńskiego wykazywało się swą wiedzą z życiorysu Wielkiego Polaka oraz z Listu do Rodzin, w którym pisał: „Rodzina [jest] drogą Kościoła. Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek.”
    Po zakończonej pracy wszyscy udali się na poczęstunek ubogacony, jak przy urodzinach Papieża przystało, kremówkami. Miła atmosfera sprzyjała nawiązywaniu nowych kontaktów.

    Wyniki konkursu były następujące:

I miejsce Edyta Gryniewicz z Zespołu Szkół Nr 1, I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Zamoyskiego w Łęcznej (opiekun Elżbieta Jakubowska).
II miejsce Alicja Pożak z Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach (opiekun Kamilla Honek).
III miejsce Agata Filipiak z Zespołu Szkół w Ludwinie (opiekun Renata Gozdołek).

    Za udział w konkursie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureatki również piękne nagrody książkowe.
    Konkurs odbył się dzięki przychylności sponsorów, którymi byli: Zarząd NSZZ „Solidarność” Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. w Bogdance oraz pani Anna Niwińska z „Nivpol” w Puchaczowie. Sponsorom wyrażamy serdeczne podziękowania.
    Organizatorkami konkursu były: p. Renata Gozdołek i p. Małgorzata Rodziewicz.


Renata Gozdołek    

III Międzyszkolny Powiatowy Przegląd Piosenki Turystycznej „Z WIATREM I POD WIATR”

14.05.2012 | 08:00 Drukuj artykuł




    Starostwo Powiatowe w Łęcznej oraz Zespół Szkół w Ludwinie serdecznie zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w III edycji Międzyszkolnego Powiatowego Przeglądu Piosenki Turystycznej „Z WIATREM I POD WIATR”, który odbędzie się 14 czerwca o godzinie 10.00. w Zespole Szkół w Ludwinie.
    Celem konkursu jest rozbudzanie talentów wokalno-instrumentalnych młodzieży, kultywowanie tradycji śpiewania piosenek o tematyce turystycznej i wakacyjnej, związanych tematycznie z letnią porą roku, podróżami, wędrowaniem, pięknem otaczającego świata, wypoczynkiem, integracja młodzieży z Powiatu Łęczyńskiego oraz propagowanie idei wspólnego śpiewania.
    Karty uczestnictwa prosimy przesyłać drogą pocztową do dnia 1 czerwca 2012 roku na adres Zespołu Szkół w Ludwinie.
    Szczegółowe informacje o warunkach uczestnictwa w Przeglądzie znajdują się w załączonym regulaminie.

Zaproszenie na przegląd
Karta zgłoszenia
Regulamin przeglądu

Zespół Szkół w Ludwinie    

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

07.05.2012 | 10:00 Drukuj artykuł


    3 maja br. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w uroczystych obchodach 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się programem artystycznym przygotowanym przez młodzież z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej.
    Mszę Świętą sprawowali kapłani z łęczyńskich parafii w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Łęcznej. W uroczystej Eucharystii udział wzięły lokalne władze: przedstawiciele Powiatu Łęczyńskiego, Urzędu Miasta, szkół, zakładów pracy i związków zawodowych. Po Mszy św. nastąpił przemarsz uczestników i pocztów sztandarowych na Pl. Tadeusza Kościuszki i złożenie kwiatów pod pomnikiem T. Kościuszki.



POŻEGNANIE KLASY IV A

28.04.2012 | 08:00 Drukuj artykuł


    Ostatni szkolny dzień, ostatnie spotkanie z przyjaciółmi, ostatnia uroczystość przeżywana wspólnie w murach naszej szkoły. Każdy z uczniów kl. IV a zostawił w nich odrobinę siebie, swoje marzenia, sympatie, tęsknoty, radość sukcesów i gorycz porażek.
    Tuż przed rozstaniem zdolni logistycy przyjęli z rąk klasy III a ciasno spakowany koncentrat inteligentnego umysłu: cenne drogowskazy, dzięki którym wędrowanie przez życie będzie miało głęboki sens i wyborny smak. Kochani Czwartoklasiści, rozpakujcie je jak najprędzej!
    Co tu dużo mówić, będziemy za Wami tęsknić! Dziękujemy za cztery wspólnie spędzone lata, za garść cennych doświadczeń, które były Waszym udziałem, za słowa uznania i koncert ciepłych życzeń na przyszłość. Gratulujemy wychowawcy, pani Ewie Pytka, za kształtowanie serc i umysłów oraz niegasnący zapał w pokonywaniu codziennych zmagań z niełatwą przecież szkolną rzeczywistością.
    Kochani Abiturienci! Niech moc będzie z Wami! Płycie z falą i na fali, zajadajcie życie pełnymi garściami, bądźcie szczęśliwi i dobrze nas wspominajcie.


W imieniu Dyrekcji i Grona Pedagogicznego    
Małgosia Rodziewicz    


Konkurs Wiedzy Biblijnej

23.04.2012 | 11:00 Drukuj artykuł


    Etap diecezjalny XVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się 23 kwietnia, był okazją do sprawdzenia wiadomości biblijnych dla Magdaleny Filipek, Joanny Chmielewskiej i Mileny Kaliszyk. Tematem biblijnych zmagań były: Księga Izajasza, Ewangelia św. Łukasza i Dzieje Apostolskie. Uczennice zostały wyłonione w szkolnym etapie konkursu przeprowadzonego przez p. katechetkę, według opracowanego przez komisję testu. Dziewczęta otrzymały dyplomy i drobne upominki.

    Organizatorem Konkursu było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.