wtorek, 19 marca 2024 imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Nasza Szkoła


Strona główna
Oferta edukacyjna
Historia szkoły
Ciekawe linki

Życie Szkoły


Aktualności
Kadra Szkoły
Galeria »
Szkolne dokumenty

Dla uczniów


Plan zajęć
Podręczniki
Matura
Egzamin Zawodowy
Biblioteka

Dla nauczyciela


Dokumenty

Stowarzyszenie

na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ludwinie "Kreator"
Działalność stowarzyszenia
Numer konta
Ważne daty
Galeria

Region

Statystyki
  Odsłon 1160216
  Dzisiaj 169


Polecamy










Marzec 2024
PnWtŚrCzPiSoNd
12
3
456789
10
111213141516
17
181920212223
24
252627282930
31

Kalendarium:

2 II Matki Bożej Gromnicznej

4 II Światowy Dzień Walki z Rakiem

8 II Tłusty czwartek

13 II Światowy Dzień Radia

14 II „Walentynki”

20 II Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

22 II Dzień Bezpiecznego Internetu



Region


Ludwin leży w północnej części powiatu łęczyńskiego stanowiąc bramę na malownicze Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Od najdawniejszych czasów był siedzibą gminy. W 1827 r. w Ludwinie było 20 domów i 145 mieszkańców, obecnie ludność wzrosła do ok 1 tys., a w całej gminie do 5 tys. osób.W miesiącach wakacyjnych, ze względu na wzmożony ruch turystyczny, liczba ta ulega potrojeniu.


Wyświetl większą mapę

Gmina Ludwin zajmuje obszar ponad 12 tysięcy hektarów tworząc w ogólnym zarysie figurę geometryczną o szerokości 7 km i długości 25 km. Na jej terenie znajduje się kilka obiektów zabytkowych. W miejscowości Dratów jest usytuowana zabytkowa cerkiew i cmentarz prawosławny. W Kaniwoli znajduje się zespół dworsko-parkowy ze starym drzewostanem. Natomiast w Ludwinie do zabytków należy budynek Urzędu Gminy oraz dwór i spichlerz. O turystycznym charakterze terenu świadczy duża ilość ośrodków wypoczynkowych oraz domków letniskowych rozlokowanych wokół wielu malowniczych jezior.
Do najpiękniejszych akwenów możemy zaliczyć Piaseczno, Łukcze, Rogóźno i Zagłębocze, a wędkarze upodobali sobie szczególnie jeziora - Bikcze, Krzczeń i Uściwierz. Należy wspomnieć, że sąsiadką gminy Ludwin jest Kopalnia Węgla Kamiennego"Bogdanka".
Jezioro Piaseczno - 84,7 ha powierzchni i osiąga głębokość do 39 metrów. Woda jest czysta, dno twarde, piaszczyste, dostępne praktycznie ze wszystkich stron. Od zachodu i północnego zachodu rozciąga się las. W pobliżu jeziora znajdują się ośrodki wypoczynkowe.
Jezioro Łukcze - 56,5 ha powierzchni i prawie 9 m. głębokości. Dostępne od wschodu i południa. Woda czysta, dno piaszczyste. Liczne ośrodki wypoczynkowe, kolonie prywatnych domków letniskowych. Na zachód od jeziora leży małe, zarośnięte jeziorko Łukietek, bardzo ciekawe pod względem przyrodniczym.
Jezioro Rogóźno - 57,1 ha powierzchni i 24,5 m. głębokości. Od brzegu zarastające, woda czysta. Położone blisko szosy, od strony dostępnego brzegu znajdują się prywatne domki letniskowe.
Jezioro Zagłębocze - 59 ha powierzchni i 23,3 m. głębokie. Dostępne niemal ze wszystkich stron, dno twarde, piaszczyste, woda czysta, plaża. Liczne ośrodki rekreacyjne.
Część terenu gminy wchodzi w skład Poleskiego Parku Narodowegoa jej północna krawędź leży w granicach Parku Krajobrazowego "Pojezierze Łęczyńskie" oraz jego otuliny. W lasach występuje dużo różnorodnej zwierzyny, a zwłaszcza dzikiego ptactwa. Na terenie parku podworskiego w Kaniwoli znajduje się kilka pomników przyrody m.in. metasekwoja chińska, lipa drobnolistna, jałowiec wirginijski czy też orzech czarny. Usytuowane są tu również unikatowe rezerwaty przyrody: Brzeziczno i Łukietek. Poleski Park Narodowy chroni cenne torfowiska oraz rosnące na bagnach lasy. Na tych rzadko spotykanych w Polsce siedliskach rosną gatunki roślin typowe dla lasotundry i tundry, a także przedstawiciele flory atlantyckiej. Wyznaczone w podmokłym terenie szlaki turystyczne poprowadzone są drewnianymi kładkami.
Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie jest krainą charakteryzującą się łagodnym rytmem ukształtowania powierzchni. Dominują tu płaskie, rozległe równiny, pośród których z rzadka rozsiane są łagodne wzgórza. Niektóre okolice urozmaicają niewielkie, płytkie zagłębienia suche lub podmokłe.
Ten pozornie monotonny i jednolity krajobraz zawiera jednak dosyć różnorodne formy rzeźby powstałe w różnych okresach geologicznych na skutek działania różnorakich procesów rzeźbotwórczych. Wody są tym elementem środowiska geograficznego, który czyni Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie krainą o szczególnych cechach krajobrazu, co jest przyczyną wyjątkowej atrakcyjności tych terenów zarówno dla turystów, jak i przyrodników. Pojezierze należy do regionów, gdzie bliskość i obfitość wody jest odczuwalna niemal wszędzie. Turyści wszystkie te walory odnajdą w okolicach Ludwina.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO LUDWINA !!!